Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 20 kwietnia 2024 08:13
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nowinki z podziemi Kamiennej Góry

Prace badawcze prowadzone na Kamiennej Górze przez Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc są już na finiszu.
Nowinki z podziemi Kamiennej Góry

Autor: Podziemny Lubań

- Przez ostatni miesiąc pracowaliśmy nad rozwiązaniem zagadki otworu "0" oraz nad budową sondy ruchomej Skajtek V i Kraba generacji IV - informują przedstawiciele SMGŁ.

Żeby wykonać jakiekolwiek badania we wnętrzu sztolni nr 1 członkowie stowarzyszenia musieli zrobić miejsce dla sondy i Kraba. W trakcie prac okazało się, że kamienny „bufor”, oddzielający wejście od betonowej ściany przegradzającej nie jest stertą luźno porzucanych kamieni. Całość została poukładana, a każda wolna przestrzeń wypełniona mniejszymi fragmentami bazaltu.

Ta sytuacja wymusiła skonstruowanie kolejnego urządzenia, które pozwoliło porozsuwać kamienie 17,5 metra pod ziemią, żeby uzyskać małe okno, umożliwiające podgląd w stronę wejścia.

Każdy zbadany metr dał uczestnikom badań nowe informacje - jak długi trzeba będzie zbudować korytarz udostępniający, ile metrów sześciennych drewna będzie potrzebne żeby go zbudować, czyli jakie koszty będzie trzeba ponieść żeby dostać się do środka. Im dłuższy jest drożny odcinek sztolni, tym niższe będą koszty wejścia do środka. Zbadane 3 metry mają obniżyć koszty o około 20 tys. zł.

Projekt „Podziemia Kamiennej Góry” jest bardzo nietypowy i trudny, wymaga szeregu rozwiązań nie stosowanych na co dzień. Wymaga przede wszystkim zaangażowania wielu osób o różnych umiejętnościach i specjalizacjach. - Realizujemy go z pasji i chęci stworzenia czegoś wspaniałego, po godzinach naszej pracy zawodowej i najważniejsze: robimy to za darmo, poświęcając własny czas i pieniądze, żeby odkryć tajemnicę sprzed 75 lat, a następnie pomóc w przystosowaniu kompleksu do zwiedzania. Wejścia do środka obiektu nie da się zrobić przy użyciu łopaty czy tylko samej koparki, a specjalistyczne prace górnicze są bardzo drogie, dlatego staramy się dowiedzieć jak najwięcej szczegółów na etapie badań, żeby w trakcie prac budowlano-górniczych uniknąć problemów, choć znając historię zmagań z kompleksem na pewno jakieś „niespodzianki” będą - podkreślają członkowie zespołu.

2020-09-21_klipy.mp4

- Chcielibyśmy bardzo wejść już do wnętrza obiektu, lecz musimy się do tego dobrze przygotować, dlatego prowadzimy rozmowy z potencjalnymi sponsorami i osobami mogącymi zabezpieczyć drewno niezbędne do zabudowy drążonego chodnika. Informacje, które zdobywamy prowadząc badania, upewniają nas tylko w przeświadczeniu, że w obiekcie musiało zostać coś pozostawione, gdyż poniesiony nakład pracy jest ogromny a sposób zabezpieczenia wejścia głównego jak i przejść ze śluzy gazowej bardzo czasochłonny - dodają członkowie SMGŁ.

O szczegółach prowadzonych badań możecie przeczytać tutaj.

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Jak się prace posówają? 23.09.2020 11:15
Oddajcie robotę Krzysiowi C*******, temu co nagrywał sztolnie w Leśnej chyba. To co ostatnio było na Eluban. On szybko tam wlezie. ?

hebel 23.09.2020 02:32
Niemcy; o pardon!, naziści umieli bardzo sprytnie zaminowywać różne ni... nazistowskie obiekty.

JAcek 23.09.2020 00:22
Na razie młody modelarz basic .. To LEGO rozsuwało kamienie? Czyli wejście za 60 lat racy na 3 zmiany

explorer 22.09.2020 14:08
czyli dalej nic sensownego. kiedy wchodzicie?

Strażnik depozytu 23.09.2020 09:12
Jutro, za tydzień albo za rok. Masz sensowną odpowiedź na bezsensowne pytanie.

Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xcv**Treść komentarza: Co oni kręcą. SIM to program ogólnopolski. W kraju mieszka ok. 2 mil. ludzi w domach komunalnych i socjalnych które nie nadają się do remontu a tym bardziej termomodernizacji wg standardów UE. Domy zostaną wyburzone a grunty pod nimi zazwyczaj bliżej centrów miast będą atrakcyjne dla inwestorów. Najwięcej takich domów w naszym regionie jest w Wałbrzychu i tam mówią jak jest i przygotowali się do tego z gruntami. Lubań natomiast kręci w przeciwieństwie do innych gdzie podają bez ogródek że *wybudowane w ramach SIM-u lokale będą mogły wynająć m.in. osoby młode, rodzice samotnie wychowujący dzieci czy seniorzy, którzy do tej pory nie mieli szans na własne „M” ze względu na brak możliwości uzyskania kredytu hipotecznego lub niechęć do zaciągania kredytu bankowego, przy czym wynajem będzie znacznie tańszy niż na rynku komercyjnym - obniżone lub z dopłatą* .Data dodania komentarza: 20.04.2024, 06:30Źródło komentarza: Petycja. Niskoczynszowe mieszkania nie dla wszystkich szczęśliweAutor komentarza: XyzTreść komentarza: - Skończy się windowanie cen przez pseudo „dewelopera” naszego miasta - Jeżeli to będą mieszkania dla osób o stałym zatrudnieniu to popieram. - Lokalizacja bardzo słaba , ludzie żyły wypruwają , żeby postawić swój wymarzony dom zdała od bloków a tu bloki.Data dodania komentarza: 20.04.2024, 06:24Źródło komentarza: Petycja. Niskoczynszowe mieszkania nie dla wszystkich szczęśliweAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Najlepszy był "pan z drogówki " pan w jego przypadku to nadużycie tego słowa stał z suszarką koło stacji darkon na środku dwupasmówki suszył auta jadące w stronę Zgorzelca jak i w Stronę Lubania zasłaniając swoim wątłym ciałem znak drogowy .Data dodania komentarza: 20.04.2024, 05:24Źródło komentarza: Jutro policyjna akcja "Prędkość"Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Wszystko 3x drożej wykonane , na ulicach syf , menele w rynku i gowniane parki, które już wyglądają jak zapomniane.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:56Źródło komentarza: Co łączy leśniańskich samorządowców z wyborami w Olszynie?
ReklamaPowiat Lubań
Reklama