Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 19 kwietnia 2024 00:26
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dla pszczół

16 września w centrum Lubania miało miejsce wydarzenie edukacyjne. Zrealizowano część projektu pn. „Dla pszczół – współpraca transgraniczna na rzecz zachowania siedlisk zapylaczy”.
Dla pszczół

Autor: ŁCR

Mieszkańcy Lubania, a także przyjezdni mogą teraz zobaczyć ogólnodostępną, polsko – niemiecką, wystawę poświęconą problemom związanym z bezpieczeństwem pszczół, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla różnorodności biologicznej na Ziemi. Wystawa znajduje się w holu Łużyckiego Centrum Rozwoju w tzw. „trecie”. Jej otwarciu towarzyszyły działania edukacyjne przeznaczone dla zaproszonych grup reprezentujących trzy pokolenia mieszkańców Lubania: dzieci, młodzież i dorosłych. Dzieci reprezentowała klasa III ze Szkoły Podstawowej nr 4 i klasa VI ze Szkoły Podstawowej nr 1. Młodzież stanowili uczniowie klasy VIII ze Szkoły Podstawowej nr 4. Pokolenie dorosłych reprezentowały: grupa z lubańskiego Kręgu Instruktorów i Starszyzny Harcerskiej „Korzenie” oraz grupa uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Ośrodku Wsparcia Dziennego w Lubaniu. Młodsi mogli sprawdzić swoją wiedzę na przyrodniczym kole fortuny i warsztatach technicznych przy budowie domków dla zapylaczy. Starsi uczestniczyli w wykładzie – pogadance o zapylaczach oraz spacerze śladami przyrody w mieście. Była to okazja do poznania ciekawostek dotyczących zwierząt i roślin, że np. stuletnie drzewo zastępuje 100 klimatyzatorów.

Wszyscy chętni mogli również zbudować sobie domek dla zapylaczy i otrzymać mieszankę nasion miododajnych. Wykłady, spacer i naukę budowy  domków dla zapylaczy prowadzili edukatorzy z Fundacji Ekorozwoju we Wrocławiu. Przyrodnicze koło fortuny kręciło się pod okiem pracownicy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaniu. To, co działo się w rynku stało się m.in. inspiracją dla drużynowej do zaplanowania ciekawych i pożytecznych zajęć z 15 Drużyną Harcerską z Platerówki. Działaniom na placu Feliksa Netza przed ratuszem towarzyszyła coroczna akcja „Jestem widoczny”. Jej uczestnicy otrzymali smycze odblaskowe, które zwiększają bezpieczeństwo pieszych. Budowniczowie domków dla zapylaczy otrzymali paczuszki z mieszanką roślin miododajnych. Przechodnie, którzy zatrzymali się przed namiotami także mogli zrobić dla siebie domek dla zapylaczy, zagrać w koło fortuny i otrzymać przydatny upominek. Współorganizatorem wydarzenia był odział Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaniu – Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej.

- Pragnę bardzo podziękować Fundacji Ekorozwoju z Wrocławia za tę propozycję dla Lubania a pracownikom Biblioteki za wsparcie i pomoc. Dziękuję bardzo także odważnym szkołom - powiedziała Agnieszka Wierzbicka, kierownik RCEE w Lubaniu.


Projekt ten współfinansowany jest przez Interreg Polska – Saksonia oraz Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
rot 19.09.2020 04:29
każde kretynistyczne pomysły pochodzące z zachodniej zwyrodniałej europy opierają swoje idiotyczne istnienie na Bogu Ducha winnych dzieciach które są wykorzystywane jak tresowane yorki w cyrkach. większość pseudo-nauczycieli wylałbym na zbity pysk za pozwalanie na degenerację ich młodych umysłów.

Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama