Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 24 kwietnia 2024 06:11
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama

Premiera książki „W cieniu Wieży Brackiej”

W Miejskim Domu Kultury w Lubaniu Dolnośląska Grupa Literacka NURT uroczyście podsumowała realizację projektu „Miastu Na Urodziny - 800-lecie Lubania - ONLINE”.
Premiera książki „W cieniu Wieży Brackiej”
Zdjęcia: Anna Ewa Klimowicz oraz Stowarzyszenie P-ZFST „Pogranicze"

Od maja do sierpnia NURT we współpracy z lubańskim Klubem Liderów Młodzieżowych prowadził międzypokoleniowe przedsięwzięcie, którego hasłem przewodnim było osiemsetlecie miasta nad Kwisą. W lipcu odbył się cykl warsztatów kolażu artystycznego dla seniorów i młodzieży z Lubania.

Podczas czterech spotkań (stacjonarno-zdalnych) uczestnicy zajęć, wykorzystując proste materiały - stare gazety, kartki i klej - tworzyli kreatywne prace, spędzając wesoło wspólny czas. Głównym elementem projektu były dwa konkursy - literacki oraz plastyczny (na kolaż), zachęcające do tworzenia prac poświęconych Lubaniowi. Ich efektem jest urodzinowy prezent dla Lubania - książka „W cieniu Wieży Brackiej“, dokumentująca zapis chwili, myśli i wyobraźni mieszkańców oraz przyjaciół miasta. W publikacji zaprezentowano wybrane prace literackie - wiersze i prozę oraz kolaże, które napłynęły na oba konkursy oraz powstały na międzypokoleniowych warsztatach kolażu. Specjalną niespodziankę stanowią pozakonkursowe utwory przyjaciół Lubania.

Podczas podsumowania projektu w lubańskim MDK wręczone zostały nagrody dla laureatów konkursów. Swoją premierę miała publikacja „W cieniu Wieży Brackiej”. Zaprezentowano też wystawę prac z międzypokoleniowych warsztatów kolażu. Całość wydarzenia uświetnił występ Grzegorza Żaka.

Laureatami konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży z Lubania i powiatu lubańskiego, na który wpłynęło 20 prac od 16 autorów, zostali:

 * kategoria I - 6-10 lat:
- 1. miejsce: Nadia Błaszczak,
- 2. miejsce: Tymon Ramulewicz,
- 3. miejsce: Wojciech Rycerz,
- wyróżnienie: Adam Gryglewicz,
- wyróżnienie: Bartosz Gryglewicz,

* kategoria II - 11-15 lat:
- 1. miejsce: Wiktoria Błaszczak,
- 2. miejsce: Karolina Minkiewicz,
- wyróżnienie: Julia Nowak,

* kategoria III - 16-24 lata
- 1. miejsce: Katarzyna Długosz,
- 2. miejsce: Patryk Harapin,
- 3. miejsce: Tomasz Długosz.

Laureatami konkursu literackiego dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych z Dolnego Śląska, na który wpłynęło 18 zestawów wierszy oraz 16 prac prozą, zostali:

* kategoria poezja - dorośli:
- 1. miejsce Elżbieta Moskalewicz-Strojna za wiersz „Wspomnienia z Lubania",
- 2. miejsce Anna Ewa Klimowicz za wiersz „Do(prawdy)",
- 3. miejsce Piotr Bigus za wiersz „Lubańska wierzba płacząca",
- wyróżnienie za zestaw wierszy Anna Nawrocka,

* kategoria proza - dorośli:
- 1. miejsce Bogusława Socha za tekst „Czas zmienia wszystko",
- 2. miejsce Jan Owczarek za tekst „Z Aniołem w Lubaniu",
- 3. miejsce Izabella Monika Bill za tekst "Mgła",

* kategoria poezja - młodzież:
- 1. miejsce Amelia Migut za wiersz „Lubań",
- 2. miejsce Karolina Krawczyk za wiersz "Wiersz na 800-lecie Lubania",

* kategoria proza - młodzież:
- 1. miejsce Amelia Skrodzka za tekst „Cień za oknem".

Osoby zainteresowane, które nie mogły osobiście uczestniczyć w podsumowaniu projektu, mają jeszcze szansę na zdobycie niezwykłej książki-kolażu „W cieniu Wieży Brackiej”. Można ją otrzymać bezpłatnie w biurze Lokalnego Inkubatora Organizacji Pozarządowych w Lubaniu (ul. Armii Krajowej 30, parter, wejście od podwórza), od poniedziałku do piątku w godzinach 16:00-19:00. Warto się pośpieszyć. Książka została wydana w niewielkim nakładzie 250 egzemplarzy.

Projekt „MIASTU NA URODZINY - 800-lecie Lubania – ONLINE” został zrealizowany przez DGL NURT z programu Dolnośląskie Małe Granty. Operatorem Programu jest Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych. Dolnośląskie Małe Granty są dofinansowane ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZenonTreść komentarza: Inicjatywa przysięgi w Rynku w Leśnej, to 100% inicjatywa Dowódcy 23 Śląskiego Pułku Artylerii płk dypl. Krzysztofa Malankiewicza, a w żadnym przypadku nie Szymonka z LeśnejData dodania komentarza: 23.04.2024, 22:11Źródło komentarza: Przysięga wojskowa na rynku w LeśnejAutor komentarza: zobacz wynikiTreść komentarza: Odsyłam do wyników https://sportmaniacs.com/pl/races/iii-att-run-fun Z tego co wynika to startowały 3 drużyny policyjne: Polkowice, Głogów, Lubań. 3 miejsce? gratuluję serdecznie, wyników każdemu indywidualnie. Lubańscy maratończycy - hm.... przebiegli tu ćwierć dystansuData dodania komentarza: 23.04.2024, 22:03Źródło komentarza: Lubańscy policjanci wystartowali w Półmaratonie PolkowickimAutor komentarza: pseudomafiaTreść komentarza: To jest jak w domu, gdzie jest przemoc i alkohol. Dopóki nie zobaczysz, że można inaczej i że to nie jest normalne, żyjesz sobie, myśląc, że inaczej się nie da i nie ma szans na zmianę. Mi się zdaje, że tak mają leśnianie, tak przywykli do klimatu, że taki pseudomafijny cwaniak z urzedu może nimi pomiatać, że nie wierzą, że można mu po prostu dać kopa w d... i żyć bez chylenia przed nim karku.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 21:25Źródło komentarza: Co łączy leśniańskich samorządowców z wyborami w Olszynie?Autor komentarza: llTreść komentarza: Takie imprezy mają jeden cel. Zobaczcie, jakie to piękne i chwalebne być żołnierzem! Nie miejcie więc oporów strzelać do drugiego człowieka w imię interesów polityków i banksterów.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 21:17Źródło komentarza: Przysięga wojskowa na rynku w Leśnej
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama