Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 20 kwietnia 2024 09:51
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Skanują Zamek Czocha

Zamek Czocha zostanie dokładnie zbadany przez eksploratorów, którzy za pomocą lasera skanują średniowieczną budowlę, aby odkryć kolejne skrywane przez nią tajemnice. Zamek został poddany przebudowie w latach 20. XX wieku, ale nie zachowała się po tym żadna dokumentacja. Dlatego badacze liczą na ciekawe odkrycia.
Skanują Zamek Czocha

Zamek skanowany jest kawałek po kawałku laserem, który pozwala zobaczyć to, czego nie widać gołym okiem - np. to, jaką grubość mają ściany i czy gdzieś nie są ukryte nieznane pomieszczenia.

- Urządzenie będziemy przemieszczać po całym zamku. Uzyskany obraz pozwoli nam zobaczyć, w jakiej korelacji są pomieszczenia, jaką grubość mają ściany i to, czy któraś nie jest na przykład za gruba. Na tej podstawie prawdopodobnie, mam nadzieję, że coś ciekawego znajdziemy - mówił w rozmowie z TVN24 Arkadiusz Pawłowski, inżynier obsługujący laser.

Skanowanie nie tylko może przyczynić się do odnalezienia tajnych pomieszczeń czy korytarzy. Dzięki niemu powstanie także model 3D, który pozwoli na zwiedzanie Zamku Czocha bez wychodzenia z domu.

Nadzieje eksploratorów są spore - tym bardziej że w zamku znaleziono już kiedyś przedmioty, które w ogóle nie powinny się tam znajdować - między innymi sprzęt do nurkowania czy części do silników rakietowych. Jak dodaje oprowadzający po budowli przewodnik, swoje spotkania organizowali na jego terenie masoni i iluminaci.

- To wyjątkowy zamek w Polsce, który właściwie jako jedyny został poddany przebudowie w latach 20. XX wieku. Jej celem było również stworzenie podziemnych, ukrytych przejść i tajnych schowków. Nie mamy dokumentacji z tej przebudowy, więc możemy się spodziewać, że jeszcze nie wszystko o tym zamku wiemy - powiedział Łukasz Orlicki z Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca.

Zamek Czocha został wzniesiony w XIII wieku jak warownia i miejsce gotowe do przetrwania oblężenia. Przechodził z rąk do rąk, aż na początku XX wieku został kupiony przez Ernsta Gütschowa (niemieckiego producenta wyrobów tytoniowych), który postanowił zmienić go w luksusową rezydencję. Przebudowa była prowadzona na wielką skalę, ale nie zachowała się z niej dokumentacja budowlana, więc nie wiadomo, co i jak zmodyfikowano.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Yzk 29.07.2020 17:51
Zwiedzanie z domu będzie ekstra, bo na miejscu to nawet nie ma gdzie roweru zaparkować

aro 29.07.2020 13:32
Lepiej zrobić przeszukania u byłych rządzących na tych terenach w powojennej Polsce o tam by się znalazło rzeczy z zamku Czocha

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xcv**Treść komentarza: Co oni kręcą. SIM to program ogólnopolski. W kraju mieszka ok. 2 mil. ludzi w domach komunalnych i socjalnych które nie nadają się do remontu a tym bardziej termomodernizacji wg standardów UE. Domy zostaną wyburzone a grunty pod nimi zazwyczaj bliżej centrów miast będą atrakcyjne dla inwestorów. Najwięcej takich domów w naszym regionie jest w Wałbrzychu i tam mówią jak jest i przygotowali się do tego z gruntami. Lubań natomiast kręci w przeciwieństwie do innych gdzie podają bez ogródek że *wybudowane w ramach SIM-u lokale będą mogły wynająć m.in. osoby młode, rodzice samotnie wychowujący dzieci czy seniorzy, którzy do tej pory nie mieli szans na własne „M” ze względu na brak możliwości uzyskania kredytu hipotecznego lub niechęć do zaciągania kredytu bankowego, przy czym wynajem będzie znacznie tańszy niż na rynku komercyjnym - obniżone lub z dopłatą* .Data dodania komentarza: 20.04.2024, 06:30Źródło komentarza: Petycja. Niskoczynszowe mieszkania nie dla wszystkich szczęśliweAutor komentarza: XyzTreść komentarza: - Skończy się windowanie cen przez pseudo „dewelopera” naszego miasta - Jeżeli to będą mieszkania dla osób o stałym zatrudnieniu to popieram. - Lokalizacja bardzo słaba , ludzie żyły wypruwają , żeby postawić swój wymarzony dom zdała od bloków a tu bloki.Data dodania komentarza: 20.04.2024, 06:24Źródło komentarza: Petycja. Niskoczynszowe mieszkania nie dla wszystkich szczęśliweAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Najlepszy był "pan z drogówki " pan w jego przypadku to nadużycie tego słowa stał z suszarką koło stacji darkon na środku dwupasmówki suszył auta jadące w stronę Zgorzelca jak i w Stronę Lubania zasłaniając swoim wątłym ciałem znak drogowy .Data dodania komentarza: 20.04.2024, 05:24Źródło komentarza: Jutro policyjna akcja "Prędkość"Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Wszystko 3x drożej wykonane , na ulicach syf , menele w rynku i gowniane parki, które już wyglądają jak zapomniane.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:56Źródło komentarza: Co łączy leśniańskich samorządowców z wyborami w Olszynie?
ReklamaPowiat Lubań
Reklama