Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 20 kwietnia 2024 07:13
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

"To się opyla - wiejskie ogrody dla zapylaczy"

Stowarzyszenie Bożkowice zaprasza do udziału w projekcie "To się opyla - wiejskie ogrody dla zapylaczy" finansowanego przez Dolnośląski Fundusz Małych Inicjatyw.
"To się opyla - wiejskie ogrody dla zapylaczy"

Projekt będzie obejmował m.in. edukację dotyczącą działań podejmowanych na poziomie lokalnym, zmierzających wspierania ochrony różnorodności biologicznej. Adresujemy go do wszystkich mieszkańców gminy Olszyna. Główne wydarzenia odbywać się będą w Bożkowicach w świetlicy i na terenie w pobliżu. Planujemy utworzenie modelowego ogrodu przyjaznego owadom zapylającym (oraz ptakom, gryzoniom, płazom) poprzez odpowiedni dobór roślin i przygotowanie domków dla owadów oraz schronień m.in. dla jeży i jaszczurek (stosy gałęzi, kamieni). Dodatkowo, przy współpracy z Urzędem Miejskim w Olszynie i Powiatowym Zarządem Dróg w Lubaniu chcemy posadzić kilka drzew (m.in. starych odmian owocowych lub lip) wzdłuż dróg gminnych i powiatowych. Ważnym etapem projektu będzie cykl wykładów i warsztatów ze specjalistami zajmującymi się owadami, gatunkami chronionymi, drzewami, ochroną przyrody i architekturą krajobrazu oraz szeroko rozumianą ochroną bioróżnorodności.

Szczególnie zachęcamy do udziału w wykładach.

? 1 sierpnia o godz. 10.00 o zapylaczach opowie nam pochodzący z Lubania naukowiec i nauczyciel akademicki, biolog środowiskowy i entomolog sądowy dr hab. inż. Marcin Kadej, dziekan-elekt Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, autor ponad 230 publikacji naukowych i książek (m.in. „Pszczoły w mieście. Trzmiele Wrocławia”) oraz laureat prestiżowego wyróżnienia Królewskiego Towarzystwa Entomologicznego (Royal Entomological Society).

? 29 sierpnia o godz. 11 zapraszamy na spotkanie o drzewach, które poprowadzi pochodzący z Leśnej Kamil Witkoś, arborysta, diagnosta drzew, który jako pierwszy w Polsce zdał egzamin i uzyskał certyfikat VetCert dla specjalistów zajmujących się drzewami sędziwymi, dyrektor Instytut Drzewa, były pracownik Białowieskiego Parku Narodowego, współautor publikacji i książek dotyczących zadrzewień, koordynator i współautor standardu diagnostyki drzew

? 22 sierpnia o godz. 14 spotkamy się z architektem krajobrazu Jakubem Józefczukiem, arborystą, właścicielem firmy zajmującej się m.in. diagnostyką drzew i projektowaniem nowych nasadzeń, certyfikowanym inspektorem drzew, współpracownikiem wielu organizacji działających na rzecz ochrony środowiska (m.in. Fundacji EkoRozwoju w projekcie "Drzewa dla Natury" i "Dla pszczół"), ilustratorem książek naukowych, autorem rysunków w książce "Pszczoły w mieście. Trzmiele Wrocławia", fotografem przyrody, znawcą dzikich pszczół i innych zapylaczy.
Tego samego dnia, o godz. 16.30, Kuba poprowadzi warsztaty budowania domków dla owadów.

Projekt jest realizowany w ramach Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020

? Operatorzy na Dolnym Śląsku:

Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych

Stowarzyszenie TRATWA

Fundacja Umbrella

?Pierwszych 20 uczestników na każdym wykładzie otrzyma sadzonki do własnego ogrodu.

?Przypominamy, że zgodnie z zaleceniami GIS uczestnicy powinni mieć zakryty nos i usta (chyba, że występują przeciwwskazania medyczne).

?Więcej szczegółów dotyczących wydarzeń projektowych i linki znajdziecie na FB https://www.facebook.com/bozkowice i https://www.facebook.com/stowarzyszeniebozkowice oraz na plakatach.

?Wszystkie spotkania odbywać się będą w świetlicy wiejskiej w Bożkowicach oraz na placu przy świetlicy.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xcv**Treść komentarza: Co oni kręcą. SIM to program ogólnopolski. W kraju mieszka ok. 2 mil. ludzi w domach komunalnych i socjalnych które nie nadają się do remontu a tym bardziej termomodernizacji wg standardów UE. Domy zostaną wyburzone a grunty pod nimi zazwyczaj bliżej centrów miast będą atrakcyjne dla inwestorów. Najwięcej takich domów w naszym regionie jest w Wałbrzychu i tam mówią jak jest i przygotowali się do tego z gruntami. Lubań natomiast kręci w przeciwieństwie do innych gdzie podają bez ogródek że *wybudowane w ramach SIM-u lokale będą mogły wynająć m.in. osoby młode, rodzice samotnie wychowujący dzieci czy seniorzy, którzy do tej pory nie mieli szans na własne „M” ze względu na brak możliwości uzyskania kredytu hipotecznego lub niechęć do zaciągania kredytu bankowego, przy czym wynajem będzie znacznie tańszy niż na rynku komercyjnym - obniżone lub z dopłatą* .Data dodania komentarza: 20.04.2024, 06:30Źródło komentarza: Petycja. Niskoczynszowe mieszkania nie dla wszystkich szczęśliweAutor komentarza: XyzTreść komentarza: - Skończy się windowanie cen przez pseudo „dewelopera” naszego miasta - Jeżeli to będą mieszkania dla osób o stałym zatrudnieniu to popieram. - Lokalizacja bardzo słaba , ludzie żyły wypruwają , żeby postawić swój wymarzony dom zdała od bloków a tu bloki.Data dodania komentarza: 20.04.2024, 06:24Źródło komentarza: Petycja. Niskoczynszowe mieszkania nie dla wszystkich szczęśliweAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Najlepszy był "pan z drogówki " pan w jego przypadku to nadużycie tego słowa stał z suszarką koło stacji darkon na środku dwupasmówki suszył auta jadące w stronę Zgorzelca jak i w Stronę Lubania zasłaniając swoim wątłym ciałem znak drogowy .Data dodania komentarza: 20.04.2024, 05:24Źródło komentarza: Jutro policyjna akcja "Prędkość"Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Wszystko 3x drożej wykonane , na ulicach syf , menele w rynku i gowniane parki, które już wyglądają jak zapomniane.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:56Źródło komentarza: Co łączy leśniańskich samorządowców z wyborami w Olszynie?
ReklamaPowiat Lubań
Reklama