Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 24 kwietnia 2024 11:50
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama

Poznaj historię Dolwisu

Fundacja Dziki Zachód przygotowała materiał o historii Dolwisu, - zakładów przemysłu jedwabniczego, które działały w Leśnej do 2011 roku.
Poznaj historię Dolwisu

Film powstał podczas warsztatów multimedialnych prowadzonych przez Fundację Dziki Zachód w Szkole Podstawowej w Leśnej. O tym jak pracowało się w Dolwisie opowiadają byli pracownicy, którzy podzielili się wspomnieniami, udostępnili zdjęcia oraz pamiątki. Część archiwaliów pochodzi z Archiwum Państwowego w Bolesławcu.

Film przedstawia wstępne wiadomości na temat Dolwisu. Małych form multimedialnych, które powstały na warsztatach jest więcej. Zostały one użyte do zrobienia nowoczesnej miejskiej gry terenowej o Dolwisie. Każdy kto akurat jest w Leśnej, mieszkaniec lub turysta, może poznawać fascynującą historię miasteczka i Dolwisu. Wystarczy podejść pod bramę Dolwisu (dzisiaj PSZOK) i zeskanować QR kod umieszczony na nowo zamontowanej tablicy. Leśna i Fundacja Dziki Zachód zapraszają.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mieszkaniec 04.07.2020 14:52
Dobrze że film powstał . Niemniej jako tzw . mała forma multimedialna pokazuje przez ca 8 min . zaledwie mniej niż minimum historii dla nowych pokoleń . Historia Dolwisu to historia Leśnej i historia ludzi którym przyszło pracować i żyć w tamtych latach . To historia ludzi i ich rodzin . Nic nie odda zaangażowania pracujących w tamtych latach , ich strasznie ciężkiej pracy , poświęcenia i wiary w nadejście lepszych czasów . Dzisiaj mało kto zdaje sobie sprawę że praca na tkalni to praca w hałasie o natężeniu dB równej lądujących samolotów czy praca w atmosferze pary zanieczyszczonej chemikaliami kancerogennymi . Ci ludzie mimo że za to płacili zdrowiem potrafili się uśmiechać i wzajemnie szanować . Oczywiście to samo dotyczy Lubania , Giebułtowa , Mirska czy Olszyny .Praktycznie przetrwała chyba tylko fragmentaryczna produkcja dla wojska a coś tak prostego jak tkaniny na maseczki importujemy . Życzę autorom pozyskania większych funduszy i dalszego ciągu może bardziej w aspekcie społecznym Pracujący w tamtych czasach i ich kolejne pokolenia są tego warci .

O.N.A. 03.07.2020 23:11
Fajnie, że są u nas pasjonaci, którzy przypominają historię naszej Gminy.

Renia Legnica 03.07.2020 07:50
Mój dziadek i babcia pracowali w Dolwisie. Dziś niestety już ich nie ma. Miło było zobaczyć historię z ich życia.

Marian 02.07.2020 22:15
Aż coś się robi człowiekowi za tyle lat pracy. Jeden wielki zakład, a tyle aktywności dla ludzi. Podziękujmy teraz LW i LB, za jego likwidację, bo lepiej było sprowadzać tkaniny z Turcji wówczas. Tyle ludzi co straciło pracę, tyle dobra co powstało w całej gminie. Przepiękne materiały, na koniec nowoczesne krosna, w ile wkładu pracy inżynierów w doskonalenie i raptem czar prysł, znana z likwidacji syndyk wparowała, kasy nabrała, ówczesne władze gminy jak pamiętam "nie mogły nic zrobić", albo nie chciały, nie umiały.....Lot ten nie tylko Dolwis spotkał również Fatma, GZPB, Lubańska Bawełna. Taka piękna i bogata tradycja, historia, majątek, zasoby. Łza w oku sama idzie, jak można było dopuścić do takiej straty. A niedawno materiały na maseczki sprowadzali z Etiopii, Chin. Piękny film, doskonała inicjatywa.

Dawna pracownica zakładu 04.07.2020 13:52
Kiedyś władze samorządowe nie chciały pomóc zakładowi, a wprost przeciwnie chciały go zorać podatkami i opłatami za ścieki i wodę. Nikt z samorządu nawet nie kiwnął palcem, kiedy zakład konał. Teraz samorząd pozyskał zakład i nie potrafi nawet go zaorać, czy cokolwiek z nim zrobić. Dla kolejnych burmistrzów to tzw. gorący kartofel, tak jak ratusz w Złotnikach.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama