Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 26 kwietnia 2024 07:58
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Marcel Mendocha zdobywcą indeksów uniwersyteckich

W czerwcu Państwowy Instytut Geologiczny ogłosił wyniki XXI Ogólnopolskiego Konkursu geologiczno – środowiskowego. Mieszkaniec Lwówka Śląskiego – Marcel Mendocha osiągnął rewelacyjne wyniki na każdym z jego etapów. W półfinale konkursu wiedzy obejmującym woj. dolnośląskie i wielkopolskie zajął I miejsce, dzięki temu znalazł się wśród siedmiu finalistów z całej Polski. W finale ogólnopolskim zajął II miejsce, zdobył tytuł laureata w kategorii szkół ponadpodstawowych oraz nagrodę główną – indeksy wydziałów geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Warszawskiego.
  • Źródło: lwowecki.info
Marcel Mendocha zdobywcą indeksów uniwersyteckich

Autor: lwowecki.info

O zdobyciu indeksu marzył już od dawna. W poprzednich dwóch edycjach konkursu był również finalistą ogólnopolskim i zdobywcą ierwszych miejsc na etapie wojewódzkim. W tym roku spełniło się jego marzenie o indeksie wydziału geologii. Taką możliwość mają tylko uczniowie szkół średnich. Marcel od września jest uczniem pierwszej klasy Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych we Lwówku Śląskim. Aby rozwijać swoją geologiczną pasję wybrał klasę o profilu geograficzno – językowym z rozszerzonym programem geografii. Nad zdobyciem indeksu miał pracować przez najbliższe lata. Tymczasem już w pierwszej klasie liceum marzenia stały się rzeczywistością. Drzwi dwóch najlepszych uczelni w Polsce stoją już przed nim otworem.

Wszystko zaczęło się w dzieciństwie, od lwóweckich Walończyków i Lwóweckiego Lata Agatowego. Marcel od trzeciego roku życia jest członkiem obrzędowego zespołu muzycznego LLAValon – gra na bębnie. Zawsze brał czynny udział w życiu Bractwa Walońskiego założonego przez śp. Juliusza Naumowicza. Jako młody Walończyk występował na scenie, reprezentował Lwówek Śl. podczas wyjazdów. Dorastał w atmosferze magii kamieni i walońskich obrzędów. Kolejne Lwóweckie Lata Agatowe, giełdy minerałów i wystawy kamieni zawsze były dla niego wielkim świętem. Można powiedzieć, że jest Walończykiem z krwi i kości. To o nim opowiada film pt. „Mam na imię Marcel” nagrodzony w konkursie Dolnoślązak – Portret Własny zorganizowanym w 2014 roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, pokazujący portret młodego człowieka, który połknął walońskiego bakcyla, interesuje się kamieniami, czuje tożsamość ze swoją ziemią, ma pasję i marzenia. Zainteresowania geologiczne dojrzewały w nim stopniowo. Na początku obserwował i podziwiał minerały podczas giełd i wystaw. Później zaczął je kupować. Dzisiaj odbywa samodzielne eksploracje w poszukiwaniu okazów. Ma już całkiem sporą kolekcję minerałów. W ubiegłym roku podczas Sudeckiego Festiwalu Minerałów odbyła się jego pierwsza wystawa. Marcel swoje hobby łączy z pasją naukową. Systematycznie pogłębia wiedzę geologiczną. Potwierdzeniem wysokiego poziomu tej wiedzy są jego konkursowe osiągnięcia. W tym roku został również finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Geologicznej OAWANGO 2020 organizowanego przez Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Swój pierwszy minerał dostał w dzieciństwie od zmarłego w ubiegłym roku śp. Janusza Szupszyńskiego – barda i Mistrza Walońskiego. Był to morion – czarny kwarc dymny. Janusz powiedział mu wtedy, że ten kamień ma wielką moc.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Acek 27.06.2020 11:38
To nie do muzycznej, teatralnej, nie do Howgardu nawet a na geologię? Taż tam nudy jak pierun!

O.N.A. 20.06.2020 13:30
Pięknie ? dalszych sukcesów życzę ?

Krystyna 20.06.2020 07:28
Należy się cieszyć ,że mamy młodzież którą coś interesuje, która ma pasję. Gratuluję

chalina 20.06.2020 07:01
To xaco w końcu dostał te indeksy?

Gall 19.06.2020 16:26
Brawo Ty

Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkanicTreść komentarza: Przecież to rejon Pani Asi to co ma Pani Basia wspólnegoData dodania komentarza: 26.04.2024, 07:28Źródło komentarza: Co Pan robi, przecież to jest pod ochroną? E tam, odrośnieAutor komentarza: Sołtys Radostawia górnegoTreść komentarza: Od Basi to wara bo Basia nawet nie wiedziała że taka akcja była zaraz dowiem się od administratora kto tak posadza I oskarżaData dodania komentarza: 26.04.2024, 07:24Źródło komentarza: Co Pan robi, przecież to jest pod ochroną? E tam, odrośnieAutor komentarza: PokrzywaTreść komentarza: Durny i tępy jak Młot Pepina Małego ty jesteś 🤭Data dodania komentarza: 26.04.2024, 07:21Źródło komentarza: Co Pan robi, przecież to jest pod ochroną? E tam, odrośnieAutor komentarza: MniszekTreść komentarza: Korzenie stało się nowa i widać dochodową gałęzią biznesu.Zas kosiarze tępi jak kosa po koszeniu.Wala na oślep czy to kosiarka spalinowa czy jak w średniowieczu chłop pańszczyźniany.W południe i porze kwitnienia roślin ,kosza nawet krzewy ozdobne byle do przodu jak banda wandali.To powinno być uregulowane przepisami bo widać po miejskich skwerach i osiedlowych trawnikach ,że to z pseudo; sprzątaniem;nie ma nic wspólnego.Sprzatac to trzeba flaszki i plastyk i psie kupy.A kosić kieszenie mieszkańców osiedli trzy razy w miesiącu i niszczyć bezpowrotnie ekosystem.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 07:19Źródło komentarza: Co Pan robi, przecież to jest pod ochroną? E tam, odrośnie
ReklamaPowiat Lubań
Reklama