Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 19 kwietnia 2024 02:10
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama

Firmy w szkołach ponadpodstawowych powiatu

VAT-y, PIT-y, składki emerytalne to dla nich pikuś. Choć są młodzi i jeszcze chodzą do szkół, których organem prowadzącym jest Powiat Lubański, to na robieniu interesów i prowadzeniu firm już zdążyli się poznać. Mowa o prowadzonych przez uczniów międzynarodowych przedsiębiorstwach.
Firmy w szkołach ponadpodstawowych powiatu

Autor: Powiat Lubań

„Firemki” prowadzone przez uczniów z trzech powiatów oraz Czech, w ramach unijnego projektu, działają niemal jak prawdziwe. Celem projektu jest lepszy start młodych w przyszłość i energiczniejsze wejście na rynek pracy po szkole.
 

 

Mała gastronomia, budowanie wielkich robotów, ale też reklama. Jedne przedsiębiorstwa są jednoosobowe, inne zatrudniają pracowników. Firmy zakładali uczniowie ze szkół ponadpodstawowych z Polski i Czech.  Uczestniczyło w nim 900 osób - 450 uczniów szkół średnich po czeskiej stronie i 450 uczniów po polskiej stronie Euroregionu Nysa. To wyjątkowy projekt, bo z jego realizacji skorzystała młodzież z trzech powiatów – Lubańskiego, Zgorzeleckiego oraz Bolesławieckiego jak również Kraju Libereckiego.

Mowa tu o realizowanym przez nasz powiat projekcie - ,,Wspólna droga na rzecz przedsiębiorczości w szkołach", który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska.

- Dziękujemy wszystkim Uczniom, Nauczycielom oraz Dyrektorom naszych szkół za udział w tym projekcie. Dzięki Państwu stał się on szczególną okazją do spotkania się osób tworzących miniprzedsiębiorstwa po obu stronach granic, a także przestrzenią rozwoju dla wszystkich szukających nowych ścieżek w procesie zarządzania produkcją i usługami oraz funkcjonowania firmy. –  podkreślił Walery Czarnecki, starosta lubański.

Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo to innowacyjny program, w którym uczniowie mieli za zadanie założenie w szkole realnie działającej firmę. Cel został osiągnięty, poprzez realizację projektu uczniowie przygotowani zostali do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, pokazano im szanse i zagrożenia wynikające z samozatrudnienia oraz ukształtowano w nich  niezbędne postawy i umiejętności w zakresie przedsiębiorczości. Zakupiono również nowy sprzęt i wyposażenie do szkół.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Bartosz 10.06.2020 08:27
Doskonała wizja i bardzo pozytywne działania. Rynek pracy jest na tyle wymagający, że wprowadzanie młodzieży w obszary, w których funkcjonują przedsiębiorstwa w czasie kształcenia na poziomie średnim, jest niezwykle pożądane i potrzebne. Jest to świetne przygotowanie do formatu na studiach wyższych, ale ....może być dobrym wejściem na rynek już w czasie kształcenia na poziomie szkoły średniej, co jest zapewnieniem dobrych efektów kształcenia i pozyskania potrzebnych umiejętności i doskonalenia kompetencji. Wiem, co mówię.

Ewa z HR 10.06.2020 10:01
Poteierdzam, umiejetności z it wszelkiej maści, robotyka, finansowe, "nowomedyczne", analityka, czy gastronomiczno-turystyczne to nie na jutro, tylko juz na dzis. Zwlaszcza uczenie sie przez cale zycie oddala przeswiadczenie, ze raz skonczona szkola nie jest pretekstem do dalszej edukacji.

Reklama
Reklama
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama