Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 20 kwietnia 2024 12:42
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Balony nad Lubaniem

Zużywają 1,5 litra gazu na minutę, steruje się nimi zmieniając wysokość i dziś rano trzy takie statki powietrzne latały nad Lubaniem.
Balony nad Lubaniem
Replika balonu braci Montgolfier nad Lubaniem. Balon Grupy Lotniczej Roleski

Autor: Czesław Sowiński

Balony są o tyle specyficzne, że można nimi latać praktycznie tylko po wschodzie słońca i tuż przed zachodem słońca, wtedy warunki są najlepsze. Nie występuje termika, a loty są stabilne i bezpieczne. Dlatego wstajemy wcześnie rano - dziś na przykład wstaliśmy o 4 - jedziemy na docelowe miejsce i na bazie prognoz planujemy lot. Dzisiaj postanowiliśmy przelecieć nad Lubaniem – usłyszeliśmy od Mateusza Rękasa i Kuby Dziedziaka z Grupy lotniczej Roleski, którzy są też pilotami kadry Polski.

Dzisiejszego ranka nad Lubaniem były doskonałe warunki do lotów, jak wyjaśniali piloci na wysokości 100 metrów kierunek lotu można było zmieniać o 180 stopni. To ponoć nie zdarza się często, zwykle zmieniając wysokość kierunek lotu można zmienić o 20 do 40 stopni, dlatego lot nad Lubaniem był wyjątkowy.

Trzy balony wystartowały o 5:15 i przez nieco ponad godzinę krążyły wokół miasta, aby około 6:30 wylądować po śląskiej stronie miasta. Balony unosi gorące powietrze, które ogrzewane jest przy pomocy potężnych palników zasilanych gazem LPG. W koszu znajdują się trzy butle, a zgromadzony w nich gaz pozwala na ponad godzinę lotu. Balon zużywa średnio około 1,5 litra gazu na minutę.

Dziś o poranku od czytelników otrzymaliśmy wiele pięknych zdjęć krążących wokół miasta balonów, znajdziecie je w naszej fotogalerii. Jeden z nich był wyjątkowy.

Ten piękny niebieski balon bardzo niecodzienny i specjalnego kształtu jest repliką balonu braci Montgolfier, czyli balonu, który jako pierwszy uniósł się w powietrze, ma podobny kształt, zbliżoną grafikę i jest wyjątkowy, bo jedyny taki na świecie – opowiada Mateusz Rękas – Drugi z balonów, znacznie mniejszy ten czerwono-biały to balon sportowy, przygotowany do lotów zawodniczych, gdzie jego konstrukcja i kształt pozwalają na szybkie przemieszczanie się w pionie. Nawet do prędkości do 10 m/s. Ta szybka zmiana wysokości pozwala nam szybko zmieniać kierunek, a w zawodach chodzi głównie o precyzję. Mocno upraszczając należy trafić w konkretne miejsce wyznaczone przez sędziów.

Załogi trzech balonów stacjonują w Złotym Potoku przyjechały w nasz region z Tarnowa. W związku z tym, że sezon sportowy został zawieszony, grupa robi akcje promocyjne dla swojego sponsora marki Roleski, przy okazji ćwiczą i szkolą nowych pilotów. Jak się dowiedzieliśmy, do czwartku możecie wypatrywać balonów marki Roleski w naszym regionie, niestety miejsce lotu uzależnione jest od warunków atmosferycznych, dlatego piloci nie są w stanie zapowiedzieć, gdzie będą odbywały się loty.

Wszystkim czytelnikom dziękujemy za nadesłane zdjęcia.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ania 03.06.2020 19:29
podziwiajmy te piękne balony bo to wyjątkowe widoki na niebie :-)

Marek Podlecki 03.06.2020 11:18
Te balony są po to by nas obserwować.Parchy z mosadu to robią.

dziadek 03.06.2020 02:29
Omijam, nie dajcie się robić w balona.

Zenon Zarazek 02.06.2020 22:49
Jeden sie wypierdzielił na polu pszenicy na Uniegoszczy. Świadkowie sugerowali pożar poszycia.

regisla 02.06.2020 21:06
zjawiskowe, podziwiałam dziś rano, wrażenia wizualne i akustyczne niesamowite, jakby sunące po niebie majestatycznie wielkie posapujące zwierzęta :)

Aga 02.06.2020 20:08
Piękne

, 02.06.2020 11:58
Super niech Panowie wieczorem zrobią lot, więcej mieszkańców zobaczy

Reklama
Reklama
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama