Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 23 kwietnia 2024 20:00
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Petycja przeciw zamknięciu Kopalni i Elektrowni Turów

Kopalnia i Elektrownia Turów to dwa największe zakłady pracy w naszym regionie. Czesi chcą jednak cofnięcia przedłużenia koncesji na wydobycie węgla utrzymując, że działalności kopalni pozbawia część mieszkańców Kraju Libereckiego wody pitnej. Nie wspominają jednak przy tym, że w pobliżu działają również niemieckie jak i czeskie zakłady wydobywcze.
  • Źródło: powiatzgorzelecki.pl
Petycja przeciw zamknięciu Kopalni i Elektrowni Turów

Samorządowcy powiatu zgorzeleckiego z niepokojem obserwują działania, których celem jest doprowadzenie do przedwczesnego zamknięcia kopalni i elektrowni Turów w Bogatyni. W obawie przed rychłym upadkiem ekonomicznym regionu wystosowali petycję do Przewodniczącej Komisji Europejskiej. Swój podpis poparcia może złożyć każdy z nas. Również mieszkańcy powiatu lubańskiego.

Blisko 13 tysięcy mieszkańców Kraju Libereckiego poparło petycję w sprawie zamknięcia kopalni Turów. Apel został złożony w Parlamencie Europejskim i wkrótce ma być przedmiotem prac Komisji Petycji.

Protesty deprecjonujące działalność Turowa są dla nas zaskakujące, gdyż w pobliżu działają czeskie i niemieckie kopalnie węgla brunatnego. Po stronie niemieckiej funkcjonuje znacznie większe Zagłębie Łużyckie, a po stronie czeskiej znacznie większa od polskiej kopalni Turów kopalnia Most – Kormorany – przyznają samorządowcy powiatów zgorzeleckiego, bolesławieckiego i lubańskiego, którzy w poczuciu odpowiedzialności za byt mieszkańców regionu wystosowali petycję do Ursuli von der Leyen – Przewodniczącej Komisji Europejskiej. 

W ciągu najbliższych 20 – 25 lat kombinat wydobywczo-energetyczny Turów zakończy działalność, gdyż eksploatacja tutejszych złóż węgla jest możliwa najwyżej do 2045 roku. Przygraniczny region już teraz stoi przed koniecznością tworzenia nowych miejsc pracy oraz dokonania zmian w strukturze zawodowej. Jak jednak wynika z doświadczeń choćby naszych niemieckich sąsiadów jest to proces długofalowy, który musi być rozłożony na wiele lat. Błyskawiczne zamknięcie kopalni i elektrowni odciśnie negatywne i bezlitosne piętno na funkcjonowaniu całego regionu oraz życiu wszystkich grup społecznych.

Zmiany są nieuchronne, niemniej wierzymy, że można ich dokonać nie powodując klęski ekonomicznej i długotrwałego zubożenia regionu. Wypełnienie luki związanej z zamknięciem kompleksu wydobywczo-energetycznego Turów wymaga czasu – dodają samorządowcy, prosząc o poparcie petycji wszystkich mieszkańców regionu.

Pełna treść petycji dostępna jest tutaj

 

Petycję poprzeć można poprzez:

  • złożenie własnoręcznego podpisu pod listą poparci, która jest dostępna w Biurze Obsługi Interesanta Starostwa Powiatowego w Zgorzelcu oraz w punktach obsługi interesanta wszystkich urzędów miejskich i gminnych na terenie powiatu zgorzeleckiego: w Zgorzelcu, Bogatyni, Sulikowie, Pieńsku, Węglińcu i Zawidowie
  • pobranie listy poparcia online tutaj, podpisanie i przekazanie jej osobiście lub drogą pocztową do wybranego urzędu.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
on 31.05.2020 16:56
Czechy mają nam oddać 370 ha i ooddają już bez skutku 60 lat,więc niech siedzą cicho. Każdy wie,że jest susza,sami to mówią,że mają największą suszę od 500 lat. Wara od naszej kopalni i elektrowni!!!!!!

tobi 31.05.2020 12:50
Dotknie wszystkie grupy społeczne tylko nie urzędasów.Ci będą potrzebni do likwidacji,wypłaty zasiłków i opieki nad mniej zaradnymi mieszkańcami.Ta grupa zawodowa wyżywi się sama.

Marek 31.05.2020 10:18
Zamknijcie - to takie Polskie typowe. Wszystkich ludzi będzie utrzymywać Państwo bo na uprawę pomidorów wszyscy się nie załapią. A nic innego tam nie powstanie. Utrzymanie ludzi będzie tanie, przecież Oni zarabiają grosze. Następnie kupicie energię od Niemca za 4 razy większa kwotę i wszyscy będą zadowoleni. A dziurę się zaleje wodą, i będzie przynosić zysk od 5 wędkarzy po 80zl za kartę wędkarska. Niektórym pomieszało się w głowie i myślą że energia w gniazdku powstaje sama. Ale jak tylko jej zabraknie to od razu wybierają numer na Pogotowie energetyczne. Ludzka głupota nie zna granic.

Juma 31.05.2020 16:38
Tak.lepiej dokładać do interesu. Ekonomia po rusku.

GK 31.05.2020 09:56
A gdzie w tym wszystkim jest Polski Rząd. Co robią w tym kierunku żeby zakład pracował.

Milo 31.05.2020 00:03
Gdyby rządziła banda rudego czesi nie musieli by podpisów zbierać

Jan 30.05.2020 22:17
A problem z wodą to nie czasem od suszy?

Wodnik 31.05.2020 21:01
Częściowo , woda zawsze ucieka tam gdzie jej nic nie zatrzymuje . A wyrobisko ma już grubo poniżej 100 m głębokości . Zatem zbiera oraz tam i jest pompowana do Nysy

Lp 30.05.2020 21:49
Gonić knedle

Miklosz 30.05.2020 18:54
A co tam jakieś petycje! Jeżeli pis-klika pod wodzą kurdupla wyda wyrok - to tak się stanie.

Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama