Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 27 kwietnia 2024 07:01
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Dolnośląska Grupa Literacka "Nurt" na YouTube

Dolnośląska Grupa Literacka "Nurt" debiutuje online na kanale YouTube, dzieląc się swoimi archiwalnymi materiałami.
Dolnośląska Grupa Literacka "Nurt" na YouTube

W pierwszym opublikowanym filmie przypomina spotkanie promocyjne z 2011 r. tomiku zatytułowanego "Słowa niech płyną", autorstwa p. Henryka Gila.

Publikacja na YouTube powstała dzięki wolontariatowi online lubańskiego Klubu Liderów Młodzieżowych, prowadzonego przez Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze".  Ze strony młodzieży nad inicjatywą czuwał Patryk Harapin, który dokonał montażu archiwalnego nagrania oraz opiekował się techniczną stroną przedsięwzięcia.

* Link – kanał DGL „Nurt” na YouTube”: https://www.youtube.com/channel/UCAek3HUMuiRWurHoVBXcI6g

* Link – archiwalne nagranie / zapis promocji tomiku „Słowa niech płyną” (2011): https://www.youtube.com/watch?v=dE0T0mWLt0w

Henryk Gil urodził się 15.07.1951 r. w Woli Raniżowskiej, powiat Kolbuszowa. Od dzieciństwa, mimo że los rzucał go co jakiś czas w różne strony, mieszkał i pracował w Lubaniu. Już w czasach licealnych wykazywał uzdolnienia poetyckie, rozwijać zaczął je po przejściu na zasłużony odpoczynek zawodowy. Jego wielkie, życiowe pasje to: poezja, taniec i wnuki. Od momentu powstania był członkiem Dolnośląskiej Grupy Literackiej „Nurt” w Lubaniu. W 2005 r. ukazał się jego pierwszy tomik Poezje Henia Gila. Kolejne zbiory wierszy to: Słowa niech płyną (2011), Za widnokręgiem (2012), Jeszcze nie czas (2014). Publikacje w licznych wydaniach zbiorowych. Czynnie działał i publikował na internetowych portalach o tematyce poetyckiej. Zmarł 17 marca 2017 r.

Dolnośląska Grupa Literacka NURT powstała jako klub przy Miejskim Domu Kultury w Lubaniu 31 stycznia 2006 r. i w formule grupy nieformalnej działa do dziś.  Na comiesięcznych spotkaniach w Domu Kultury spotyka się zwykle ok. 15-20 osób, a przez cały okres działania przewinęło się przez grupę około 50 twórców. Spotkania polegają na prezentacji ostatnio napisanych utworów, lub ich fragmentów oraz planowaniu i organizowaniu wspólnych przedsięwzięć, wyjazdów, wydarzeń. Z pomocą Miejskiego Domu Kultury i Miasta Lubań co dwa-trzy lata wydawane są almanachy zawierające utwory uczestników spotkań. Do tej pory wydano sześć zbiorów wierszy: "Ślady czasu" (2007), "Witraże słów" (2008), "U schyłku dnia" (2011), "Źródło życia" (2013), "A miało być o wiośnie" (2015) i "Słowa, kawa i ciastka" (2019), w których znajdują się utwory około 40 osób.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama