Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 25 kwietnia 2024 09:20
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama

Nawojów Łużycki. Perła renesansu odzyskuje blask

To prawdziwy skarb renesansowej architektury i podobnego nie sposób znaleźć w całym regionie. Smaczku dodaje fakt, że nie mając wiedzy gdzie szukać, miejsce to można omijać całe życie nie mając świadomości, że tuż za rogiem czeka nas architektoniczna perełka.
Nawojów Łużycki. Perła renesansu odzyskuje blask

Zakończono kolejny etap prac konserwatorskich przy renesansowych kamiennych krużgankach będących pozostałością po wybudowanym w latach 1570-71 pałacu, rezydencji rodziny Tschirnhaus, ówczesnych właścicieli Nawojowa Łużyckiego. Rezydencję zaprojektował Hans Christopher von Tschirnhaus, który w trakcie studiów na Półwyspie Apenińskim zainspirował się włoską architekturą. W północnej części wsi powstał utrzymany w renesansowym stylu dwór złożony z korpusu na planie kwadratu. Na zachowanej do dziś części dziedzińca, znajdują się dwukondygnacyjne krużganki uznawane za najpiękniejsze na Dolnym Śląsku.

Zabytek od końca II wojny światowej powoli popadał w ruinę, jednak największa degradacja rozpoczęła się po roku 1989, gdy w Polsce rozpoczęła się transformacja. Dopiero w ostatnich latach udało się pozyskać środki na jego renowację. Jak wyjaśnia nam proboszcz parafii w Radogoszczy, do której należy kościół p. Chrystusa Króla, to nie koniec prac konserwatorskich.

Prace konserwatorskie nie zostały jeszcze zakończone, ale w tym roku nie ma już na nie środków. Zostało odrestaurowanie ścian pod krużgankami i ściany po prawej, na której znajduje się nieodrestaurowany jeszcze portal. Próbowaliśmy pozyskać środki właśnie na jego renowację, ale niestety to się nie udało. Myślę, że jeśli uda się pozyskać jeszcze dwie dotacje, renowacja zostanie w całości zakończona – usłyszeliśmy od proboszcza ks. Jana Leśnika z parafii w Radogoszczy, który opiekuje się zabytkiem.

Kwota jaką udało się pozyskać na zakończony właśnie etap prac konserwatorskich to 300 tys. zł, a tak odrestaurowywane krużganki opisywane są na stronie Zabytki.pl:

Przy północnej elewacji korpusu i częściowo wschodniej elewacji mieszczącego obecnie kościół (dop. red - pw. Chrystusa Króla) skrzydła wschodniego dostawione dwukondygnacyjne, kamienne krużganki z jednoprzęsłowym ryzalitem zwieńczonym frontonem na krańcu północnym, sklepione kolebami z lunetami. Szerokie, odcinkowe arkady przyziemia, o ozdobnych klińcach, wsparte zostały na toskańskich kolumnach. Powyżej pełna balustrada, na której kanelowane jońskie kolumny wspierające o połowę węższe arkady. Balustrada piętra z arkadowymi wnękami, wypełnionymi kartuszami herbowymi (m.in. rodów von Hochberg, von Tschirnhaus, von Kottwitz, von Liedlau, von Chamer, von Nostitz), między którymi kariatydy - personifikacje Caritas i Flory oraz muzykujące postacie kobiece. Nad jedną z arkad pierwszej kondygnacji inskrypcja. W zachodnim skrzydle kamienny, prostokątny portal z korynckimi pilastrami, głowami fantastycznych zwierząt i płycinami. Na fryzie belkowania pozostałości inskrypcji. Otwory okienne tej części obiektu w kamiennych oprawach, w części typu fasciowego, w części - z uszakami.

Renesansowe krużganki znajdują się na tyłach niepozornego kościoła, który znajduje się przy drodze wojewódzkiej 357 w Nawojowie Łużyckim.
Na końcu galerii znajdują się zdjęcia zrujnowanej części pałacu, która znajduje się za jeszcze nieodrestaurowanym portalem.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Zdzisław Bykowski 07.05.2020 18:07
W swoim komentarzu Tadek Kłos nie wspomniał, iż jego tato, Władysław, był jednym z głównych organizatorów i wykonawców opisanych robót.

Ulka 07.05.2020 15:25
Rewelacja!

RK 07.05.2020 00:45
przepiękne

Tadeusz Kłos 06.05.2020 22:56
Dzień dobry. Jako były Nawojowianin (wychowywałem się w Nawojowie Łużyckim i wyjechałem bezpowrotnie na studia po uzyskaniu matury) chciałbym powyższą notatkę uzupełnić o istotne moim zdaniem informacje, gdyż w tych wydarzeniach czynnie uczestniczyłem. Nie jest prawdą, że obiekt od końca II wojny światowej do momentu rozpoczęcia obecnej rewitalizacji popadał w ruinę. Ratowanie zabytku miało miejsce już począwszy od 1964r. Wtedy parafię w Gierałtowie (do tej parafii wtedy należał Nawojów Łuż.) objął ks. Edward Franczak. Do tego momentu nabożeństwa były odprawiane w małej kaplicy znajdującej się w części obiektu nie objętej obecnie rewitalizacją, ale będąca w stanie opłakanym i stwarzającym zagrożenie dla ludzi. Wtedy ks. Franczak wystąpił z inicjatywą budowy kościoła (a tym samym i ratowania krużganków) na ruinach pałacu w którym się on teraz znajduje. Szkoda, że w artykule nie ma zdjęć obiektu dokumentujących jego stan sprzed rozpoczęcia prac. Pałac wraz z krużgankami, które stanowiły z nim integralną całość był całkowicie zrujnowany: pozbawiony dachu, ściany częściowo wyburzone, całe wnętrze wypełnione gruzem i porośnięte krzakami i drzewami. Krużganki posiadały tylko sklepienie i też nie posiadały dachu. Ks. Franczak wraz mieszkańcami wsi podjęli inicjatywę budowy kościoła, a tym samym ratowania krużganków w czynie społecznym i ze składek mieszkańców. Mieszkańcy wsi przystąpili społecznie do pracy i fakt, że mieszkali tu również fachowcy z branż budowlanych wiele prac było przez nich wykonywana co pozwoliło na ograniczone zatrudnianie ekip budowlanych i obniżenie kosztów budowy . Całą budowę prowadził tylko jeden majster budowlany. Było to też spowodowane tym, że w tamtych czasach nie było mowy o żadnych dotacjach na takie cele i budowa była finansowana ze składek mieszkańców. Wręcz przeciwnie – takie inicjatywy były przez ówczesne władze blokowane. Przez okres ok. roku trwały przepychanki z władzami w sprawach formalno-administracyjnych. W tym czasie mieszkańcy odgruzowywali i oczyszczali obiekt i po roku po uzyskaniu pozwolenia rozpoczęto budowę. Zakres prac obejmował wykonanie ścian (ściany od strony drogi praktycznie nie było), zadaszenie całości wraz z krużgankami, prace wewnętrzne oraz odnowienie krużganków. Całość robót wykonano w okresie 2 – 3 lat. Śmiem twierdzić. że przebojowość księdza i ofiarność mieszkańców wsi (również finansowa) uratowała ten obiekt, który nie był w żadnym stopniu zabezpieczony przed działaniem warunków atmosferycznych i w ciągu następnych kilku lat uległby on ostatecznej degradacji. Trzeba zauważyć, że w tamtym okresie władza nie przejmowała się takimi zabytkami i nie próbowała nawet takich obiektów zabezpieczać. . Pozdrawiam. Tadeusz Kłos P.S. Zgadzam się z Szyszunią co do tablicy. Proponuję informacje umieścić odrębnie jako tablicę obok budynku zamiast na ścianie.

Lubaniak 07.05.2020 09:08
Należą się słowa PODZIĘKOWANIA dla księdza i mieszkańców za uratowanie tego przepięknego zabytku. Gdyby tam nie powstał kościół to po tym obiekcie nie byłoby już śladu. Tak przepadł niejeden okoliczny zabytkowy dwór,np w Radostowie.

Szyszunia 06.05.2020 14:52
Wszystko cycuś glanc ale ta tabliczka sponsora pasuje jak świni siodło. Nie da się tego przesunąć aby nie psuło wymiaru estetycznego?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: arlekinTreść komentarza: Co za ***a wymyślił określenie cyklostrada, są to przygotowania strategiczne, a jak rowerzyści chcą ścieżek rowerowych, za maczety i samemu sobie wydeptać. To co w ostatnich czasach wypisujecie na tym portalu, może doprowadzić do poluzowania zwieraczy, dla jednych ze śmiechu, innych (myślących) z rozpaczy.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 07:24Źródło komentarza: Nowe odcinki lubańskiej pętli rowerowejAutor komentarza: magdaTreść komentarza: W takich miejscach swoje sypialnie mają nieszczęśliwi bezdomni, siłą rzeczy znajduje się tam sporo łatwopalnych rzeczy, a jakich, logicznie myślący doskonale wiedzą. Wystarczy niedopałek, jest jednak alternatywa w postaci przyćpanych małolatów ze spranymi mózgami.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 07:12Źródło komentarza: Lubań. Podpalenie w dwóch pustostanachAutor komentarza: ZosiaTreść komentarza: A jakiego bajzlu przy okazji zrobili to szok. Droga na garaże przy wjeździe na dzialki zniszczona, droga gruntowa służąca pieszym i jako dojazd do działek rozjeżdżona, wokół krajobraz księżycowy. Żadnej nawet ninimalnej kosmetyki. A do odbioru zadania już, niedaleko 😉Data dodania komentarza: 25.04.2024, 07:09Źródło komentarza: Nowe odcinki lubańskiej pętli rowerowejAutor komentarza: magdaTreść komentarza: Policja ma daleko i głęboko "seniorkę" i jej oszczędności, jednak jak jakiś frustrat narobi rabanu, to chciał nie chciał muszą zareagować, chociaż trafia ich z powodu pisaniny która ich czeka.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 07:04Źródło komentarza: Oszuści w Lubaniu. Seniorka "wygrała" na loterii 120 tys. zł
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama