Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 24 kwietnia 2024 10:38
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Lubań. Sesja w trybie zdalnym

28 kwietnia odbyły się pierwsze w historii lubańskiego samorządu zdalne obrady Rady Miasta Lubań.
Lubań. Sesja w trybie zdalnym
Zdalna sesja Rady Miasta Lubań

Autor: ŁCR

Ze względu zagrożenie koronawirusem, kwietniowa XXII sesja RM miała odmienny niż dotychczasowe przebieg. Radni komunikowali się za pośrednictwem internetowego programu konferencyjnego. W sali lubańskiego Ratusza  byli obecni tylko burmistrz, skarbnik, przewodniczący rady i obsługa sesji. Radni stawili się w komplecie i w większości pracowali z własnych domów. Obrady przebiegały bez większych zakłóceń.

Na początku sesji przyjęto protokół z XXI Sesji Rady Miasta Lubań i sprawozdanie z pracy Burmistrza Miasta Lubań w okresie międzysesyjnym za okres od 08.02.2020 r. do  09.03.2020 r. oraz za okres od 10.03.2020 r. do 09.04.2020 r.

Następnie radni przyjęli sprawozdanie z realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny w Gminie Miejskiej Lubań za 2019 r., sprawozdanie z realizacji „Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Lubaniu na 2019 rok” oraz Raport z Monitoringu Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Miejskiej Lubań na lata 2017–2025 za 2019 rok.

Kolejnym punktem obrad było podjęcie uchwał. Nowy sposób głosowania polegał na  imiennym wywołaniu każdego z głosujących radnych. Osoba wywołana przez przewodniczącego mówiła czy jest za, czy się wstrzymuje, czy też jest przeciw przyjęciu konkretnej uchwały.

Jednogłośnie podjęto uchwałę w sprawie ustalenia stref płatnego parkowania na terenie miasta Lubań oraz wysokości stawek opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania i sposobu ich pobierania. Szerzej na ten temat w artykule Pojawią się nowe strefy płatnego parkowania. Przyjęto także program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Lubań w 2020 roku.

Kolejne projekty uchwał dotyczyły przyjęcia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Lubań, sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na terenie miasta Lubań i zagospodarowania tych odpadów, metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki opłaty na terenie miasta Lubań. Określono wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości znajdującej się na obszarze Gminy Miejskiej Lubań oraz warunków i trybu składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Określono również górne stawki opłat za usługi odbierania odpadów komunalnych z nieruchomości oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych. Więcej na ten temat w artykule Radni zdecydowali. Od czerwca zapłacimy więcej za wywóz śmieci.

Przed głosowaniem zmian dotyczących utrzymania czystości i porządku w mieście radni wyrazili swoje wątpliwości związane przede wszystkim z przyjęciem regulaminu w zaproponowanej wersji. Kontrowersje wzbudziła częstotliwość wywozu odpadów. Dyskusja w szczególności dotyczyła nieruchomości niezamieszkałych oraz domków jednorodzinnych i wielorodzinnych. Radni proponowali zwiększenie częstotliwości wywozu odpadów. W obradach zdalnie uczestniczył Michał Turkiewicz prezes Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych, który wyjaśnił, że w przypadku zwiększenia częstotliwości odbioru odpadów wzrosłyby również koszty, którymi zostaliby obciążeni mieszkańcy. Finalnie projekty te zostały przyjęte większością głosów.

Następnie radni przyjęli zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w północno – zachodniej części miasta Lubań – terenu przy ul. Słowackiego. Uchwalono zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Staromiejskiego Centrum Miasta w Lubaniu oraz wprowadzono zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Parku Kamienna Góra w Lubaniu – terenu przy ul. Sybiraków. Dokonano również zmiany Uchwały Nr XIX/129/2019 Rady Miasta Lubań z dnia 20 grudnia 2019 r. w sprawie przyjęcia wieloletniej prognozy finansowej Gminy Miejskiej Lubań na lata 2020–2033. Wprowadzono także zmiany w budżecie miasta na 2020 rok. Plan dochodów budżetu miasta po zmianach wynosi 94 245 635,76 zł, a wydatków po zmianach wynosi 97 221 772,55 zł.  Konieczność wprowadzenia zmian była podyktowana przede wszystkim pandemią COVID-19 i przewidywanym spadkiem wpływów do budżetu miasta.

Decyzją rajców do porządku obrad wprowadzono dodatkowy punkt pod nazwą „Tarcza antykryzysowa dla Lubania”. W tej części sesji na pytania radnych odpowiadali Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński oraz Skarbnik Miasta, Lubań Łukasz Maćkowiak. Przedmiotem zainteresowania radnych były planowane i podejmowane działania w mieście. Jak poinformował burmistrz projekt uchwały dotyczącej tarczy antykryzysowej jest na etapie przygotowań i będzie przedmiotem majowych obrad.

Kolejna sesja Rady Miasta Lubań została zaplanowana na 26 maja.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mis 04.05.2020 06:27
Boze co sie dzieje z urzędnikami ze oni tak pecznieja

tobi 04.05.2020 09:01
Bida ich dopadła.

Niezadowolony Mieszkaniec 04.05.2020 02:14
Radni ewidentnie do zmiany! To co teraz oni wyprawiają to po prostu jakaś komedia...

ja 03.05.2020 14:49
Ta stawka za smieci to zabojcza . Czy nasi radni juz naprawde sumienia niemaja jak spojrza ludziom w oczy na ulicy . Wstyd

zulus 03.05.2020 19:34
Podwyżki zaczęły się od Olszyny a że tutejsi radni nie mają ani sumienia ani wstydu to dali przykład że można z ludzmi zrobić co się chce .Potem już poszło.

Krzysiek 03.05.2020 22:48
Spokojnie. Spojrzą, spojrzą przed kolejnymi wyborami.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama