Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 19 kwietnia 2024 22:26
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Tymczasowy profil zaufany – już jest!

Chcesz załatwiać online sprawy urzędowe, ale nie masz konta w banku, który umożliwia założenie profilu zaufanego (PZ)? Nie chcesz lub nie masz jak udać się do punktu potwierdzającego PZ? Już nie musisz się martwić! Załóż tymczasowy profil zaufany, a z urzędnikiem spotkaj się online. - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.
  • Źródło: MC
Tymczasowy profil zaufany – już jest!

Ponad 6,2 miliona Polaków ma już swój profil zaufany. Zależy nam, aby możliwość korzystania z niego miało jeszcze więcej osób, w tym te, które obecnie – nawet gdyby chciały – nie mogą tego robić.

Likwidujemy bariery

Przyczyny są dwie. Pierwsza – brak konta w banku umożliwiającym online założenie i potwierdzenie PZ. Druga – dbanie o zdrowie, a to wyklucza wizytę w punkcie potwierdzającym profil zaufany. Aby to zrozumieć musicie wiedzieć, jak „standardowo” można założyć PZ.

Najprościej zrobić to przez bank – możliwość założenia i jednoczesnego potwierdzenia PZ daje 10 największych banków w Polsce. Ich listę znajdziecie na stronie www.pz.gov.pl. Jeśli macie tam rachunek, założenie profilu zaufanego trwa kilka minut. Wszystko dzięki temu, że bank ma nasze dane – nie musimy więc ich dodatkowo potwierdzać.

WAŻNE! Z tej możliwości można korzystać bez zmian. Jeśli sprawdziliście listę banków i Wasz na niej jest, zakładajcie PZ.

Druga możliwość założenia profilu zaufanego to wypełnienie wniosku na stronie www.pz.gov.pl, a następnie wizyta w punkcie potwierdzającym. Takich punktów na terenie całej Polski jest ponad 1500. To urzędy gmin, starostwa powiatowe, poczty, oddziały ZUS czy NFZ. Nie każdy jednak może się tam pojawić.

Co więc miałyby zrobić osoby, które nie mają konta w odpowiednim banku, nie chcą wychodzić z domu, chcą za to załatwiać online sprawy urzędowe? To właśnie o nich myśleliśmy projektując nowe rozwiązanie, które dziś udostępniamy. To tymczasowy profil zaufany.

Tymczasem w internecie…

- Tymczasowy PZ, tak samo jak zwykły, pozwala załatwiać większość spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Różni się jednak tym, że jest ważny trzy miesiące – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Mogą go założyć osoby bez konta w odpowiednim banku. Nie wymagamy też wizyty w punkcie potwierdzającym. Spotkanie z urzędnikiem przenieśliśmy do internetu – dodaje szef MC.

Jak to możliwe? Stawiamy na wideoweryfikację! Jesteście ciekawi jak to będzie wyglądać w praktyce? Czytajcie dalej.

Pierwszym i najważniejszym krokiem na drodze do posiadania tymczasowego profilu zaufanego jest wizyta na naszym portalu www.GOV.pl. Tam wybierzcie e-usługę „Załóż profil zaufany”, a w niej – tymczasowy profil zaufany. Jesteście na miejscu? Kliknijcie przycisk „Załóż tymczasowy profil zaufany”. Od teraz system będzie Was prowadził za rękę.

Waszym pierwszym zadaniem będzie ustalenie danych do logowania, czyli podanie nazwy użytkownika, której chcecie używać i hasła, którym będziecie się później logować do systemów e-administracji. Dlatego zadbajcie o to, aby je zapamiętać, zachowując przy tym zasady bezpieczeństwa. Te najważniejsze to niepodawanie nazwy i hasła postronnym osobom oraz wybór „nieoczywistego” hasła.

Pierwsze kroki e-Polaka

Mamy w tym zakresie kilka wytycznych: hasło musi mieć minimum osiem znaków, w tym jedną dużą literę, jedną małą literę oraz jedną cyfrę lub jeden znak specjalny. Nazwa użytkownika może zawierać duże i małe litery, cyfry oraz podkreślenie (_) i łącznik (–). Nie może za to zawierać polskich znaków, spacji oraz innych znaków specjalnych i kropki. Uwaga! Wielkość liter ma znaczenie.

Przechodzimy do kolejnego kroku. Na tym etapie musicie podać swoje dane:

- pierwsze i drugie imię (o ile je posiadacie),

- nazwisko,

- numer PESEL.

W kolejnym kroku podajecie dane kontaktowe (adres e-mail, numer telefonu) i… wybieracie termin wideorozmowy! Zanim go wybierzecie, upewnijcie się, że Wasz sprzęt (telefon, tablet, laptop) ma kamerę i mikrofon. Bez tego rozmowa się nie uda.

Nigdy nie korzystaliście z takiego rozwiązania? To nic trudnego. Na stronie podajemy Wam nazwy dwóch, bezpłatnych aplikacji, z których możecie skorzystać. Są intuicyjne i proste w obsłudze. Na pewno sobie poradzicie. W końcu e-Polak potrafi!

Halo, halo

Zależy nam na dostosowaniu się do Waszych planów. Dlatego zapytamy jeszcze, w których porach dnia moglibyście porozmawiać i zobaczyć się z urzędnikiem oraz potwierdzić swój tymczasowy profil zaufany.

W kolejnym kroku - na podsumowaniu wniosku - sprawdźcie wszystkie swoje dane. Upewnijcie się, że są prawidłowe. Wyślijcie wniosek. Na podany numer telefonu dostaniecie kod autoryzacyjny. Wpiszcie go w odpowiednie pole i kliknijcie „Dalej”.

Zajrzyjcie do swojej skrzynki e-mail. Na podany adres poczty elektronicznej dostaniecie dwie wiadomości:

- pierwsza - potwierdzenie założenia konta w serwisie Profil Zaufany,

- druga - potwierdzenie wysłania wniosku.

WAŻNE! W drugiej wiadomości znajdziecie numer wniosku. Będzie Wam potrzebny podczas rozmowy z urzędnikiem. Nikomu nie podawajcie tego numeru!

Teraz zostaje poczekać Wam na telefon od urzędnika. Jak szybko do Was zadzwoni? To będzie zależało od liczby wniosków, które wpłyną. Warto być cierpliwym.

Oto jak będzie wyglądała videorozmowa:

1. Urzędnik do Ciebie zadzwoni i poda Ci numer Twojego wniosku. Sprawdź, czy numer się zgadza z tym, który wysłaliśmy Ci w potwierdzeniu. Jeśli tak, możesz kontynuować rozmowę.

2. Na Twój adres e-mail dostaniesz link do rozmowy video. Rozmowa odbędzie się za pomocą aplikacji wskazanej we wniosku. Kliknij przesłany link (w aplikacji Skype kliknij dodatkowo zielony przycisk Zadzwoń).

3. Urzędnik poprosi Cię o potwierdzenie, że dane we wniosku są prawdziwe i aktualne. Przedstawi zasady korzystania z tymczasowego profilu zaufanego i poprosi o okazanie dowodu tożsamości w taki sposób, by mógł przeczytać jego treść.

4. Jeśli cały proces przebiegnie pomyślnie, Twój profil zaufany zostanie potwierdzony przez urzędnika. Potwierdzenie założenia PZ dostaniesz na swój adres e-mail.

Gotowe! Możesz przystępować do załatwiania online spraw urzędowych.

Tymczasowy, czyli inny

- Możliwość założenia tymczasowego profilu zaufanego to rozwiązanie przygotowane na czas pandemii. Osobom, które są klientami banków umożliwiających założenie standardowego PZ, polecamy korzystanie z dotychczasowych możliwości – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

A w ostatnim czasie Polacy robią to bardzo często. Od początku tego roku profil zaufany założyło niemal 1 600 000 osób!

Tymczasowy profil zaufany jest ważny przez trzy miesiące, standardowy – 3 lata. Jeśli ważność Twojego tymczasowego PZ dobiegnie końca, złóż wniosek o zwykły profil zaufany. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Panie już były burmistrzu i szanowni radni jak możecie tak w żywe oko kręcić - KZN wskazał lokalizacje - bzdura. Nie pamiętacie własnej sesji rady. Hasło: Budują domy - odzew rady: wchodzimy w to ale nic nie mamy przygotowanego pod budownictwo - jesteśmy nieuda........i ale trzeba z tego wyjść z twarzą. Reakcja władz - jest działka usługowa na środku osiedla domków jednorodzinnych - reszta się nie liczy. Działka była usługową i to rada miasta z burmistrzami (starym i nowym) na czele którzy jak jeden mąż głosowali za, przekształciła ją na budowlaną bezmyślnie pod tą konkretną inwestycje nie patrząc na nikogo i nie licząc się z nikim więc o czym ta gadka. Na radzie przy przekształceniu było wielkie "HURA" - nic nie umiemy wymyślać i zrobić coś sami ale na szczęście jak za komuny zbudują nam mieszkania czyli będzie wielki nas sukces. Na sesji jeden radny najprzytomniejszy chciał uzyskać jakieś szczegóły ale nie było od kogo bo nikt nic nie wiedział poza tym że wszystko zrobią za nas a jak zbudują my wypniemy pierś i ogłosimy sukces. Prawda jest taka że przez tyle lat praktycznie ta sama rada i ten sam burmistrz nie przygotowali terenów pod takie inwestycje. Od wielu lat w kampaniach do parlamentu mówiono o potrzebie i że będzie budowa domów z pieniędzy państwowych - gdzie były władze Lubania żeby się przygotować i mieć działki na takie inwestycje. Jak by nie ta działka na siłę wygrzebana między domami jednorodzinnymi to tak władze są przygotowane że chyba przerwali by rozbudowę Łużyc i tam wpakowali bloki bo jak nie to chyba tylko place zabaw dla dzieci zostają. Ta petycja mieszkańców jest odzwierciedleniem nieudacznictwa władz miasta Lubania które chaotycznie, bezmyślnie funkcjonuje i rządzi a te planowane bloki w tym niepoważnym miejscu są tego namacalnym przykładem. Mieszkania dla seniorów z problemami w poruszaniu się, a do najbliższego sklepu kilometr i to z góry - brawo.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 22:20Źródło komentarza: Petycja. Niskoczynszowe mieszkania nie dla wszystkich szczęśliweAutor komentarza: M.M.Treść komentarza: Baron Olszyny drży ze strachu przed „wypędzeniem„ go z drugiego, a raczej pierwszego domu, jakim jest urząd w Olszynie. Tak długo tam siedzi, że nie wyobraża sobie życia bez niego.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 22:20Źródło komentarza: Zaangażowanie w wybory - oświadczenie Krzysztofa BieleckiegoAutor komentarza: Iwona SznajdrowiczTreść komentarza: Pan Łukasz był najlepszym uczniem w klasie. Popieram go jako nauczycielkaData dodania komentarza: 19.04.2024, 22:19Źródło komentarza: W niedzielę druga tura wyborów. Od północy cisza wyborczaAutor komentarza: Zbigniew MadurowiczTreść komentarza: Jeżeli wygra Łukasz Lisiowski, na wszystkie OTC w moim sklepie rabat w wysokości % poparcia jakie dostanie Pan Łukasz.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 22:18Źródło komentarza: W niedzielę druga tura wyborów. Od północy cisza wyborcza
ReklamaPowiat Lubań
Reklama