Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 19 kwietnia 2024 16:29
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama

Cis Henryk ma się dobrze

Mieszkańcy Henrykowa Lubańskiego, a zwłaszcza ci, którym na sercu leży lokalna przyroda, mają powody do zadowolenia. Cis henrykowski przebudził się z zimowego letargu.
Cis Henryk ma się dobrze

Autor: Wikipedia

Cis henrykowski jest najstarszym drzewem w Polsce. W roku 2015 jako pierwsi informowaliśmy, że pomnik przyrody powoli usycha i jest w opłakanym stanie. Wówczas trudno było przewiedzieć jaka czeka go przyszłość. Władze Gminy Lubań podjęły starania aby Henryka ratować. Zaangażowano środki finansowe i wdrożono pionierską metodę leczenia, opracowaną przez wybitnego arborystę Jerzego Stolarczyka. Teraźniejszość pokazuje, że było warto, bo drzewo ma się coraz lepiej.

- Wszystko na razie jest dobrze. Cis odbija, rośnie i będzie rósł przez następne sto lat - zapewnia Zbigniew Hercuń. - Cieszymy się, że udało nam się uratować drzewo. Cis jest pielęgnowany i utrzymywany. Póki co nie ma zagrożenia aby jego stan miałby się pogorszyć - zapewnia wójt Gminy Lubań.

Wiek cisa z Henrykowa Lubańskiego szacuje się na blisko 1300 lat.

Wdrożona metoda leczenia jest swego rodzaju oddział intensywnej opieki medycznej - mówił nam w styczniu 2016 roku arborysta - Najlepsze efekty przynosi naśladowanie naturalnych procesów. Wszelkie zabawy z nawozami i przekonywanie drzewa jak ma rosnąć zazwyczaj odnoszą przeciwny skutek.

- Jerzy Stolarczyk na sympozjum w Londynie przedstawił zastosowaną w Henrykowie metodę i już wiemy, że spotkało się to ze sporym zainteresowaniem. Są już pierwsze sygnały, że po analizach i dyskusjach zadecydowano, że ten sposób może być stosowany w przyszłości do przesadzania dużych drzew, szczególnie iglastych – wyjaśniał nam Zbigniew Hercuń. - Dotychczas przy próbach przesadzania wiekowe drzewa wykopywano z jak największą bryłą ziemi, obcinając końcówki korzeni. Dzięki zastosowaniu tej metody, drzewa będzie się wykopywało bez wielkiej bryły ziemi, za to z jak największą ilością korzeni – tłumaczył wójt.

Wysoki na ok. 13 m cis pospolity z Henrykowa Lubańskiego (k. Lubania, woj. dolnośląskie) ma obwód pnia 1,5 m. W długiej historii staruszka nie brakowało dramatycznych wydarzeń. W 1813 roku jego pień pocięli szablami Kozacy, a w czasie huraganu w 1989 roku runęła potężna odnoga drzewa. Przed tym wypadkiem obwód jego pnia liczył aż 5 m. - henrykowski cis jest cennym pomnikiem przyrody wpisanym do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody - podkreśla Hubert Papaj - To najprawdopodobniej najstarsze drzewo w Europie Środkowej - dodaje.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Koroka 22.04.2020 00:28
Aaaaaa, to tak dla jaj ?? No super , teraz jak jest ,, wolność " to wszyscy Pojadą to sprawdzic !!!l A może by tak zrobić zdjecia i napisac artykuł ,, jak dobrze sie mają lubaniacy na całym przebiegu Kwisy ???? Oj dzieje sie dzieje !!! Jej brzegi mają swoje tajemice ! Nikt tam nie zagląda a imprezy sa SUPER

hebel 21.04.2020 21:38
Tylko trutkę wykładać na te nornice paskudne nieprzerwanie.

Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama