Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 29 marca 2024 12:55
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dobra wiadomość: Polscy naukowcy stworzyli substancję hamującą patogen

Taką informację w miniony weekend podały ogólnopolskie media. Chodzi o substancję, nad którą pracuje zespół naukowców z Małopolskiego Centrum Biotechnologii oraz Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  • Źródło: TVN24
Dobra wiadomość: Polscy naukowcy stworzyli substancję hamującą patogen

Jak informuje TVN24, zespół naukowców z Małopolskiego Centrum Biotechnologii i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie ogłosił, że stworzył substancję, która silnie hamuje zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Badacze są zdania, że wyniki są obiecującym pierwszym krokiem na drodze do przygotowania leku. Przygotowana przez naukowców z UJ substancja to związek chemiczny o nazwie HTCC. Silnie hamuje ona zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, ale i też jego nie mniej groźnym kuzynem MERS-CoV.

Na antenie TVN24 profesor przyznał, że poszukiwania substancji były prowadzone od kilku lat. Celem było stworzenie broni przeciwko ludzkim koronawirusom.

- Prace wyglądały już bardzo obiecująco w początkowej fazie, raportowaliśmy zresztą, że udało się nam opracować substancję, która hamuje wszystkie ludzkie koronawirusy. Również w zastosowaniu weterynaryjnym się doskonale sprawdza, przynajmniej w laboratorium. Natomiast nie zdążyliśmy go doprowadzić do fazy klinicznej - powiedział.

Analizy prowadzone przez lata zweryfikowały, że substancja sprawdza się w przypadku wirusów patogennych - SARS-CoV-2 i MERS. Wstępne badania u gryzoni wykazały, że po podaniu HTCC drogą wziewną nie obserwowano toksyczności ani pogorszenia się czynności płuc.

- Oczywiście to nie znaczy, że mamy lek. Natomiast jest to pierwszy krok w kierunku sprawdzenia, czy możemy taki lek kiedyś zrobić - stwierdził Pyrć.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama