Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 29 marca 2024 08:07
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

RPO - kwarantanna i zakaz poruszania się sprzeczne z Konstytucją

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca premierowi uwagę, że nawet w stanach nadzwyczajnych zakres ograniczeń konstytucyjnych wolności i praw musi wynikać z ustawy. Ponadto osoby, które poniosą szkodę w wyniku wadliwie wydanych rozporządzeń, mogą zechcieć skorzystać z konstytucyjnego prawa do odszkodowania za szkody wyrządzone przez niezgodne z prawem działanie władzy publicznej.
  • Źródło: lwowecki.info
RPO - kwarantanna i zakaz poruszania się sprzeczne z Konstytucją

W wystąpieniu do premiera Mateusza Morawieckiego Rzecznik Praw Obywatelskich pisze: – Nie kwestionuję wprowadzanych zakazów z punktu widzenia zwalczania epidemii COVID-19. Moim obowiązkiem jest jednak wskazanie, że powinno się to odbywać się w ramach porządku prawnego, do przestrzegania którego zobowiązani są nie tylko obywatele, lecz przedstawiciele władzy.

RPO przypomina, że państwo ma gotowe narzędzia do działania w stanach nadzwyczajnych. Konstytucja mówi, że w sytuacjach szczególnych zagrożeń można wprowadzić stan nadzwyczajny: wojenny, wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej. Dla każdego z tych stanów nadzwyczajnych jest już specjalna ustawa, na jej podstawie można wydać rozporządzenie, które podlega podaniu do publicznej wiadomości (art. 228 Konstytucji). W ten sposób Konstytucja zapewnia, że nawet w sytuacji nadzwyczajnej zachowany jasny porządek i prawa obywateli: jeśli trzeba je ograniczać, to tylko na podstawie ustaw.

Dziś zdaniem RPO są przesłanki do skorzystania z narzędzi dotyczących stanów nadzwyczajnych. Władze postanowiły jednak rozwiązać problem przy pomocy zwykłych narzędzi prawnych – przyjmując szybko całkiem nową ustawę. 2 marca Sejm przyjął specustawę „koronawirusową” (o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, Dz. U. poz. 374). Ta ustawa – zauważa jednak RPO w wystąpieniu do premiera – nie jest jednak teraz respektowana. Minister zdrowia wydaje rozporządzenia, do których nie ma prawa, bo posłowie mu go nie dali. Ogranicza więc prawa i wolności obywateli bez umocowania w ustawie i tym samym niestety łamie Konstytucję.

  • Minister Zdrowia nie może zakazać w rozporządzeniu poruszania się po kraju. Specustawa dala mu tylko prawo do czasowego ograniczania sposobu przemieszczania się. Sposobu – a nie przemieszczania się w ogóle.
  • Ten sam problem dotyczy kwarantanny, w tym kwarantanny dla powracających z zagranicy. Umieszczenie człowieka w izolacji na 14 dni jest ograniczeniem jego wolności, a tu Konstytucja mówi jasno: wolność można ograniczyć, ale na podstawie ustawy. A specustawa dala prawo do zarządzania kwarantanny – ALE całej Radzie Ministrów, a nie jednemu ministrowi.
  • Minister nie miał podstaw do ograniczenia praktyk religijnych i wskazywania, ilu członków może w danym momencie liczyć kongregacja religijna. Wolność praktyk religijnych można ograniczyć, ale znów – na podstawie ustawy. Specustawa mówi tylko o zakazywaniu organizowania zgromadzeń ludności, a to nie daje podstaw do wprowadzania ograniczeń w realizacji konstytucyjnej wolności uzewnętrzniania religii. Żaden organ władzy wykonawczej, w tym Minister Zdrowia, nie ma prawa regulowania granic wolności uzewnętrzniania religii.

W taki sposób, bez ustawowej podstawy, władze ograniczyły trzy ważne wolności obywateli – wolność (art. 30 Konstytucji), wolność poruszania się po terytorium Rzeczypospolitej (art. 52 Konstytucja) oraz wolność sumienia i wyznania (art. 53 Konstytucji). Konstytucja zaś mówi tu jasno: to zbyt ważne prawa, by decydowało o nich minister.

Niekonstytucyjny zakaz przemieszczania się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ma też bezpośredni wpływ na możliwość przeprowadzenia wyborów. Bowiem Minister Zdrowia decyduje faktycznie o tym, czy uzupełniające wybory lokalne mogą się odbyć, skoro osoba, która ma prawo wyborcze i chce głosować, została poddana kwarantannie albo nie może się przemieścić do miejsca głosowania.

Tak przyjęte przepisy nie pozwolą karać tych, którzy je łamią (chociaż taką odpowiedzialność za narażanie innych na odpowiedzialność niewątpliwie powinny ponieść). Bo odpowiedzialność można ponosić tylko na podstawie prawidłowo wydanych przepisów. Jeśli nie, kara nie ostoi się przed sądem. Sędziowie podlegają bowiem tylko Konstytucji i ustawom (art. 178 ust. 1 Konstytucji RP), nie podlegają zaś aktom wykonawczym wydanym z naruszeniem ustawy lub Konstytucji.

Po drugie, nie można wykluczyć, że osoby, które poniosą szkodę w wyniku zastosowania tak wydanych rozporządzeń, zechcą skorzystać z konstytucyjnego prawa do odszkodowania za szkody wyrządzone przez niezgodne z prawem działanie władzy publicznej (art. 77 ust. 1 Konstytucji).

W końcu o przyjęciu regulacji nadzwyczajnych należy powiadomić Radę Europy. Szereg państw już to zrobiło: w dniach 16–23 marca notyfikacje przesłały w związku z COVID-19: Armenia, Estonia, Gruzja, Łotwa, Mołdowa i Rumunia. Brak odpowiedniego odwołania się do mechanizmu derogacji (uchylenia) na gruncie Konwencji Europejskiej, może prowadzić w przyszłości do stwierdzania przez Europejski Trybunał Praw Człowieka naruszenia przez Polskę praw i wolności gwarantowanych w Konwencji, jeśli wdrożyła ona środki przekraczające przepisy o możliwych ograniczeniach praw człowieka.

Zarówno ograniczania praw i wolności jednostki, jak i częściowe, jednocześnie czasowe zawieszenie niektórych z nich, z czym faktycznie mamy do czynienia aktualnie w Polsce, muszą spełniać kryterium proporcjonalności i ściśle odpowiadać wymogom sytuacji – podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich

Rozporządzenia MZ COVID-19 27.03.2020.pdf


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Aleksander 11.04.2020 15:43
Hierarchia aktów prawnych w Polsce jest następująca: Konstytucja, Umowy międzynarodowe, które były ratyfikowane, Rozporządzenia, dyrektywy i decyzje Unii Europejskiej, Ustawy, Rozporządzenia z mocą ustaw (dekrety). Uchwały (akty wewnętrzne wiążące), rozporządzenia, zarządzenia, Akty prawa miejscowego.

klos 06.04.2020 21:33
Jeszcze kilka tygodni zakazu pracy,przemieszczania się i tego typu kuriozalnych zarządzeń w związku z pseudo-wirusem. Tylko natychmiastowe wycofanie się z łgarstw i oszukiwania Polaków może spowodować polepszenie się sytuacji w kraju.

to ja 04.04.2020 21:38
Skąd ta głupota w narodzie przecierz nie wszyscy to zdrajcy.?To co ten rzecznik pierdzieli to łeb rozsadza .Hiszpanom i Włochom niech to powie .Wszystko po to aby mieszać w tym Polskim Piekiełku !!!

Łowca kretynizmów 05.04.2020 20:01
Dochodzi do bezprawia od dawna. Rząd nie chce przyjąć odpowiedzialności i uprawia partyzantkę. Utrzymać władzę za wszelką cenę, to jedyne co im przyświeca

Logik 03.04.2020 15:33
To jest stanowisko Rzecznika Praw OBYWATELSKICH?,czy Rzecznika Koronawirusa?.

Tomi 03.04.2020 13:41
Jak już sytuacja się unormuje to wszyscy pokrzywdzeni przez ten nieudolny rząd powinni wystąpić o odszkodowania!!

Logik 03.04.2020 15:28
Będziesz żądał odszkodowania że przez ograniczenia rządowe przeżyłeś?,że nie zaraziłeś się koronawirusem?.

Kris 03.04.2020 15:44
Logik zacznij logicznie myśleć!!!!

lobotomek 03.04.2020 20:57
Nie, ale na przykład za to, że na mocy tego nieszczęsnego rozporządzenia Ministra Zdrowia kwarantanna objęto bezprawnie osoby, które w ogóle nie były za granicą. Ponieważ ktoś zastosował prawo, które miało wejść dopiero dwa dni później. Nie mówią już o łamaniu konstytucji. No i udowodnij, że ktoś mi uratował życie dzięki temu rozporządzeniu.

?? 03.04.2020 16:23
Na jednej z grup jest już mowa o pozwie zbiorowym. Jeszcze trochę. PiS łamie przepisy unika wprowadzenia stanu wyjątkowego bo wybory i łamie konstytucje. Chcą niech zakazują a nie zniżają się do poziomu PO. Jedni czyscili kamienice , a ci dbają o interes banków a nie o podatników.

Zbyszko 03.04.2020 17:41
I takich durniów jak ten Tomi ta święta ziemia nowi. Bardzo był pokrzywdzony że nie mógł się szwendać i piwem po parku. Dobrze ci Pan Logik napisał. Złożysz zażalenie i pozew odszkodowawczy żeś przeżył... Jeżeli w tej swojej głupocie dotrwasz i przeżyjesz. PS. Oczywiście RPO ma rację i prawne podstawy takiej oceny. Problem tylko w tym że z przyczyn politycznych rząd stosuje normy stanu klęski - bez prawnego usankcjonowania. Nie mniej bądźmy w dyscyplinie i nawet jeżeli nie ma formalnego prawa - to stosujmy się do zaleceń czy poleceń służb w tym Ministra od Zdrowia.

Andi 10.04.2020 23:39
Wierz mi źe też tak sie stanie

xka 03.04.2020 13:27
I do tego Polacy powinni teraz dążyć do stanu nadzwyczajnego: wojenny, wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej, tą ustawę co mamy to nic nie możemy, państwo może zabrać ci cokolwiek i nie brać za to odpowiedzialności, co innego w stanie nadzwyczajnym, wtedy państwo musi się ze wszystkiego rozliczać, jeśli np. zarekwirują ci ciężarówkę, co już miało miejsce, a będzie gorzej wraz z pogorszeniem aktualnej sytuacji.

Cezary Cezary 03.04.2020 12:58
Nie piszcie takich rzeczy bo znowu Karyny wypełzną z pomiotem i na co to komu.

? 03.04.2020 16:25
Karyna z karynem w kadrę zawinięci. Diet im nie zabiorą to śpią spójne. Napluć im w twarz tylko.

Pawełek 03.04.2020 12:00
Prawa człowieka są nie ważne. Ważne jest aby podnóżek Karakana wygrał. Chory kraj z debi... na czele.

Logik 03.04.2020 15:31
KONSTYTUCJA ,Pawełku.KONSTYTUCJA.

zizu 03.04.2020 11:56
Panie RPO Bodnar, pan swoją bytnością na tym świecie łamie konstytucję. Rzecznik Praw Przestępców i Rzecznik Praw Totalnej Opozycji, tak powinna brzmieć nazwa pańskiego stanowiska, bo na pewno nie Rzecznik Praw Obywatelskich.

?? 03.04.2020 16:28
Na kryzys załatwicie dużo karmy dla waszego obżartucha w kaczogrodzie, paszteta, speca od konstytucji - w łamaniu oczywiście. Podejrzewam że i nietoperze z Wuhan by potwór zjadł ??

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama