Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 19 kwietnia 2024 05:32
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Koronawirus determinuje wszystko - wywiad z burmistrzem Lubania

Rozmowa z Arkadiuszem Słowińskim, w której odpowiada na kilka pytań dotyczących bieżącej sytuacji w Lubaniu. Między innymi jest mowa o wyborach, wsparciu dla przedsiębiorców i Sudeckim Festiwalu Minerałów.
Koronawirus determinuje wszystko - wywiad z burmistrzem Lubania

Mamy epidemię i dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość, dla samorządów to okres pełen wyzwań. Jakie największe wyzwania stoją teraz przed samorządem Lubania?

Koronawirus determinuje wszystko. Całą strefę społeczną i ekonomiczną. Na teraz mamy obowiązek wprowadzenia wszystkich obostrzeń, które dziś zostały zapowiedziane i znajdą się w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów. Koordynujemy wszystkie działania prowadzone przez jednostki samorządowe i sam urząd. Zobowiązani jesteśmy np. zamieścić informacje dotyczące zakazu wstępu do parków, czy też korzystania z niektórych przestrzeni publicznych. Od kilkunastu dni w pełnej gotowości jest Straż Miejska – jakże potrzebna jednostka! Dużym wyzwaniem dla samorządu, nie tylko naszego, jest też to co dzieje się w zakresie legislacji prawa miejscowego. Ciągle brakuje nam instrumentów i informacji na temat możliwości ustanawiania prawa lokalnego, w zależności od potrzeb. Często bardzo pilnych np. finansowych. Na razie brakuje jednoznacznej wykładni, czy możemy w sposób inny niż jak to dotychczas było przyjęte zwoływać i przeprowadzać sesje Rady Miasta. Oddzielnym problemem jest to co zdarzy się, niestety, zapewne po wygaśnięciu pandemii, a więc znaczne pogorszenie sytuacji gospodarczej kraju, województwa, poszczególnych gmin. To także jest przedmiot zmartwienia. Ale dziś należy przede wszystkim skupić się na rozprawie z „niewidzialnym wrogiem”.

Skoro jesteśmy przy temacie gospodarki czy planowane jest wprowadzanie jakichkolwiek ulg czy wsparcia dla przedsiębiorców, podobnie jak robią to włodarze innych miast?

Dostępne są dwie kategorie działań. Pierwszą omówię szerzej bo dotyczy ona roli samorządów. W jej ramach niektórzy samorządowcy - ogłosili tzw. pakiety pomocowe, które… no właśnie nie są niczym więcej jak obecnie istniejącymi możliwościami opisanymi w prawie! Przesuwanie płatności, odraczanie, rozkładanie na raty i wreszcie indywidualne umarzanie (oczywiście jeżeli są ku temu przesłanki w ramach pomocy de minimis) to żadne novum, żaden oryginalny pomysł na pomoc. To już jest! Rzecz jasna można to wszystko ubrać w trzy czy cztery zgrabne punkty i ładnie opisać słowami, ale jest to w pewnym sensie zagrywka PR. Odrębną kwestią są na przykład propozycje umorzenia czynszów za lokale użytkowe. To jest faktyczna pomoc. W skali mini, ale jednak pomoc. I tu mała uwaga. Być może dzisiaj mało osób o tym pamięta, ale w latach 90-tych, lubański samorząd, decyzją ówczesnych władz prawie w całości istniejącą pulę komunalnych lokali użytkowych w mieście sprywatyzował. Generalnie zatem my, jako gmina, nie mamy obecnie takich lokali użytkowych, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Jest pewna ich mała pula, ale z reguły są to lokale zajmowane przez podmioty trzeciego sektora, czyli np. organizacje pozarządowe. Każda sytuacja w gminie jest inna. Być może w innych miastach jest tak, że lokali komunalnych o charakterze użytkowym jest więcej, i ta pomoc jest możliwa do zaoferowania. W Lubaniu takich lokali od dawna właściwie nie ma. Drugą kategorią są rozwiązania w ramach tzw. „tarczy”, którą przedłożył Rząd RP. To będzie ta realna pomoc, którą państwo może dać, a my – o ile będzie to dotyczyło gmin - do tych przepisów się dostosujemy.

W tej chwili rynek zwariował, zmieniają się ceny, firmy tracą dochody jak na to wszystko reaguje miejski budżet?

Póki co nie mamy żadnych danych. Informacja o podatku PIT, czyli tzw. udział przychodzi do nas w okolicach pierwszego tygodnia kolejnego miesiąca. Możemy jej spodziewać się do 8, 9 kwietnia. I będzie to informacja na temat podatku za miesiąc marzec. Jednak niepełna, zafałszowana. Nie będzie to też jednoznaczne stwierdzenie w jakim kierunku i w jakiej skali schodzimy w dół. Bo co do tego, że w dół to jestem pewien. Odpowiedź na to pytanie przyniesie nam dopiero maj i czerwiec. Wtedy dane na temat przestoju zakładów pracy i zakładów usługowych będą pełne. Tak samo nie mam jeszcze informacji dotyczących wpływów z podatków od nieruchomości. Obecnie dokumenty do wszystkich osób i podmiotów wysyłamy pocztą, która jednak ma ograniczone moce przerobowe. Największymi płatnikami są zawsze firmy i tutaj zobaczymy jak będą wywiązywały się ze swoich zobowiązań. Już mamy sygnały, że część z nich prosi o przesunięcie terminu czy rozłożenie na raty swoich płatności. Nie są to jednak jeszcze najwięksi gracze, aczkolwiek w maju spodziewamy się już sporych perturbacji.

Czy są dziś pola, gdzie miasto może szukać oszczędności?

Szukamy ich cały czas. Samo odwołanie imprez powoduje, że nie ponosimy kosztów związanych z ich organizacją. Dotacje do wszystkich jednostek, które imprezy organizowały będą tylko na poziomie tego co jest konieczne, czyli zapłata pensji, podatku, ZUS-u oraz mediów. Takich dotacji należy spodziewać się jeśli chodzi o jednostki – od szkół po jednostki kultury czy sportu. Do końca maja wyłączyliśmy z użytku halę sportową, choć podejrzewam, że będzie to przedłużone do końca czerwca. Wyłączona została również działalność basenu, w niecce nie jest utrzymywana woda aby nie pracowały urządzenia dozujące chemię i pobierające energię elektryczną. Ograniczamy podpisywanie jakichkolwiek umów inwestycyjnych oprócz tych, które są dotacyjne. Jeżeli mamy 100-procentową pewność, że pieniądze zostaną nam przez państwo zwrócone albo dotacja dotyczy 80-90 procent, to wtedy taka umowa może być jeszcze przez nas podpisana. Nie ma też  nowych przetargów. Jedynym wyjątkiem mogą być przetargi na remonty cząstkowe nawierzchni dróg i chodników. Inne planowane przetargi zostały zawieszone. Nie ukrywam, że zastanawiam się nad ograniczeniem oświetlenia na ulicach. Pewne ograniczenia już zostały wprowadzone, co nie wzbudza entuzjazmu mieszkańców, ale kto wie czy nie będzie konieczności podjęcia ostrzejszych działań w tej materii. Musimy jednak wszyscy zrozumieć, że żyjemy w zupełnie innej rzeczywistości, zarówno społecznej jak i ekonomicznej. To nie są żarty!

Mówiąc o oszczędnościach wspomniał Pan o odwoływaniu imprez. Co z Sudeckim Festiwalem Minerałów, do którego przygotowania powinny iść teraz pełną parą?

Odnośnie głównych imprez, a więc Lawy i Sudeckiego Festiwalu Minerałów - obie generalnie są w uśpieniu. Ostateczną decyzję, czy wydarzenia się odbędą czy nie podejmiemy niebawem. Ale wszystko wskazuje na to, że ich nie będzie. Jak na razie odwołaliśmy wszystkie imprezy planowane między kwietniem a czerwcem.

Mieszkańcy Lubania oczekują, że zajmie Pan stanowisko odnośnie organizacji wyborów. Zrobili to już burmistrzowie okolicznych miast i gmin (dopisek redakcji - rozmowa została przeprowadzona 31 marca, jeszcze przed rewelacjami rządu o korespondencyjnym głosowaniu).

Po dzisiejszej konferencji mam w głowie słowa Premiera, który odpowiadając na pytania dziennikarzy powiedział: „że spełniają się wszystkie czarne scenariusze, które niedawno uważane były za nierealne, i że dotyczy to sytuacji epidemiologicznej i gospodarczej”. Na tej samej konferencji Minister Zdrowia dodał, że „możliwe jest złagodzenie ograniczeń, ale dopiero za kilka tygodni”. Do wyborów właśnie tyle zostało. To dla mnie jasna sugestia, że wybory 10 maja nie mogą się odbyć. Nikt rozsądny na przeprowadzenie tych wyborów w założonym terminie nie pozwoli. Chcę przypomnieć, że prawie 80 procent społeczeństwa, a powołuję się tu na sondaż przeprowadzony przez Rzeczpospolitą, jasno stwierdziła, że jest przeciwna możliwości przeprowadzenia majowych wyborów! Tylko 13 procent odpowiedziało, że dopuszcza taką możliwość, zaś 7 procent nie zajęło stanowiska. To znamienne! Jak widać ludzie są racjonalni w swoich osądach i zachowaniach. Zakładam, że racjonalni są również politycy. Wszystkich opcji. Jestem zatem przekonany, że wyborów nie będzie i kwestią czasu jest ogłoszenie decyzji o ich przesunięciu. Jeżeli chodzi o całą polemikę, za lub przeciw, która dzisiaj się toczy to powiem tak. 90 procent obywateli dzisiaj nie jest zainteresowana ani wyborami, ani żadną kampanią wyborczą. Najważniejsze dla nich jest zdrowie, jego ochrona, dostosowanie się do nowych obostrzeń i to co obecnie dzieje się w ich życiu zawodowym. Jak i to co będzie się działo później m.in. czy będą mieli pracę, czy będą mieli za co normalnie żyć? Wybory, kampania odeszły w niepamięć, a tematy z nią związane należy traktować jako „wydmuszkę”.

Wracając jednak do wyborów. Jeszcze raz powtórzę. Moim zdaniem zostaną przesunięte. Nie można bowiem być głuchym na wyraźne sygnały płynące od społeczeństwa. Po drugie bardzo bym prosił, aby ci którzy jednak nimi „żyją” spojrzeli w kalendarz wyborczy. Mamy dzisiaj 31 marca. Według kalendarza wyborczego wszystkie czynności, które miały zostać wykonane do dnia dzisiejszego były w gestii Państwowej Komisji Wyborczej i powołanych okręgowych komisarzy wyborczych. My – samorządowcy – wykonywaliśmy wyłącznie czynności techniczne (np. zamieszczanie stosownych informacje na BIP). Najbliższym zadaniem samorządu jest przyjęcie indywidualnych zgłoszeń ze strony mieszkańców co do członkostwa w komisjach obwodowych powołanych w celu przeprowadzenia głosowania jak i przyjęcia takich zgłoszeń ze strony pełnomocników zarejestrowanych komitetów wyborczych. Lokalnych pełnomocników. Jeżeli zakładamy, że ludzie nie chcą – jak deklarują - iść do wyborów, że zachowują rozwagę i rozsądek, to zakładajmy także, że mieszkańcy, czy indywidualnie czy też poprzez pełnomocników komitetów wyborczych poszczególnych kandydatów, nie zgłoszą chęci zasilenia komisji, aby nie narażać swojego i czyjegoś życia. Ja także na nikogo nie naciskam, nakazami nie będę zmuszał by w takiej komisji zasiadł. Mam bowiem przede wszystkim obowiązek chronić zdrowie i życie mieszkańców miasta. I nie zamierzam się temu obowiązkowi, jak i złożonemu w listopadzie 2018 r. ślubowaniu sprzeniewierzyć. Proszę jednak, apeluję! Zajmijmy się obecnie tym co najważniejsze: samodyscypliną, rozsądkiem, wzajemnym wsparciem, dbałością i pomocą dla najsłabszych mieszkańców Lubania i powiatu. Pokażmy, że jesteśmy jedną wielką drużyną: narodową i samorządową. Od nas wszystkich bowiem bardzo wiele zależy w tym trudnym okresie!

Dziękuję za rozmowę


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Joleńka 04.04.2020 06:53
Ul Jeleniogórska wyłączona a tą drogą dojeżdżają ludzie do pracy do Szumachera i co po omacku

popis 02.04.2020 20:33
Tak sie juz lewactwo rozlało na LUBAN.?

Brawo burmistrz 02.04.2020 10:28
Brawo burmistrz Polacy nie chcą wyborów i pokazują to sondaże. PiS się boi utraty elektoratu bo wie co nas czeka i jaka skala brmezrobicia

Korba102 02.04.2020 06:23
Terroryzm w jego pełnej okazałości . Urojona pandemia i terriryzm wobec ludnisci Okolo 1200 Polaków umiera dziennie w wyniku podjetych prob leczenia schorzeń wymyslonyvh przez korporacje ,które notabene rządzą naszym krajem i tylko glupiec myśli inaczej . Pis czy PO to jeno dno abtypolonizmu . Ponic poseł czy radny to reprezentat narodu polskiego aczkolwiek to jest zapis w kontytucji Stoltzmana vel kwach ake rzeczywistość jest całkiem odwrotna to jest, terroryzm w pelnej okazałości , maski opadly i ukazały potworów rządzących polactewm ponieważ to polactwo niszczy nasz kraj i pozwala na cichy kholokaust narodu polskiego oraz stabilności naszej ojczyzny .

Logik 02.04.2020 09:06
We Włoszech,Hiszpanii,Francji,USA też jest urojona pandemia?. U nas właśnie dzięki wprowadzonym ograniczeniom wirus nie rozprzestrzenia się tak szybko.

nil 02.04.2020 00:12
Jakoś do Biedronki sie nie boją chodzić a na wybory już tak.Hipokryzja opozycji sięga Everestu, ale po Arkadiuszu się nie spodziewałem.Gdyby to MKB miała 50 procent poparcia to myślę,że Trzaskowski by w komisji wyborczej siedział a ważne byłyby głosy oddane z pomoca gołebia.Tyle.

Pp 01.04.2020 23:02
Po pierwsze to wybory muszą się odbyć w zaplanowanym terminie i nie ma konstytucyjnych możliwości ich przeniesienia. I niv do tego nie mają sondaże czy większość ludzi chce teraz wybory czy później. Burmistrz takie rzeczy powinien wiedzieć. Terminu wyborów się mie głosuje. Po drugie wybory są za 40 dni a do tego czasu proszę przygotować technicznie wybory. To jest obowiązkiem burmistrzów i prezydentów miast i za to im płacimy. Jeśli któryś z nich tego nie potrafi to niech nie zasłaniaja się zdrowiem Polaków tylko przekażą swoje stanowisko wojewodzie a ten na ich miejsce powoła komisarzy którzy sobie poradzi. Po trzecie samorządowcy powinni wprowadzać poczucie spokoju i bezpieczeństwa a nie siać niepewność i strach. Po czwarte moje prawa są zagrożone poprzez insynuowanie przełożenia wyborów bo jakiś burmistrz sobie tak uważa. Mam prawo do głosowania w konstytucyjnych terminach i proszę mi to zapewnić. Zagłosuję osobiście albo korespondencyjnie ale zagłosuję.

Logik 02.04.2020 09:10
Logiczna diagnoza.Jak lokalni włodarze nie przygotują swoich miast czy gmin na wybory to złamią prawo i wylecą ze swoich dobrze płatnych stołków a ich miejsce zajmą zarządy komisaryczne.

Kaczor Gierek 02.04.2020 10:11
Wybory rodem za gierka. Dyktator na kaczych łapach

Stop wyborcom. 02.04.2020 10:36
Są niekonstytucyjne tak samo jak wdrożone zakazy które można nałożyć tylko w stanie wyjątkowym. Stanu wyjątkowego władza unika bo wtedy trzeba wstrzymać wybory. Kaczor leje na konstytucje stojąc na tych krótkich nóżkach a kasy brak na tarcze i na ratowanie ludzi, pracownicy szpitali są straszeni zwalniani a po wyborach będzie recesja i ludzie odbiją złość na PiS dlatego trzeba Andrzeja jak najszybciej przepchać

ja 01.04.2020 21:59
TRZEBA sprowadzic DONALDA on nas uratuje jak Winetou

Miro 01.04.2020 21:48
A ja żądam zagwarantowania moich konstytucyjnych praw i umożliwienia mi głosowania w konstytucyjnym terminie. Jeśli burmistrz nie chce głosować to nie musi ale jego obowiązkiem jest zagwarantować obywatelom głosowanie. Nawet jeśli wzięłoby udział 10% to co z tego? Co ma to do rzeczy? Ogarnij się człowieku bo to nie twoje widzimisie. Konstytucja nie zakłada przekładania wyborów bo burmistrz sobie tak uważa. Proszę stosować prawo. KONSTYTUCJA

?? 02.04.2020 05:17
Twoje konstytucyjne prawa już PiS łamie ??

abc 02.04.2020 09:02
PO łamało przez 8 lat

???? 03.04.2020 08:18
A PiS widocznie wpatrzony w po skoro tak samo postepuje

PiS rozhulał kase 03.04.2020 10:49
PiS to hipokryci, nawołują do PO a sami jeszcze gorzej postępują. Gdyby PiS nie przespał to była by dilodatkowa pomoc z UE a tak inne kraje mają polska przespała. Donek by pomógł lecz skłóceni, Putin by pomógł tak jak wysłał transport do innych krajów lecz z polską lecz skłóceni. Setki opowieści propagandy ile to kasy nie mamy a jak życie zaczęło weryfikować budżet to co? Firmy i prywatni ludzie wspomagają szpital bo lekarze nie mają sprzętu środków ochrony itp. Polska nie ma kasy o której tak głośno mówiła.

TOMEK 02.04.2020 21:33
Nie jestes Polakiem bo nie znasz konstytucji i nie zabieraj głosu.

hebel 01.04.2020 21:07
Rząd nie weźmie z kieszeni i nie załata wszystkich strat! Co to za myślenie że pomoc gówniana itd... Przyroda selekcja i nic nie poradzimy. Krakany od dawna kryzys na ten rok właśnie pękł, a traf chciał że z dopalaczem w postaci epidemii. Epidemia nie wzięła jeszcze rozgrzewki nawet. Czekaj końca maja a zobaczysz co będzie. Powinni nakazać chodzenie w maskach bo nie wiadomo kto sieje. Masek nie ma i nie ma jak zastosować co oznacza że łatwo nie będzie niestety.

? 03.04.2020 10:50
Rzont nie rząd, na rząd trzeba zasłużyć

g 01.04.2020 20:19
(…) organizacja wyborów prezydenckich w dniu 10 maja 2020 roku, a więc w trakcie stanu zagrożenia wirusem Covid-19, będzie narażało wszystkie osoby uczestniczące w organizacji wyborów na odpowiedzialność za przestępstwo umyślne sprowadzenia powszechnego zagrożenia epidemiologicznego z art. 165 § 1 pkt 1 k.k. za które grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. W przypadku wykazania, że ktokolwiek w trakcie wyborów zaraził się wirusem, a następnie zmarł lub zapadł na ciężką chorobę wchodzi w grę odpowiedzialność za przestępstwo z art. 165 § 3 k.k. zagrożone karą do 12 lat pozbawienia wolności. – sędziowie stowarzyszenia „Themis”.

Bania 01.04.2020 19:47
Ja mam do 10 kwietnia skompletować ponad trzy tysiące członków komisji obwodowych, których mam powołać ponad 300. Już mi ponad 37 lokalizacji przyszłych punktów komisji obwodowych odmówiło. Mam ludziom wykręcać ręce i łamać kręgosłupy, bo wybory są najważniejsze? Ja tu staję przed wami, chrzanię o tym, jak ważne jest, żeby zostać w domu, a inny mówi: "nie, spoko, chodźcie do wyborów" - stwierdził. - Już jestem wkurzony na wszystkich i na rządzących, i na opozycję, że jest taka dupowata. Jestem wściekły, mam tego wszystkiego dość. Zróbmy z tym porządek, bo to jeden wielki obłęd..." Prezydent Wrocławia

hebel 01.04.2020 21:11
Prezydent odwoła wybory bo: 1 Trzeba 2 Po takim jazgocie opozycji będzie to znaczące wydarzenie a do wyborów daleko. Słuchamy i czekamy niech odchodzą od zmysłów. 3 W razie gdyby przenieśli np. 3tygodnie temu byłby jazgot że dyktatura i że skandal. A tak...

Logik 02.04.2020 09:12
Prezydent Wrocławia złamie prawo to wyleci ze stołka. Tyle w temacie.

Romek 01.04.2020 18:39
Tylko jedno mi się nasuwa. I ty Brutusie?

Brawo p. Słowiński 01.04.2020 17:15
Brawo burmistrz, mądre słowa. Niestety rząd o tym zapomniał przez lata rozrzucał kasę na lewo i prawo, pchał w wojska USA a teraz przyjął ustawę która pogrzebie polskie firmy bo jak się w nią zagłebić to tak naprawdę nie zapewnia pomocy, skąd firma która nie osiąga dochodu ma wziąść pieniądze na utrzymanie miejsc pracy?? Bo taki jest warunek dopłat i dotyczy to firm do 9 osób. W Lubaniu i Wyktkrotach mamy firmy gdzie pracuje od kilkudziesięciu do kilkuset osób i ich już tą pomoc nie obowiązuje czyli znacznej części mieszkańców. Ludzie teraz boją się o pracę gdzieś mają wybory a rząd jak chce utrzymać p. Dude ma okazję się wykazać jak poradzi sobie z recesją, czy utrzyma ludzi przy sobie, czy doprowadzi do bezrobocia ubóstwa i demonstracji przeciwko rządowi. Conajmiej na pół roku wszystkie rozdawnictwo powinno być zawieszone i przeznaczone na ratowanie gospodarki a nie na ratowanie swoich ciepłych stołków. Pan premier z kaczorem nie będzie się martwił czy będzie co włożyć do garnka czy za co zapłacić czynsze czy kredyt za mieszkanie. Były propozycje aby zawieźć zusy i kredyty ale nie, banki i Izrael muszą zarobić.

Wacek 01.04.2020 18:59
Brawo burmistrz, mądre słowa. ======= A co on takiego mądrego powiedział. Same bla-bla ... Jak na tyle czasu aby się przygotować do odezwy - to mizeria...

KingaT 01.04.2020 16:59
Arkadyjusz! Ty żyjesz? A ja już myślałam że ....

xyz 01.04.2020 16:46
Idę po popcorn... 3....2....1....

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
ReklamaPowiat Lubań
Reklama