Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 20 kwietnia 2024 15:30
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Co wolno w związku z nowymi obostrzeniami?

Czy po wprowadzeniu ograniczeń w przemieszczaniu się trzeba mieć zaświadczenie od pracodawcy, żeby dojechać do pracy? Czy można wyjść na spacer? Za rządowym portalem publikujemy odpowiedzi na praktyczne pytania, które mogą pojawić się w związku z nowymi obostrzeniami.
  • Źródło: Kurier PAP
Co wolno w związku z nowymi obostrzeniami?

Autor: pixabay.com

Od środy, 25 marca nie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi m.in. zakupem jedzenia, lekarstw, dojazdu do pracy czy opieki nad bliskimi. Na portalu gov.pl/koronawirus opublikowane zostały odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Do kiedy będą obowiązywać dodatkowe ograniczenia?

Do soboty 11 kwietnia 2020 r.

Dlaczego wprowadzane są dodatkowe ograniczenia?

W Polsce coraz więcej osób jest zarażonych koronawirusem. Wciąż jednak mamy lepszą sytuację niż inne kraje w Europie i na świecie. Zależy nam, aby tak zostało. Podjęta przez polski rząd decyzja o wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń ma za zadanie jak najszybciej zwalczyć koronawirusa w Polsce. Wierzymy, że wprowadzenie ograniczeń na wczesnym etapie pozwoli nam uniknąć sytuacji z Włoch, czy Hiszpanii.

Czy komunikacja miejska będzie funkcjonować normalnie?

Tak. Nie zawieszamy funkcjonowania komunikacji miejskiej. Dla bezpieczeństwa pasażerów wprowadzamy jednak pewne ograniczenia. Środek publicznego transportu może przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących. A więc jeśli miejsc siedzących jest w danym pojeździe 70, to na jego pokładzie może być jednocześnie maksymalnie 35 osób.

Czy przez wprowadzone ograniczenie będę mógł uczestniczyć w nabożeństwie w kościele?

Tylko w zakresie limitu osób. Ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczą osób, które chcą uczestniczyć w sprawowaniu kultu religijnego. Wprowadzamy jednak nowe zasady - na danym terenie lub w danym obiekcie może znajdować się, zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę). Dlatego zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w mszach online, lub za pośrednictwem radia i telewizji.

Co ze zgromadzeniami publicznymi?

Wprowadzamy zakaz zgromadzeń publicznych. Zakaz ten nie obowiązuje w przypadku zgromadzeń religijnych pod warunkiem, że uczestniczy w nich maksymalnie 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę).

Jestem rolnikiem. Czy mogę wykonywać swoją pracę normalnie?

Tak. Ograniczenie w przemieszczaniu się nie dotyczy prowadzenia działalności rolniczej, wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i prac w gospodarstwie rolnym, a także zakupów towarów i usług związanych z tymi aktywnościami (np. zakup nawozów sztucznych przez rolników, czy zakup towarów do sklepu spożywczego prowadzonego przez indywidualnego przedsiębiorcę).

Czy sklepy spożywcze i apteki będą otwarte?

Tak. Nie zamykamy sklepów spożywczych, aptek, banków, pralni i drogerii.

Na jakiej podstawie wprowadzane są nowe ograniczenia?

Na podstawie ustawy  z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Opiekuję się starszą osobą. Czy przez wprowadzone ograniczenia będę mógł jej pomagać?

Tak. Nadal będzie można pomagać takiej osobie.

Nie mogę pracować zdalnie. Czy mogę przemieszczać się do miejsca pracy?

Tak. Ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczą pracowników w drodze do i z pracy.

Pracuję na umowę cywilnoprawną, czy mogę normalnie przemieszczać się do miejsca pracy?

Tak. Wszyscy pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę oraz umowy cywilnoprawne mogą bez przeszkód przemieszczać się do miejsca pracy.

Czy restauracje nadal będą mogły wydawać posiłki na wynos?

Tak nadal będą mogły prowadzić tego typu usługi.

W jakim zakresie obowiązują ograniczania w przemieszczaniu się?

Do 11 kwietnia obowiązuje zakaz przemieszczania się za wyjątkiem:
- drogi do i z pracy,
- wolontariatu w walce z koronawirusem,
- niezbędnych spraw życia codziennego,
- uczestnictwa w wydarzeniach religijnych, w których nie może uczestniczyć  więcej niż 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę).

Co to znaczy „niezbędne sprawy życia codziennego”?

To na przykład konieczność wizyty u lekarza, zrobienia zakupów, wykupienia leków.

Ile osób naraz może być w autobusie lub tramwaju?

W autobusie lub tramwaju może być w tym samym czasie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Czy mogę wyjść na spacer do parku lub lasu, wyjść z dziećmi na plac zabaw?

Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin).  Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum. 

Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia.

Dojeżdżam do pracy. Czy muszę mieć zaświadczenie od pracodawcy w razie kontroli?

Nie. W przypadku ewentualnej kontroli należy poinformować funkcjonariuszy o celu podróży - czy jadę do pracy, czy wracam z niej, a także miejscu wykonywania obowiązków zawodowych.

Czy złamaniem obostrzeń jest samodzielne uprawianie sportu na zewnątrz, w tym rekreacyjna jazda na rowerze?

Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).

Czy mogę dojeżdżać do stajni lub szpitala czy poradni weterynaryjnej w celu opieki nad zwierzętami?

Tak. Taki dojazd wchodzi do katalogu niezbędnych codziennych potrzeb i jest dozwolony.

Czy mogę biegać?

Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Benia 26.03.2020 10:11
W poniedziałek wracam do pracy nie mam samochodu więc będę chodziła na pieszo, a mam taką pracę,że się przemieszczam się z miejsca na miejsce pracuję jako sprzątaczka sprzątam klatki schodowe. I czy mogę wyjść żeby zrobić opłaty.

Pamponides 25.03.2020 22:15
Żarty się skończyły koronawirusie!!! – zawołał głosem wielkim Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Zawierzył dzisiaj Polskę Matce Bożej Fatimskiej. Wszystko w kontekście pandemii koronawirusa. Rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik poinformował o "duchowej łączności" jaka dzisiaj się nawiąże między abp Stanisławem Gądeckim a sanktuarium w Fatimie. ++++++++++++++++++ Świat walczy z pandemią, laboratoria i instytuty badawcze pracują na najwyższych obrotach 24 godziny na dobę - a ta banda pasożytów społecznych, ogłupiaczy narodów, konsekrowanych szamanów uprawia jakieś czary i świętokradcze praktyki....? To już wobec MB Częstochowskiej wcześniej zawierzonej Królowej Polski straciliście wiarę?

avanti 26.03.2020 00:34
Czy arcybiszkopt Gadecki zdaje sobie sprawe z tego, ze Luban jest juz powierzony Mariii Magdalenie? Takie glupie wyciaganie naszego miasta do innej jurysdykcji moze spowodowac tylko konflikt w niebie, Zwlaszcza, ze jego decyzja na pewno nie bylo konsultowana z naszym obecnym krolem, czyli Jezusem Chrystusem.

Pan Herakliusz 25.03.2020 21:24
Panie - z prezesa łaski - pożal się Twój Boże - Marszałku Terlecki! Skoro nie ogłosiliście stanu klęski żywiołowej ani stanu wyjątkowego, to trzeba niestety przyjść do roboty, tak jak przychodzą do pracy inni obywatele... Pan Prezes mówił przecież, że nic strasznego nie dzieje się w Polsce... A zdalnie, to możesz pan, co najwyżej zarezerwować sobie pokój w hotelu u Banasia... Obywatele RP w znakomitej większości pracują i takich luksusów w zakresie ochrony epidemiologicznej jaka jest w Sejmie nie mają. Poza tym - poseł to przede wszystkim dobrze opłacana służba dla dobra narodu. Przypomnieć Panu rotę ślubowania... z tak mi dopomóż...?

xxx 25.03.2020 20:05
mam wrażenie,że czym większe zaostrzenia,tym więcej szwendających się ludzi

Ula 25.03.2020 16:35
Co ze świętami można pojechać do rodzicow

Adam 25.03.2020 17:31
jak dla mnie można. W razie kontroli wystarczy powiedzieć, że się musicie nimi zaopiekować. Poza tym niema ograniczeń do odwiedzania rodziny i ilości osób zgromadzonych, jeśli to będzie w domu z rodziną. Poruszając się samochodem też można jechać w większej ilości jak wszyscy są spokrewnieni...

Gwidon 25.03.2020 21:00
Posłuchaj Blondynka! Przeczytaj jeszcze raz, a może i kilka razy aż ci wejdzie w łepete tekst i zawarte tam zasady postępowania. Nie można pojechać!

Rychu 25.03.2020 16:15
POMYSŁ GENIUSZA +++++++++ Jest pomysł, co się zdaje durny, by emerytów gnać do urny i ani trochę się nie zrażać tym, że panuje w krąg zaraza. Lecz, gdy się trochę zastanowić, wtedy w rozumie człowiekowi myśl świta - prezes jest geniuszem, co problem chce rozwiązać z ZUSem. Emeryt pójdzie - krzyżyk "walnie", złapie wirusa - skończy marnie. Tą drogą, siostry i braciszki ZUS się uwolni od zadyszki. Ruszaj do urny, emerycie, ABY ZA PAŃSTWO ODDAĆ ŻYCIE! Ryszard Grosset

Janusz lll Sobieski 25.03.2020 16:36
Ryrychu czczekkaj czekaj! Jeszcze kupa czasu na decyzję o przesunięciu wyborów. Kwakaczyński kombinuje tak: jak przesuniemy wybory to wszystkie Kidawy i Biedronie tenczowe krzykną DYKTATURA! UKRADNELI WYBORY! A tak jest kultura i czekamy aż się wszyscy sami wycofają i my wtedy też za nimi. Gupio czy niegupio?

Mix 25.03.2020 15:53
Zapierdzielajcie Grażyny do urzędu, i innych niezbędnych (hahaha) instytucji - nieporozumienie. Takie zakazy, a w drogeriach Haliny na szopingu bo kremu na zmarchy zabrakło !

Katabas 25.03.2020 15:45
Wolno się modlić - nawet, a może przede wszystkim o rozum. Wystarczy że wśród pięciu "modlitewników" spragnionych strawy duchowej jeden będzie miał wirusa.... +++++++++++ Pilny apel sanepidu, trwają poszukiwania uczestników mszy. Jedna z osób miała koronawirusa, wielkie niebezpieczeństwo.... ++++++++++++++++++++++++ Na razie w Koszalinie i Słupsku .... Szukajcie a znajdziecie ogłupiane owieczki.

Miśka 25.03.2020 14:39
Czy sklep typu Pepco może być czynny? Bo w Lubaniu jest i nikt z tym nic nie robi.

Pepko 25.03.2020 17:28
Jeśli jest w galeriach to musi być zamknięty polecam zajrzeć na stronę pepko. Tam jest wszystko opisane !

ciekawski 25.03.2020 14:26
A mogę sobie pojechać do rodziny na obiad ?? Co powiedzieć w razie kontroli ??

Kali 25.03.2020 16:16
Sam sobie gotuj!

ciekawski 25.03.2020 18:17
A jak ktos nie umie gotować ?? No chyba że, wpadniesz na chate i mnie nauczysz :)

Mirka 25.03.2020 11:31
Można odwiedzać cmentarz? Nigdzie nic nie jest wspomniane w tym temacie.

Miruś 25.03.2020 15:47
A po cholerę tam łazić? Jak ci tak tęskno to poczekaj aż wsadzą cie do trumny.

M 25.03.2020 16:08
Bez komentarza...

Zosia 26.03.2020 07:20
Dowcipnsiu! Bardzo niekulturalna odpowiedź! Mogłeś sobie darować te niemiłe słowa!

Ciekawa 25.03.2020 11:26
Jesli mieszkamy z partnerem osobno to mogę się do niego przemieścić? Co wtedy powiedzieć w razie kontroli? Zalicza się takie wyjście do niezbędnych spraw życia codziennego? Co myślicie?

Znajomy twojego znajomego 25.03.2020 12:08
Powiedz, że Cie zaswędziało. Powinno to przejść :) Mam nadzieję, że pomogłem ;) Pozdrawiam ;)

Ziutka 25.03.2020 15:48
Trzeba wybrać - albo u niego albo u cie, i nie łazić...

T 25.03.2020 16:35
Wyjdź za mąż i po kłopocie kiedy będziesz chciała będziesz miala. Na kocia łapę można z pierwszym lepszym tylko nie zapomnij pobrać opłaty lub samej zaplacic

Sars 25.03.2020 11:12
Brawo nawet błędy ortograficzne w samym tytule.

Reklama
Reklama
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama