Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 29 marca 2024 10:38
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

14 dni kwarantanny

Zapobiegaj rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Przestrzegaj kwarantanny. Od Twojego zachowania zależy bezpieczeństwo innych!
14 dni kwarantanny

Kwarantanna to nic innego jak izolacja osób zdrowych, które miały kontakt/styczność z osobami chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Jeśli wiesz, że miałeś kontakt z chorymi na COVID-19, skontaktuj się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną w Lubaniu – tel. 696476751.

Przez telefon wypełnisz ankietę wstępnej kwalifikacji w kierunku zakażenia koronawirusem. Ważne, żebyś podał listę osób, z którymi miałeś kontakt od momentu, kiedy miałeś styczność z koronawirusem.

Kwarantanna trwa 14 dni, ale o jej długości decyduje lekarz.

WAŻNE - Śledź komunikaty dotyczące osób poszukiwanych, ponieważ miały kontakt z koronawirusem. Bądź odpowiedzialny za siebie i innych – jeśli komunikat dotyczy Ciebie, skontaktuj się z natychmiast Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną.

Pamiętaj! Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi Ci mandat karny w wysokości 5 tys. zł.

Przestrzegaj następujących zasad:

  • Zostań w domu – pod żadnym pozorem nie wychodź z domu! Nie przyjmuj nikogo. Jeśli w domu są osoby bliskie, które miały z Tobą kontakt po tym, jak zetknąłeś się z koronawirusem, one też podlegają kwarantannie.
  • Jeśli musisz mieć kontakt z kimś, zachowaj odstęp na 2 metry
  • Wywieś kartkę o kwarantannie na drzwiach/ogrodzeniu.
  • W miarę możliwości powinieneś przebywać w określonym pokoju, a jeśli w domu jest więcej łazienek, korzystaj tylko z jednej. Ogranicz powierzchnię, która będzie wymagała dezynfekcji.
  • Ogranicz kontakt ze zwierzętami domowymi i innymi zwierzętami: Chociaż nie ma doniesień o zachorowaniu zwierząt domowych lub innych zwierząt na COVID-19, nadal zaleca się, aby ograniczać z nimi kontakt. Unikaj szczególnie głaskania, przytulania, całowania lub lizania oraz dzielenia się jedzeniem. Jeśli musisz opiekować się swoim zwierzakiem lub przebywać w jego pobliżu podczas kwarantanny, umyj ręce przed i po kontakcie z nim oraz załóż maskę na twarz.
  • Załóż maskę lub szalik/chustkę na twarz, jeśli ma do Ciebie przyjechać lekarz lub karetka.

Przestrzegaj zasad higieny:

  • codziennie czyść wszystkie dotykane powierzchnie: blaty, klamki, armatury łazienkowe, toalety, telefony, klawiatury, tablety i stoliki nocne,
  • codziennie czyść dokładnie łazienkę i kuchnię,
  • pierz swoje rzeczy, pościel, ręczniki, ubrania (jak najczęściej), w temperaturze 60 stopni. Nie używaj niczego, co wymaga prania ręcznego,
  • dezynfekuj miejsca zanieczyszczone płynami ustrojowymi, czyść również wszystkie powierzchnie, które mogą zawierać krew, stolec lub płyny ustrojowe.

Używaj środków czyszczących/dezynfekujących zgodnie z instrukcjami na etykiecie. Jeśli sięgnąłeś po produkt, którego na co dzień nie używasz, a który Ci polecono jako skuteczny na wirusy, sprawdź, czy możesz używać tego w pomieszczeniu, w którym przebywają ludzie lub zwierzęta, i czy nie powinieneś przy jego stosowaniu zachować środków ostrożności, np. używać rękawiczek i zapewnić dobrą wentylację.

Dbaj o to, by Twój organizm miał zapewnione wszystko, co niezbędne do dobrego funkcjonowania: wysypiaj się, jedz lekkostrawne posiłki z dużą ilością warzyw i owoców, pij dużo wody.

Monitoruj swój stan zdrowia:

  • regularnie mierz sobie temperaturę,
  • zastanów się, jak się czujesz, czy nie masz problemów z oddychaniem, bólów mięśni, kaszlu lub innych niepokojących objawów,
  • jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zasięgnij porady medycznej przez telefon.

Sprawdź, gdzie można uzyskać teleporadę w placówce podstawowej opieki zdrowotnej w Twoim mieście - TUTAJ

Jeśli masz gorączkę oraz objawy chorób układu oddechowego, takie jak kaszel lub trudności w oddychaniu, natychmiast skontaktuj się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną. Jeżeli po kontakcie z WSSE zajdzie taka potrzeba, przyjedzie po Ciebie specjalnie przygotowana karetka i przetransportuje Cię do najbliższego szpitala zakaźnego.

Koniec kwarantanny

Pozostań w domu, dopóki nie zostaniesz zwolniony z kwarantanny przez stację sanitarno-epidemiologiczną. Pamiętaj, że o długości kwarantanny decyduje lekarz.

Jeśli przez okres kwarantanny nie rozwinęła się u Ciebie choroba, to świadczy o tym, że nie zostałeś zarażony koronawirusem. Jesteś zdrowy. Nie oznacza to jednak, że jesteś odporny na koronawirusa, zawsze możesz się zakazić. Dlatego uważaj na siebie.

Pamiętaj! Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi Ci mandat karny w wysokości do 5 tys. zł

Zasiłek na czas kwarantanny

Jeśli zostałeś poddany kwarantannie masz prawo do:

  • zasiłku chorobowego, 
  • zasiłku opiekuńczego (na opiekę nad dzieckiem), 
  • zasiłku wprowadzonego tzw. specustawą. 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy:

  • opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia,
  • są objęci ubezpieczeniem chorobowym (np. są pracownikami, zleceniobiorcami, osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą).

Więcej informacji o dodatkowym zasiłku opiekuńczym znajdziesz na stronie ZUS - TUTAJ

W przypadku kwarantanny podstawą do wypłacania każdego z tych zasiłków jest decyzja Państwowego Inspektora Sanitarnego.

Jeśli sanepid podjął decyzję o Twojej lub Twojego dziecka kwarantannie, izolacji w szpitalu, dostaniesz zaświadczenie od Państwowego Inspektora Sanitarnego. Przekazujesz je po zakończeniu kwarantanny swojemu pracodawcy lub do ZUS i na tej podstawie zostanie Ci wypłacony zasiłek.

Jeśli trafisz do szpitala, dostaniesz normalne zwolnienie lekarskie, na podstawie którego wypłacany jest zasiłek chorobowy.

Kwarantanna dla powracających

Od 15 marca po powrocie do Polski jesteś zobowiązany poddać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie.

Kwarantannę odbywasz w swoim miejscu zamieszkania. Jeśli nie masz możliwości odbywania kwarantanny w domu, będziesz ją odbywać we wskazanym Ci przez służby ośrodku (informację uzyskasz podczas przekraczania granicy).

Obowiązkowa kwarantanna nie obowiązuje:

  • osób z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim i które przekraczają granicę regularnie;
  • zawodowych kierowców transportu towarowego i osobowego wykonujących swoje obowiązki.

https://pacjent.gov.pl/

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lubaniu informuje, że w izolacji domowej należy przebywać do czasu, kiedy przestaniesz być potencjalnym źródłem zakażenia. Takie postępowanie pozwoli zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

  • Pacjent powinien przebywać w dobrze wentylowanym pokoju jednoosobowym.
  • Ogranicz liczbę domowników kontaktujących się z Tobą. Najlepiej kontaktuj się z jednym domownikiem, który jest zdrowy i nie ma chorób współistniejących. Poinformuj znajomych i bliskich o zakazie odwiedzin.
  • Domownicy powinni pozostać w innym pokoju lub, jeśli nie jest to możliwe, należy zachować odległość co najmniej 1 metra. Śpij w osobnym łóżku.
  • Ogranicz przemieszczanie się po mieszkaniu. Upewnij się, że wspólne przestrzenie (np.: kuchnia, łazienka) są dobrze wentylowane (np.: zostaw otwarte okno).
  • Domownik (opiekun) powinien nosić maskę medyczną ściśle przylegającą do twarzy, gdy przebywa w tym samym pokoju co Ty.
  • Nie należy dotykać masek podczas użytkowania. Jeśli maska ​​zostanie zamoczona lub zabrudzona wydzielinami, należy ją natychmiast zmienić. Po użyciu należy wyrzucić maskę do wyznaczonego kosza na odpady znajdującego się w pomieszczeniu izolacji pacjenta i po jej zdjęciu wykonać higienę rąk.
  • Przestrzegać higieny rąk. Po każdym kontakcie z osobą izolowaną lub po kontakcie z bezpośrednim otoczeniem izolowanego. Higienę rąk należy również wykonywać przed i po przygotowaniu posiłku, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i zawsze, gdy ręce wyglądają
  • na brudne. Zachowaj higienę rąk, używając mydła i ciepłej wody. Ewentualnie używaj chusteczek do rąk na bazie alkoholu.
  • Podczas używania mydła i wody pożądane są jednorazowe ręczniki papierowe do suszenia rąk. Jeśli nie są dostępne, użyj dedykowanego ręcznika tylko dla Ciebie i wymień go, gdy stanie się mokry.
  • Higiena układu oddechowego powinna być zawsze przestrzegana przez wszystkich, a szczególnie przez osoby chore. Należy zakrywać usta i nos podczas kaszlu lub kichania za pomocą chusteczek jednorazowego użytku lub kichać w zgięcie łokcia, a następnie wykonać higienę rąk. Zużyte chusteczki wyrzucać bezpośrednio po zużyciu, w taki sposób, aby nie były źródłem zakażenia dla innych
  • Odpady wytwarzane przez izolowanego powinny być umieszczone w pojemniku wyłożonym workiem, i przechowywane w jego pokoju do czasu oddania ich do utylizacji.
  • Unikaj innych rodzajów możliwego narażenia (nie dziel się przyborami do higieny, jedzeniem, papierosem, wydziel dla siebie naczynia, ręczniki, pościel). Naczynia po użyciu należy myć detergentem i ciepłą wodą lub poddać myciu w zmywarce.
  • Unikaj bezpośredniego kontaktu z płynami ustrojowymi, szczególnie wydzielinami jamy ustnej lub dróg oddechowych oraz stolcem.
  • Codziennie myj i dezynfekuj często dotykane powierzchnie, używając zwykłego domowego środka dezynfekującego na bazie chloru – przygotuj roztwór zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Czyść i dezynfekuj powierzchnie łazienek i toalet co najmniej
  • raz dziennie za pomocą zwykłego domowego środka dezynfekującego na bazie chloru.
  • Pierz ubrania, pościel, ręczniki kąpielowe i itp. Najlepiej prać w pralce w 60–90°C ze zwykłym detergentem domowym i dokładnie wysuszyć. Włóż użytą pościel do torby na pranie. Nie wstrząsaj zabrudzonym praniem i unikaj bezpośredniego kontaktu z zanieczyszczonymi materiałami, nie wdychaj aerozolu.
  • Wszyscy członkowie gospodarstwa domowego powinni monitorować stan swojego zdrowia, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów zasięgnąć natychmiastowej telefonicznej porady lekarskiej.
  • W przypadku konieczności transportu do placówki medycznej – Oddziału Zakaźnego – przygotuj niezbędne dokumenty (dowód osobisty, dokumentację medyczną, itp.) oraz rzeczy osobiste szczoteczkę do zębów, kosmetyki, kapcie, telefon, itp.). Czekaj na specjalistyczny transport – na czas transportu zostaniesz zabezpieczony w maskę medyczną i rękawice jednorazowego użytku lub specjalistyczny kombinezon – w zależności od sytuacji.

Opiekun powinien także w trakcie 14 dniowej izolacji monitorować stan swojego zdrowia i zgłaszać niezwłocznie wszystkie niepokojące objawy mogące świadczyć o zakażeniu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Korba102 02.04.2020 11:13
Na zachodzie system płaci za przymusową kwarantannę, a Polin terroryści nie dość, że nie płacą ale też są skłonni zabrać ostatni grosz swoim gojom. Zmija się pcha na język aby to odpowiednio nazwać. Należy przygotować się na gorsze czasy ponieważ Juda sprowadził okupantów do kraju, którzy mogą dziać zgodnie z ustawą 1066. Caly ten paśnik na Wiejskiej to jedno wielkie szambo. Oni ponoć reprezentują wolę narodu, a czy aby napewno??? Od chwili grabierzy naszego majątku chazarstwo łupie nas w imię korporacji PO gdy rządziło zniszylo około 8 tys małych przedsiębiorstw, a PiS to rekordzistą jest ponieważ jednym wystarczlo dwie kadencje Sejmu a w jednej tylko PiS zniszczono około 16 tys małych przedsiębiorstw Na zachodzie sądy tylko w wyjątkowych sytuacjach działają, a w Polin niestety to jedna opcja antypolskiej mafii to samo należy powiedzieć o komornikach Państwo bezprawia wobec Polaków ma potencjał nic tylko ? T'elaV'iwPiS lub inne TV Niemiecką czy też polinsat Jeszcze raz Polacy zdali egzamin z inteligencji

Michaś 29.03.2020 17:10
Czy już dzisiaj (niedziela) można się wykąpać - bo od trzech tygodni tylko każą myć ręce.

Obserwator kamer 27.03.2020 10:50
Tyle się mówi Zostańcie w domu. A luknijcie w kamerki to widać jak ludzie siedzą w domach. Śmiech na sali i zero powagi z sytuacji. Gdzie służby czy zasnęły?

Wirus_Koronowany 21.03.2020 19:02
Zaprawdę powiadam Wam - majowych wybioróf nie będzie. Ja już to wiem - oni tam w Warszawie jeszcze nie.

Zatroskany 21.03.2020 14:27
A jak się czuje na kwarantannie Pan Starosta po wojażach po Hiszpanii?

Syropek 21.03.2020 19:11
Tym razem chyba żony nie zgubił?

zulu 22.03.2020 20:58
Może zostawił tak jak mieszkańców w potrzebie?

Mieeeetek 20.03.2020 13:38
Okazuje się że kawa rodzi agresję. Wczoraj z kolegami wypiłem w pod chmurką (bo knajpy zamknięte) osiem piw i po "szczeniaczku" na odchodne. Żona w domu tylko dwie małe kawy. Nie macie pojęcia jaka była wkur...ona gdy wszedłem do domu. Awantura, że klękajcie narody....! Powiedziałem jej niech już więcej tej kawy nie pije.

Jarek 20.03.2020 11:58
Zapraszam do spędzenia kwarantanny w komfortowych warunkach:https://interwencja.polsatnews.pl/reportaz/2019-05-22/zaklad-miesny-pod-samymi-oknami/?fbclid=IwAR22BwkaIfcPHQ3JOCYaH6YlujO2SF2lglnFSYEdzFMPqxQ9xhr3xEcmEHQ

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama