Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 25 kwietnia 2024 08:01
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zasady kwarantanny w związku z koronawirusem

Zalecenia dla pacjenta przebywającego w izolacji domowej.
Zasady kwarantanny w związku z koronawirusem

W izolacji domowej należy przebywać do czasu, kiedy przestaniesz być potencjalnym źródłem zakażenia. Takie postępowanie pozwoli
zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

  • Pacjent powinien przebywać w dobrze wentylowanym pokoju jednoosobowym.
  • Ogranicz liczbę domowników kontaktujących się z Tobą. Najlepiej kontaktuj się z jednym domownikiem, który jest zdrowy i nie ma chorób współistniejących. Poinformuj znajomych i bliskich o zakazie odwiedzin.
  • Domownicy powinni pozostać w innym pokoju lub, jeśli nie jest to możliwe, należy zachować odległość co najmniej 1 metra. Śpij w osobnym łóżku.
  • Ogranicz przemieszczanie się po mieszkaniu. Upewnij się, że wspólne przestrzenie (np.: kuchnia, łazienka) są dobrze wentylowane (np.: zostaw otwarte okno).
  • Domownik (opiekun) powinien nosić maskę medyczną ściśle przylegającą do twarzy, gdy przebywa w tym samym pokoju co Ty.
  • Nie należy dotykać masek podczas użytkowania. Jeśli maska ​​zostanie zamoczona lub zabrudzona wydzielinami, należy ją natychmiast zmienić. Po użyciu należy wyrzucić maskę do wyznaczonego kosza na odpady znajdującego się w pomieszczeniu izolacji pacjenta i po jej zdjęciu wykonać higienę rąk.
  • Przestrzegać higieny rąk. Po każdym kontakcie z osobą izolowaną lub po kontakcie z bezpośrednim otoczeniem izolowanego. Higienę rąk należy również wykonywać przed i po przygotowaniu posiłku, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i zawsze, gdy ręce wyglądają
  • na brudne. Zachowaj higienę rąk, używając mydła i ciepłej wody. Ewentualnie używaj chusteczek do rąk na bazie alkoholu.
  • Podczas używania mydła i wody pożądane są jednorazowe ręczniki papierowe do suszenia rąk. Jeśli nie są dostępne, użyj dedykowanego ręcznika tylko dla Ciebie i wymień go, gdy stanie się mokry.
  • Higiena układu oddechowego powinna być zawsze przestrzegana przez wszystkich, a szczególnie przez osoby chore. Należy zakrywać usta i nos podczas kaszlu lub kichania za pomocą chusteczek jednorazowego użytku lub kichać w zgięcie łokcia, a następnie wykonać higienę rąk. Zużyte chusteczki wyrzucać bezpośrednio po zużyciu, w taki sposób, aby nie były źródłem zakażenia dla innych
  • Odpady wytwarzane przez izolowanego powinny być umieszczone w pojemniku wyłożonym workiem, i przechowywane w jego pokoju do czasu oddania ich do utylizacji.
  • Unikaj innych rodzajów możliwego narażenia (nie dziel się przyborami do higieny, jedzeniem, papierosem, wydziel dla siebie naczynia, ręczniki, pościel). Naczynia po użyciu należy myć detergentem i ciepłą wodą lub poddać myciu w zmywarce.
  • Unikaj bezpośredniego kontaktu z płynami ustrojowymi, szczególnie wydzielinami jamy ustnej lub dróg oddechowych oraz stolcem.
  • Codziennie myj i dezynfekuj często dotykane powierzchnie, używając zwykłego domowego środka dezynfekującego na bazie chloru – przygotuj roztwór zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Czyść i dezynfekuj powierzchnie łazienek i toalet co najmniej
  • raz dziennie za pomocą zwykłego domowego środka dezynfekującego na bazie chloru.
  • Pierz ubrania, pościel, ręczniki kąpielowe i itp. Najlepiej prać w pralce w 60–90°C ze zwykłym detergentem domowym i dokładnie wysuszyć. Włóż użytą pościel do torby na pranie. Nie wstrząsaj zabrudzonym praniem i unikaj bezpośredniego kontaktu z zanieczyszczonymi materiałami, nie wdychaj aerozolu.
  • Wszyscy członkowie gospodarstwa domowego powinni monitorować stan swojego zdrowia, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów zasięgnąć natychmiastowej telefonicznej porady lekarskiej.
  • W przypadku konieczności transportu do placówki medycznej – Oddziału Zakaźnego – przygotuj niezbędne dokumenty (dowód osobisty, dokumentację medyczną, itp.) oraz rzeczy osobiste szczoteczkę do zębów, kosmetyki, kapcie, telefon, itp.). Czekaj na specjalistyczny transport – na czas transportu zostaniesz zabezpieczony w maskę medyczną i rękawice jednorazowego użytku lub specjalistyczny kombinezon – w zależności od sytuacji.
  • Opiekun powinien także w trakcie 14 dniowej izolacji monitorować stan swojego zdrowia i zgłaszać niezwłocznie wszystkie niepokojące objawy mogące świadczyć o zakażeniu.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Honorat 18.03.2020 20:37
WARTO WIEDZIEĆ! Naukowcy z University of Texas wspólnie ze specjalistami z USA, Francji, Chin i Hongkongu przeprowadzili serię badań w celu ustalenia, w jakim tempie rozprzestrzenia się wirus SARS-CoV-2. Niestety, wyniki analiz nie są optymistyczne, a eksperci przyznają, że tempo transmisji koronawirusa jest szybsze, niż się spodziewali. ++++++++++++++++ Z przeprowadzonych obliczeń wynika, że czas pomiędzy pojawieniem się objawów u osoby chorej i tej, która została przez nią zarażona wynosi zaledwie 4 dni. Oznacza to, że tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa jest o wiele szybsze niż w przypadku epidemii SARS (około 8 dni) oraz MERS (około 13-14 dni). ++++++++++++++++++ Jak wynika ze statystyk, ponad 10 procent ludzi zaraża się od osób, które nie mają pojęcia, że chorują na COVID-19. Badania przeprowadzone przez naukowców w Teksasie są niezwykle istotne w kontekście podjęcia odpowiednich kroków w celu zahamowania pandemii. Wyniki analiz opublikowano na łamach "Emerging Infectious Diseases". +++++++++++++++++ Od czego zależy rozprzestrzenianie się wirusa? Tempo rozprzestrzeniania się epidemii zależy przede wszystkim od liczby osób zarażanych przez jedną zainfekowaną osobę oraz ilości czasu jaka mija pomiędzy zachorowaniami. 4 dni, jak ma to miejsce w przypadku COVID-19 to niezwykle krótki okres, przez co globalny kryzys jest bardzo trudny do zatrzymania. - Ebola, w przypadku której średni czas pomiędzy zarażeniami wynosi kilka tygodni, jest łatwiejsza do opanowania niż grypa. Mamy tam więcej czasu, by zidentyfikować i izolować zarażonych, zanim zdążą zarazić innych. Zdobyte przez nas informacje wskazują, że koronawirus może rozprzestrzeniać się tak samo szybko, jak grypa. Oznacza to, że musimy działać szybko i agresywnie - mówi profesor Lauren Ancel Meyers. Badaniami objęto ponad 450 par (zarażający-zarażony) z 93 miast w Chinach poza prowincją Hubei między 21 stycznia a 8 lutego 2020 roku. Podczas badań naukowcy doszli do wniosku, że wirusem SARS-CoV-2 mogą zarażać osoby, u których nie wystąpiły najmniejsze objawy choroby. W prawie 60 przypadkach potwierdzono, że symptomy choroby pojawiły się szybciej u osoby zakażonej, niż u zarażającej. - Wyniki badań są dowodem na to, że takie działania jak domowa kwarantanna, zamykanie szkół, ograniczenia podróży oraz inne metody szerokiej izolacji są niezbędne do zatrzymania pandemii. Bezobjawowa transmisja znacząco je utrudnia - mówi profesor Meyers.

Narcyz 18.03.2020 17:31
W przypadku konieczności transportu do placówki medycznej – Oddziału Zakaźnego – przygotuj niezbędne dokumenty (dowód osobisty, dokumentację medyczną, itp.) oraz rzeczy osobiste szczoteczkę do zębów, kosmetyki, kapcie, telefon, itp.) - nie zapomnij: flaszkę ze święconą wodą, różaniec, książeczkę do nabożeństwa i gromnicę... Wskazane jest też odpowiednio wcześnie spisać testament.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: arlekinTreść komentarza: Co za ***a wymyślił określenie cyklostrada, są to przygotowania strategiczne, a jak rowerzyści chcą ścieżek rowerowych, za maczety i samemu sobie wydeptać. To co w ostatnich czasach wypisujecie na tym portalu, może doprowadzić do poluzowania zwieraczy, dla jednych ze śmiechu, innych (myślących) z rozpaczy.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 07:24Źródło komentarza: Nowe odcinki lubańskiej pętli rowerowejAutor komentarza: magdaTreść komentarza: W takich miejscach swoje sypialnie mają nieszczęśliwi bezdomni, siłą rzeczy znajduje się tam sporo łatwopalnych rzeczy, a jakich, logicznie myślący doskonale wiedzą. Wystarczy niedopałek, jest jednak alternatywa w postaci przyćpanych małolatów ze spranymi mózgami.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 07:12Źródło komentarza: Lubań. Podpalenie w dwóch pustostanachAutor komentarza: ZosiaTreść komentarza: A jakiego bajzlu przy okazji zrobili to szok. Droga na garaże przy wjeździe na dzialki zniszczona, droga gruntowa służąca pieszym i jako dojazd do działek rozjeżdżona, wokół krajobraz księżycowy. Żadnej nawet ninimalnej kosmetyki. A do odbioru zadania już, niedaleko 😉Data dodania komentarza: 25.04.2024, 07:09Źródło komentarza: Nowe odcinki lubańskiej pętli rowerowejAutor komentarza: magdaTreść komentarza: Policja ma daleko i głęboko "seniorkę" i jej oszczędności, jednak jak jakiś frustrat narobi rabanu, to chciał nie chciał muszą zareagować, chociaż trafia ich z powodu pisaniny która ich czeka.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 07:04Źródło komentarza: Oszuści w Lubaniu. Seniorka "wygrała" na loterii 120 tys. zł
ReklamaPowiat Lubań
Reklama