Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 27 kwietnia 2024 06:11
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Ale halo! Ciekawe zjawisko optyczne

- Proszę spojrzeć w niebo i zobaczyć co się dzieje z księżycem - zadzwonił do nas wczoraj jeden z internautów. Trudno dziwić się podekscytowaniu naszego rozmówcy, bo widok rzeczywiście był niecodzienny.
Ale halo! Ciekawe zjawisko optyczne

Autor: red. /Czytelnicy

Wokół naszego naturalnego satelity mogliśmy zaobserwować pokaźnych rozmiarów obwódkę. Gdy zastanawialiśmy się co może być przyczyną takiego stanu rzeczy nadsyłaliście do nas zdjęcia. Okazuje się, że obserwowane zjawisko to tzw. halo.

Jest to zjawisko zachodzące w atmosferze ziemskiej obserwowane wokół tarczy Księżyca lub Słońca. Jest to świetlisty krąg, najczęściej o rozmiarze 22 stopni, który może być albo biały albo przybierać barwy tęczy - z kolorem czerwonym po stronie wewnętrznej, a fioletowym na zewnątrz.

Za jego powstawanie odpowiedzialne są kryształki lodu znajdujące się w wysokich chmurach pierzastych lub we mgle lodowej. Światło Słońca i Księżyca załamuje się w tych kryształkach i tworzy halo.

Zjawisko halo nie jest jedynym, jakie można obserwować na skutek załamania światła w kryształkach lodu. W zależności od kształtu tych kryształków i ich obfitości można zobaczyć halo o rozmiarze 46 stopni, słońca poboczne i podsłońce, słup słoneczny czy różnego rodzaju łuki i kręgi.

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Paulina Abramczyk 24.04.2020 14:13
Dziś 24.04.2020 zauważyłam te samo zjawisko widok cudowny nie mogłam przestać patrzeć na to tak zwalająco z nóg było świetne teraz już chyba znikło ale chciałabym jeszcze raz to zobaczyć

Hebel 08.03.2020 19:13
Nic się nie zgubiło. Tego typu zjawiska mierzy się podając kąt. W metrach się nie da w żaden sposób tak jak w kilogramach czy w amperach. Tylko miara kąta płaskiego określa widziany rlozmiar zjawiska na niebie. Rozmiar kątowy tarczy księżyca, samolotu na określonej wysokości... Można też podać rozmiar kątowy masztu nadajnika w Nowej Karczmie, im bliżej jesteśmy nadajnika tym rozmiar kątowy większy.

Ewa 07.03.2020 14:00
"Jest to świetlisty krąg, najczęściej o rozmiarze 22 stopni,..." Chyba moje halo zgubiło się w 6 klasie na rozmiarach okręgu. https://www.matmana6.pl/katy-w-okregu

dziadek 06.03.2020 19:27
Złudzenie apteczne:)

antek 06.03.2020 19:20
Zaszedłem do sąsiada, w korytarzu łyknąłem bibrzyku z cebrzyka na stoliku. Cały kubek, nie widać żeby ubyło. Budzę sąsiada. -Fajnie że jesteś, ale co ja od Ciebie chciałem? -Nie mówiłeś, tylko żeby szybko. -Łykniesz bimbrzyku? -Nie bardzo, ale.. niech tam, łykne! Łyknąłem drugi kubek, chuchłen. Wychodzę nabierając wątpliwości czy dojdę do domu nie błądząc. Po kilkunastu miękkich krokach dzwoni twlefon. Odbieram patrząc na księżyc. Potrójne halo: w głowie, przez telefon i na niebie. Rzadkie zjawisko nieprawdaż??

Jaaa 06.03.2020 18:30
Super, bardzo ciekawe zdjecia

xyz 06.03.2020 16:54
Takie halo księżycowe jest zwiastunem zbliżającego się pogorszenia pogody.

Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
ReklamaPowiat Lubań
Reklama