Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 28 marca 2024 09:19

Śnieżny Bieg Piastów

Śnieg sypał od rana, chwycił mróz – pogoda zrobiła się wręcz idealna na biegówki w trakcie pierwszego dnia głównego weekendu 44 Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach. Biegi rozegrane zostały w cudownej scenerii Gór Izerskich.

W biegu na 30 km stylem dowolnym dominowali Czesi. Znakomitą formą błysnął zwłaszcza zwycięzca – 26-letni Petr Knop z Liberca, który na metę przybiegł z ponad trzema minutami przewagi nad swoimi rodakami: Adamem Fellnerem i Pavlem Janeckiem. Najlepszym Polakiem okazał się piąty na mecie Adam Cieślar, a kolejnymi Jakub Mroziński i Robert Faron.

Wśród pań rewelacyjną formę pokazała 26-letnia Petra Hyncicova, która o 34 sekundy wyprzedziła dwukrotną zwyciężczynię Biegu Piastów na głównym dystansie (w 2009 I 2013 roku) Zuzanę Kocumovą. Osiągnięcie Zuzany jest jednak imponujące, jeśli weźmie się pod uwagę, że dopiero niedawno wróciła do treningów po urodzeniu dziecka.

Sześć pierwszych miejsc zajęły Czeszki, a siódme Dorota Kuźma, która po raz kolejny w tym sezonie na zawodach w Jakuszycach pokazała życiową formę. Dziesięć sekund później finiszowała Anna Gałek, a nieco później Patrycja Szwed.

704 osoby ukończyły bieg na 6 km – to o ponad sto więcej niż przed rokiem. Po pasjonującym finiszu pierwsze miejsce zdobył Arkadiusz Posiadała, który o trzy sekundy wyprzedził Łukasza Bronowickiego, a o sześć sekund Krzysztofa Korpeckiego. Zaledwie czternaście sekund po najszybszym mężczyźnie finiszowała pierwsza kobieta: Klara Moravcova. Wyprzedziło ją zaledwie pięciu panów.

Bieg na 6 kilometrów – poza emocjonującą walką o najwyższe lokaty – był także kapitalną przygodą z biegówkami setek zawodników. Do mety dobiegło ich aż 704! Wśród nich ten, który startuje w Biegu Piastów jako jedyny nieprzerwanie od pierwszej edycji w 1976 roku: Walter Judka. Dystans przebiegł w ponad 43 minuty towarzystwie swojej wnuczki Oli (rocznik 2010).

- To były piękne biegi. Dziękuję wszystkim zawodnikom, wolontariuszom i wszystkim innym, którzy nam pomagają. Zapraszamy w sobotę i niedzielę na kolejne biegi: na 50 i 25 kilometrów – mówi dyrektor Biegu Piastów kaja Sznajdrowicz-Kręcichwost.

3. Jadwiga Grynkiewicz MT-Sport 22:18

Bieg na 6 km ukończyły 704 osoby, w tym 254 kobiety.

Wyniki biegu na 6 km zaliczane są do czeskiego cyklu biegów narciarskich Ski Tour. Bieg Piastów jest Partnerem tego cyklu.