Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 25 kwietnia 2024 07:20
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

800-lecie nadania praw miejskich. Czy Lubań był kiedyś polski?

Czy Lubań to faktycznie prastare ziemie piastowskie? Czy na przestrzeni ostatniego 1000 lat mieszkali tu Polacy? Jak miała się polskość na ziemiach, które według komunistycznej propagandy wcale nie zostały odebrane rdzennym mieszkańcom, a na powrót przyłączone do Polski?
800-lecie nadania praw miejskich. Czy Lubań był kiedyś polski?
Grafika ze zbiorów Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc

Przed nami rocznica 800-lecia nadania Lubaniowi praw miejskich. Przy tej okazji postanowiliśmy sprawdzić, jak to było z polskością tych ziem. Bo gdy po II wojnie światowej Lubań zaczęli zasiedlać repatrianci ze wschodu, ówczesna propaganda zaczęła budować narrację jakoby zasiedlanie Dolnego Śląska było powrotem Polaków na prastare ziemie Piastów. Utwierdzano nowych mieszkańców w przekonaniu, że „powracamy”, a nie „zajmujemy”. Kim więc byli mieszkańcy Lubania i czy na przestrzeni stuleci mieli z Polską cokolwiek wspólnego?

Faktycznie na początku XIV wieku Lubaniem władał Henryk I Jaworski, książę jaworsko-świdnicki. Pytanie tylko czy ludzie, którzy tu mieszkali mieli świadomość, że są Polakami? Zapytaliśmy o to Łukasza Tekielę, dyrektora lubańskiego Muzeum Regionalnego, pasjonata i badacza historii.

Łukasz Tekiela: - To pytanie, które często jest mi zadawane. Niektórzy próbują bronić swojej autorskiej tezy, że kiedyś była tutaj Polska, a Niemcy w zasadzie krótko tutaj przebywali. Bardzo bolesny dla tych ludzi jest moment, kiedy otrzymują dawkę informacji, która podważa ich punkt widzenia i wtedy jest konsternacja. A jednak pojawiliśmy się tutaj dopiero po drugiej wojnie światowej, niestety takie są fakty…
Wracając do Henryka Księcia Jaworskiego, faktycznie w 1319 roku objął władzę nad ziemią zgorzelecką, żytawską i Lubaniem. Jednak ziemie w ramach jego posiadłości nie miały charakteru dziedzicznego więc nie przywiązywał do nich większej wagi. Na ziemi zgorzeleckiej przeszedł do historii jako władca bardzo nielubiany i szybko zbył ten teren. Podobnie postąpił z ziemią żytawską. Właściwie nad samym miastem Żytawą i nad Lubaniem władał przez 27 lat. Sam Lubań z tego okresu wyniósł mnóstwo korzyści. Dwie fundacje klasztorne - i Magdalenki, i Franciszkanie, jednocześnie herb… Lubań sporo Henrykowi Jaworskiemu zawdzięcza. Przy czym sam Henryk Jaworski, który był bardzo mocno spokrewniony z dynastią brandenburską był... księciem piastowskim… I może na tym poprzestańmy :)

eLuban.pl - Cofnijmy się zatem wiek wstecz. Prawa miejskie. Kto je nadał i jak to się odbyło?

- Najciekawsze jest to, że nie wiemy kto nadał Lubaniowi prawa miejskie i kiedy to się stało. Data, którą świętujemy w tym roku jest bardzo umowna. Jest to wytwór, że tak to ujmę, erudycji i inteligencji niemieckich historyków. Przyjmuje się dla wygody, że był to rok 1220. My w ogóle mamy wielki problem z początkami miasta Lubania. Muzeum zatrudnia dwóch archeologów, od wielu lat prowadzimy w mieście badania. Proszę sobie wyobrazić, że praktycznie w profilu wykopów nie trafiamy warstw XIII-wiecznych. To jest zadziwiające, że nigdzie nie ma śladów najwcześniejszego osadnictwa związanego bezpośrednio z lokacją. Być może kolejne konstrukcje zniszczyły te zabytki archeologiczne, które można byłoby wiązać bezpośrednio z lokacją. Najstarsze jakie udało nam się znaleźć to druga połowa XIII wieku. Za każdym razem mamy nadzieję, że może tym razem się uda. Niestety to „tym razem” dotychczas się nie pojawiło, więc to jest mocno problematyczne.

Być może Lubań miał kiedyś nieco inną lokację?

Taką teorię przyjmuje pan Tomasz Bernacki, który bada i fascynuje się tym okresem. Ma teorię, która jest całkiem sensowna, że były dwie lokacje i rynek, który dzisiaj odwiedzamy jest troszeczkę młodszy od tego pierwotnego, który był lokowany gdzieś na przedmieściu mikołajskim. Koncepcja bardzo interesująca i rozwojowa, przy czym zawsze tego typu teorie muszą uzyskać potwierdzenie przede wszystkim w archeologii, bo w źródłach pisanych nie uzyskają nigdy, to wiemy, gdyż nie ma takich źródeł i ich nie będzie. Natomiast przy odrobinie gigantycznego szczęścia podczas prac archeologicznych może uda się ten problem rozstrzygnąć.

Skoro początki miasta giną w mrokach dziejów wróćmy do tego od czego zaczęliśmy, czyli polskości tych ziem.

Myślę, że to nie jest problem, iż w czasach książąt piastowskich władających na Dolnym Śląsku Lubań nie był zamieszkały przez ludzi posługujących się językiem polskim, dlatego że historia Polski zazębiała się na przestrzeni 800 lat wielokrotnie z historią Lubania. W tym roku mamy dwie piękne rocznice – 700-lecie klasztoru Sióstr Magdalenek od Pokuty i 800 lat miasta. Siostry z tej okazji postanowiły otworzyć dla ludzi w sposób stały ekspozycję poświęconą swojej historii. Jako muzeum jesteśmy bardzo mocno zaangażowani w budowę tej wystawy. Proszę sobie wyobrazić, że wertując dokumenty znajdujące się w klasztornym archiwum w pewnym momencie natrafiłem na przywilej nadany klasztorowi w 1511 roku przez Władysława II Jagiellończyka. Dokument posiada oryginalną pieczęć Władysława, bardzo dużą, w super stanie, sam dokument jest napisany na pergaminie, zredagowanym w języku niemieckim. Jest niezmiernie ciekawy. Potem przywilej łączy się z pożarem, który wcześniej zniszczył klasztor. Dzięki temu przywilejowi klasztor może się w zasadzie odbudować. I proszę zauważyć. Władysław II Jagiellończyk, który wówczas był królem Czech, był królewiczem polskim. Był synem Kazimierza Jagiellończyka i od roku 1490 do roku 1516 był władcą Lubania. Tak więc Lubań składał hołd władcy, który pochodził z dynastii bardzo ważnej dla naszej historii. Dla mnie było to wielkie przeżycie. Nie spodziewałem się, że takie dokumenty będę miał w rękach. Co więcej chwilę później wyciągnąłem z koperty kolejny dokument wystawiony przez syna Władysława II Jagiellończyka – Ludwika Jagiellończyka. Tego, który zginął pod Mochaczem w 1526 roku, o którym uczy się każdy uczeń na historii w naszym kraju. On także odegrał ważną rolę w historii Górnych Łużyc i historii Lubania. Tak samo wystawia dokument, w którym potwierdza istniejące przywileje lubańskiego klasztoru. Ten dokument także zachował się z jego pieczęcią. Śmierć Ludwika Jagiellończyka w 1526 roku, oznacza, że Lubań przestał być miastem podległym Jagiellonom, a stał się miastem podległym dynastii Habsburgów. Kolejnym władcą Lubania został Ferdynand Habsburg. To jemu Lubań składa hołd, ale jego żoną była Anna Jagiellonka. Proszę zauważyć, jak ta polska rzeczywistość dynastyczna również w dużym stopniu wpływa na losy Lubania i obecnej wschodniej części Górnych Łużyc. Tutaj kończy się okres piastowski i za jakiś moment zaczyna się okres jagielloński. Te relacje w historii naszego miasta się pojawiają. Oba dokumenty, o których wcześniej wspomniałem w maju będzie można zobaczyć na własne oczy podczas wystawy w klasztorze.

Jednym słowem ziemie te miały bardzo ciekawą i burzliwą historię.

- Rzeczywiście mieszkamy na takim terenie, gdzie na przestrzeni tych 800 lat interes polityczny różnych państw, czasami bardziej odległych niż te, które tutaj funkcjonowały, krzyżował się – co trzeba podkreślać - w sercu Europy, bo właśnie w nim leży Lubań.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Sam Stalin 19.03.2020 23:21
słusznie ktoś zauważa że cała koncepcja "państwa" jest nowa. Z większości wypowiedzi przebija tzw. "mistycyzm narodowy" Ciekawe też jest powoływanie się na "prawo międzynarodowe" - to to samo prawo które nie istnieje? Kto niby to prawo egzekwuje? Z jednej strony wiesza się psy na Stalinie, z drugiej jego decyzja o przymusowej migracji jest święta... Idąc tą logiką wystarczy kolejny dyktator który powie że teraz ta ziemia należy do np. Korei Północnej a będziecie klaskać? Takie jest prawo międzynarodowe - prawo silniejszego.

wiesław70 09.03.2020 17:02
Lubań dostał się nam bardzo zniszczony,ale był to Lubań niemiecki."Ciekawy" burzy się że to nie prawda, prawda nie ma nigdzie żadnego znaku polskości. Przepraszam obecnie są :betonowe bloki w obrębie zabytkowych murów.W czasie trwania polski na tych ziemiach nigdy nie mieliśmy dobrego gospodarza.Najpierw niszczyliśmy to co nie zniszczyły działania wojenne,potem spieraliśmy się jaka opcja jest ważniejsza a tych parę zabytków które nam zostały za chwilę się zawalą. Niszczyliśmy i niszczymy wszystko bo nie było nasze.Od kiedy zacząłem rozumieć co się dzieje mam wrażenie że dlatego wygoniliśmy Niemców żeby to wszystko zniszczyć,a było co niszczyć. Wystarcz pojechać na wioski. Proszę przeczytać artykuł :Historia regionalna Dolnego Śląska - Lubań Śląski.

Ciekawy 09.03.2020 20:11
Zaniedbanie Lubania i okolicy miało miejsce za poprzedniej władzy. Czyli za władzy komunistów. Utrzymywanych przy tej władzy przez wojsko moskiewskie siedzące w Polsce. Niszczenie to i zaniedbanie odbywało się z podpuszczenia Moskwy, obawiającej się, żeby Polacy nie pojednali się z Niemcami przeciwko Moskwie. Podtrzymywanie polskiej wrogości do Niemiec i Niemców było częścią polityki rządzącej partii komunistycznej w Polsce, zgodnej z życzeniem Moskwy. Nie widzę powodu, żeby za zaniedbanie Lubania i okolicy winić naród polski. Dziś jest czas i szansa, żeby to zaniedbanie naprawić. Oraz polepszyć relacje z Niemcami. Ale nie ma polskiej zgody na twierdzenie, że Lubań nie jest polski, tylko niemiecki. I na próby fizycznego czy wszelkiego innego odebrania go Polsce i Polakom. Przy okazji, doceniam twój wpis - cywilizowany, bez grubiańskich wyzwisk i rasizmu antypolskiego.

Ciekawy 09.03.2020 06:20
Czyli na 800-lecie nadania praw miejskich Lubaniowi, artykuł o rzekomej niepolskości Lubania. Kto finansuje wasze pisemko? Czy rząd niemiecki?

Monteskio 09.03.2020 10:50
Nieważne "g****** pospolity" czy niemiecki czy polski - nadanie praw miejskich jest ponad narodowe i trwa ponad. Jak nas zajmą kiedyś Czesi - to Lubań będzie obchodził np. xxxx LECIE nadania praw pod inną banderą.Jasne?.

Ciekawy 09.03.2020 19:18
Odnośnie ,,Jak nas zajmą". Nas czyli kogo? Udawaczy Polaków? Odnosnie ,,Nieważne "g****** pospolity" czy niemiecki czy polski" Dla mnie ważne, czy niemiecki czy polski, bo ja jestem Polak. Twoje wyzwiska są grubiańskie oraz tchórzliwe.

Beka z gamoni 10.03.2020 08:55
Polecam najpierw czytać, później komentować. Bo najwyraźniej Ciekawemu się nie chciało i skomentowała po lekturze tytułu ?

Ciekawy 10.03.2020 14:54
Nie, ja przeczytałem cały artykuł. Zresztą świetnie napisany. Zawierający wypowiedzi wybitnych znawców, w tym pana Tekieli. Jednak każdy tekst wyraża jakąś myśl główną, przekonanie. Myśl główna tego tekstu jako całości to to, że związki Lubania z Polską są słabe. A przecież od 75 lat to polskie miasto. Podobnie całe Ziemie Odzyskane to POLSKIE ziemie. Nie chcemy konfliktu z Niemcami; chcemy dobrych stosunków, nawet przyjaźni (jeśli to możliwe). Pod warunkiem, że Niemcy uznają międzynarodowy ład prawny zaprowadzony w 1945 r., przyznający Polsce Ziemie Odzyskane w wieczne posiadanie. A nie, jak wydają się rozumieć niektórzy, przyznajacy te ziemie tymczasowo, czy nielegalnie. Przy okazji, ogromna część Niemiec leży na ziemi nie niemieckiej, w tym ich stolica.

Ciekawy 09.03.2020 04:02
Kolejny rewizjonistyczny tekst. Podważajacy polskość Lubania. Kto jest autorem? Czemu autor ukrywa imię i nazwisko? Główna myśl tego tekstu: Lubań nie należy do Polski i Polaków. Jest to myśl kłamliwa. Od 1945 r. Lubań (i reszta Ziem Odzyskanych) jest integralną częścią Polski. Nie nielegalnie, złodziejsko, rozbójniczo, ale zgodnie z prawem międzynarodowym.Czy ta gazeta jest własnością niemiecką?

Monteskio 09.03.2020 10:55
Cyt. Od 1945 r. Lubań (i reszta Ziem Odzyskanych) jest integralną częścią Polski. ============= Nie "odzyskanych" tylko WYZYSKANYCH. Tekst jest historycznie bez zarzutu - niestety, a właściwie na szczęście dostał nam się Lubań tyle, że mocno rozbity - ale z solidnym niemieckim zapleczem. Siła narodu został odbudowany a na dodatek "leśne bandy" nam tu nie przeszkadzały. Gdyby nie Ziemie Wyzyskane - to na Wschodzie nadal mieszkali byśmy pod słomianymi strzechami a spać szli razem z kurami.

Ciekawy 09.03.2020 19:38
Odnośnie ,,WYZYSKANYCH". Masz na myśli, że te ziemie, gdy zostały przyznane Polsce, były już wyzyskane przez Niemcy? Odnośnie do ,,Tekst jest historycznie bez zarzutu". Nie zgadzam się. Jego główna myśl to to, że związki Lubania z Polską są słabe. W rzeczywistości Lubań od 75 lat jest miastem polskim, częścią Polski. Zatem jego związek z Polską jest stuprocentowy. Natomiast tekst jest bardzo dobrze napisany. Piękna, czysta polszczyzna. Autor utalentowany literacko. Odnośnie ,,Leśne bandy". Czy masz na myśli Żołnierzy Niezłomnych? Skąd ta nienawiść do nich? Stalinowska-komunistyczna przeszłość?... Odnośnie do ,,Gdyby nie Ziemie Wyzyskane - to na Wschodzie nadal mieszkali byśmy [sic] " itd. Skad wiesz, co by było? Czy masz zdolności paranormalne? Póki co, na przykład Białystok wyglada dziś znakomicie. Natomiast Kresy Wschodnie od 1939 r. nie należą do Polski. Inne narody tam rządzą i gospodarują. I Kresy wyglądają jak wyglądają z ich przyczyny. Nie z przyczyny Polaków.

sssss 08.03.2020 14:47
lubań nie był polski i niemcy wkrótce wrócą po swoje utracone ziemie.

Ciekawy 09.03.2020 19:43
To nieprawda, że Lubań nie był Polski. Od 75 lat jest miastem polskim, integralną częścią Polski. Legalnie, zgodnie z prawem miedzynarodowym. Grozisz, że Niemcy napadną i odbiorą Lubań Polsce? Postąpiliby wtedy przestępczo. My, Polacy, będziemy bronić tego, co nasze, przed każdym najeźdźcą.

Wiesław 70 07.03.2020 16:37
Z polskością tych ziem był zawsze problem szczególnie na lekcjach historii w szkole nr 2 na Kopernika.Wyjaśniam dla młodszego pokolenia, była tam kiedyś szkoła podstawowa, którą to właśnie w 1964 roku skończyłem. Historykiem był tam nauczyciel pan S,a był on przekonany o polskości tych ziem,może musiał.Na moją propozycję żebyśmy poszli w miasto i poszukali znaków polski,zawsze po takiej lekcji mósiałem przyjść z mamą.

Z miasta Lubań 07.03.2020 12:50
Przed wiekiem XIX nie ma takiego pojęcia jak naród. Mówienie o przynależności do Polski -w dzisiejszym rozumieniu - przed tym okresem jest błędne. Dziwne, że Pan Doktor nie poruszył tej kwesti szerzej. Poza tym dobry wywiad.

Rem 06.03.2020 20:36
Bardzo ciekawy artykuł. Liczę na więcej!

Ciekawy 09.03.2020 06:23
Dlaczego ciekawy? Czy dlatego, że podważający polskość Lubania? Lubań JEST polski. Od co najmniej 75 lat. To część Polski a nie Niemiec, czy Czech, czy urojonego ,,państwa Europa".

Monteskio 09.03.2020 11:00
No tak - co się podniecasz. 75 lat jest polski - i tylko 75 lat i poza nowymi osiedlami, pojedyncza zabudową nadal niewiele tej polskości. Może tak w swej masie pól/pół. I ciągle jeszcze straszy "piastowski" Dom Solny!

Ciekawy 09.03.2020 19:53
Twierdzisz, że Lubań nie jest polski? Jeśli tak, to twierdzisz wbrew prawu Rzeczpospolitej Polskiej oraz wbrew prawu miedzynarodowemu. Widoczna u ciebie, i innych tu komentujacych, wrogość do Polski i Polaków, świadczy o rasizmie antypolskim, czyż nie?

Do Ciekawy 09.03.2020 12:06
Dla mnie ciekawy i nie prosiłem o pseudo wykład na temat science fiction. Do niektórych widocznie nie docierają fakty historyczne, tylko propaganda.

Ciekawy 09.03.2020 19:46
Czy ja twierdzę, że dla ciebie nieciekawy, i czy pytam, czy prosiłeś o ,,pseudo wykład"? Gdzie?

Rrr 09.03.2020 12:57
800 lecie a nie 75- lecie. Proponuję więcej czytać a mniej się pobudzać.

Ciekawy 09.03.2020 19:45
Czy ja gdzieś twierdziłem, że 75 lecie a nie 800 lecie? Gdzie?

H
Jordan 06.03.2020 19:01
Wystarczy że nasz - z bożej łaski prezydent "historyk" rzekłby o piastowskim lokowaniu - to IPN jest w stanie wykazać że od wieków Lubań był - no i jest polski.

Ciekawy 09.03.2020 19:56
Twoje ubliżanie Prezydentowi Rzepospolitej i IPN wynika z twojej polonofobii czy komunistycznej lub faszystowskiej przeszłości? Czy z obu naraz?

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama