Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 29 marca 2024 10:25
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Kupujesz drona? Będziesz musiał się zarejestrować

1 lipca 2020 roku zmienią się przepisy dotyczące użytkowania dronów. Każdy użytkownik bezzałogowca, będzie podlegał obowiązkowej rejestracji. Zostanie też zobligowany do przejścia specjalistycznego szkolenia.
  • Źródło: Centrum Prasowe PAP
Kupujesz drona? Będziesz musiał się zarejestrować

Autor: pixabay.com

Polacy pokochali drony. Jak podaje Prawo.pl w naszym kraju jest ponad 100 tys. bezzałogowych statków powietrznych o masie od 0,25 do 600 kg. Większość z nich używana jest w celach rekreacyjnych i sportowych, jednak coraz więcej tych urządzeń jest wykorzystywanych w działalności gospodarczej. 

Świadczy o tym szybko rosnąca liczba wydanych świadectw kwalifikacyjnych, które są niezbędne, jeśli dron jest użytkowany do świadczenia usług, np. wykonywania zdjęć, wideo czy różnego rodzaju pomiarów. W 2013 roku wydano 9 takich świadectw, a w 2019 r. ich liczba wyniosła już ok. 13 tysięcy.

1 lipca 2020 polskie regulacje prawne dotyczące bezzałogowców zostaną zastąpione rozporządzeniami unijnymi, na mocy, których podział na operacje rekreacyjne i sportowe oraz inne zostanie zastąpiony podziałem na operacje w kategorii otwartej, szczególnej i certyfikowanej. Unijne prawo zmienia również nazewnictwo – użytkownik drona przestaje być operatorem, a zostaje pilotem, co wiąże się z wprowadzeniem certyfikatów kompetencji pilota bezzałogowego statku powietrznego. 

„Nowe przepisy dotyczą wszystkich, którzy chcieliby używać drona – także tego zakupionego w markecie. Pilot bezzałogowca będzie podlegał obowiązkowej rejestracji, a dla każdego typu operacji, również czysto rekreacyjnych określone są konkretne wymagania i obowiązki szkoleniowe” – wyjaśnia Prawu.pl radca prawny Magdalena Ostrihansky, specjalizująca się w prawie lotniczym. Dodaje, że dla najszerszej kategorii otwartej będą obowiązywać szkolenia i egzaminy online, niewymagające osobistego stawienia się w urzędzie.

Pełen tekst wywiadu: https://www.prawo.pl/biznes/drony-wazne-zmiany-dla-uzytkownikow-i-producentow,497696.html


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
pirat dronowy 12.02.2020 15:21
A dlaczego autor artykułu nie wspomniał o obowiązkowym płatnym w ciągu 14 dni od zakupu drona abonamentu do PZŻP obowiązującego przecież również od 1lipca? Płatnego z góry za cały rok w zależności od masy i wartości bezzałogowca? Koledzy te 600 kilogramów to nie omyłka, przecież są drony po kilka ton no i pozwolenie na latanie takim to już musi wydać sam minister obrony narodowej. BTW czas chyba wbić się czym tchu w biznes pozwoleniowy na drona bo będzie on karmił wielu jeszcze dłuuugie lata. Fajny JOB.

Ronon Dex 12.02.2020 19:16
Hmmm... jeśli z tymi 600 kilogramami to nie pomyłka to zaszaleję i zafunduję sobie MQ9 (można na ebayu kupić ? ) - całkiem przyzwoite osiągi, kamerki no i kilka dodatkowych, użytecznych funkcji... ?

Ronon 12.02.2020 02:15
Panowie redaktorzy - więcej profesjonalizmu: wiedzcie o czy piszecie a nie piszecie co wiecie... Artykuł: żenada - czysta dezinformacja i sianie paniki.

Editor 11.02.2020 20:30
0,25 do 600 ''kg'' <-- E-Lubań zostawia nam testy na spostrzegawczosc :pp

Ronon Dex 12.02.2020 01:36
Ha, ha... rzeczywiście 600 kg ? to chyba z działkiem pokładowym i amunicją. Drony poniżej 250g wg "unijnych" przepisówsą traktowane jako zabawki i nie trzeba ich rejestrować. Maksymalny ciężar drona, którym może sobie polatać "cywil" w UE to 25kg. Cięższymi bezzałogowcami może pobawić się jedynie armia.

Ronon Dex 12.02.2020 15:04
Poprawka: max ciężar "cywilnego" drona to 20 kg. ?

eeeeee 11.02.2020 16:47
Zapomnieli tam dopisać w tych swoich urojonych przepisach, że jeszcze ksiądz ma obowiązkowo pokropić wodą święconą i odprawić mszę.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama