Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 29 marca 2024 11:17
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komisja wojskowa: czy jest obowiązkowa?

Kwalifikacja wojskowa 2020 rozpocznie się już w lutym. W naszym powiecie rozpoczyna się 03 lutego br., a potrwa do 13 lutego 2020 roku. W naszym powiecie obejmie blisko 300 osób – przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 2001 roku.Obecność w trakcie komisji (oficjalnie: kwalifikacji wojskowej) jest OBOWIĄZKOWA.
Komisja wojskowa: czy jest obowiązkowa?

Kwalifikacja wojskowa prowadzona będzie w godzinach od 8:00 do 14:30, natomiast badania lekarskie prowadzone będą w godzinach od 8:30 do 12:30. W dniu 13 lutego 2020 r. przyjmowane będą tylko kobiety. Kwalifikacja wojskowa przeprowadzona zostanie w Starostwie Powiatowym w Lubaniu przy ul. Mickiewicza 2  (II piętro) w Lubaniu.

Obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2020 r. dotyczy:

  • mężczyzn urodzonych w 2001 roku (tzw. rocznik podstawowy), 
  • mężczyzn urodzonych w latach 1996-2000, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej (tzw. roczniki starsze),
  • osób (mężczyzn i kobiet) urodzonych w latach 1999-2000, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (kategoria zdolności B), jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
  • osób (mężczyzn i kobiet) urodzonych w latach 1999-2000, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (kategoria zdolności B), jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
  • kobiet urodzonych w latach 1996-2001, posiadających kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierających naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2019/2020 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych  i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będących studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria, jeżeli  nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Do kwalifikacji wojskowej mogą zostać wezwane również osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej zdolności do czynnej służby wojskowej.

Jeżeli osoba wzywana, nie może stawić się do kwalifikacji wojskowej w określonym w wezwaniu terminie i miejscu musi powiadomić o tym właściwego wójta lub burmistrza najpóźniej w dniu, w którym była zobowiązana do stawienia się do kwalifikacji wojskowej i wyjaśnić przyczyny, które nie pozwalają jej na stawienie się w wyznaczonym terminie. W takiej sytuacji wójt lub burmistrz (prezydent miasta) wyznaczy nowy termin kwalifikacji wojskowej.

Komisja wojskowa: na czym polega?

Kwalifikacja wojskowa to badanie, w trakcie którego lekarska komisja stwierdza, czy dany kandydat nadaje się do służby w wojsku. Po spełnieniu krótkiej medycznej procedury każdy otrzymuje jedną z czterech kategorii: A, B, D, E.

Osoby, które po raz pierwszy zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej powinny zabrać ze sobą:

  • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
  • posiadaną dokumentację medyczną,
  • aktualną fotografię o wymiarach 35 mm x 40 mm (bez nakrycia głowy),
  • dokumenty potwierdzające wykształcenie lub posiadane kwalifikacje zawodowe albo zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
dziadek 30.01.2020 18:17
Wszystkich do woja, do woja!

Byly w sumie 3 lata na misjach 31.01.2020 19:25
Po co?????? strata czasu,technologicznie nie istniejemy Ruscy siła mentalnie ludzie którzy przystosuja się w ciezkich warunkach,a zachód technologia a my harcerze,,,wystarczy Internet zabrać,ciepła woda ,schronów nie mamy bo po co lepiej kościoły budować ,szkoda gęby zaszczepić

Marek 30.01.2020 16:44
Powinni jeszcze zaciągnąć roczniki 1984-1992. Tym mężczyznom przydałaby się taka służba. I obowiązkowo każdy z nich powinien się też wstawic, nie patrząc na to czy pracują czy mają rodziny. Porosły takie ciamajdy i powinni przejść szkolenie życia.

lubanianin 30.01.2020 20:02
Rocznik 84/85/86 miały obowiązkową służbę, 86 był chyba ostatnim poborem, jak ktoś się urodził nieudacznikiem to wojsko raczej mu nie wiele pomoże, w wojsku tylko orają człowieka fizycznie i może trochę psychicznie, a to każdy potrafi, wielka mi sztuka kazać komuś biegać do upadłego, a wiedzy niestety nie wiele przekazują. Człowiek wychodzi z wojska z trochę lepszą kondycją, umiejętnością załadowania i przeładowania kałacha, i składania kocyka w kostkę, jak na 12 miesięcy to chyba trochę za mało, a ile kosztuje to podatników, tego wszystkiego co uczą w 12 miesięcy można nauczyć w miesiąc i jaka oszczędność by była. Też jestem za aby każdy poznał smak wojska, ale nie takiego jakie jest teraz,strata pieniędzy państwa i czasu ludzi.

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama