Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 25 kwietnia 2024 21:51
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Kontrola w kotłowni

... dzień dobry, prosimy o niezwłoczne udostępnienie pomieszczenia Pani kotłowni...
Kontrola w kotłowni

Autor: Pixabay

Dziś rano na jednym z lubańskich osiedli domów jednorodzinnych funkcjonariusze lubańskiej Straży Miejskiej przeprowadzili prewencyjne i niezapowiedziane działania kontrolne pod kątem przeciwdziałania spalaniu odpadów oraz respektowania zapisów uchwały antysmogowej.

Tym razem czynu zabronionego strażnicy nie ujawnili, a po przeprowadzonej z właścicielem nieruchomości rozmowie wywnioskowali, że wydobywający się z komina chwilowo gęsty dym był prawdopodobnie rezultatem zastosowania powszechnej metody rozpalania opału, tj. tzw. "od dołu".

Wielokrotnie informowaliśmy, że rozpalanie od góry jest jednym ze sposobów na dużo czystsze i efektywniejsze spalanie węgla oraz drewna w najpopularniejszych piecach/kotłach/kominkach. Pełny instruktaż zarówno my, jak również strażnicy publikowali na swoim facebook’owym profilu. Więcej informacji na ten temat znajduje się również na stronie: czysteogrzewanie.pl.

- Zmieńmy swoje nawyki i razem zadbajmy o lepszą jakość powietrza w Lubaniu - apelują strażnicy miejscy.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Korba102 30.01.2020 16:20
Co powie konyrola na tal zwane baraki socjalne na na ul Fabyczna os tam dopiero mamy pełną game z tablicy mendelejewa Wielu ludzi niestac moze na lepszy jakosciowo opal ale palenie plytami wiorowymi nie jest tez rozwiązaniem Obok tez mueszka burmistrz ,który udaje ,zenie ma problemu II wazna sprawa gdzie jest Państwo czyki rzad to tam powonno podejmowac sie decyzje i stanąc na wysokosci zadania. Pomoc w dofinasowaniu imodernizacji instalacji Zwalnianie z oplat za instakowniae źródeł odnawoalnyvh itp Ciecia eRPe oraz jej szalency pseudo polskich partii które reprezentuja neokolonialne interesy UE oraz USA i Izraela nie wspominajac Niemiec By żyło sie lepiej rzadzacym i jak to uja w katach komuny Jerzy Urvan ówczesny rzecznik rzadu Na embarga zachodu Rzad sam sie wyzywi, a po *** dostana i stan ci najbiedniesi czyli spoleczenstwo

bogusław 29.01.2020 09:22
W całej tej sytuacji żenujące jest to, że od wielu lat nie było jakiegokolwiek programu antysmogowego. Wprowadzono szybko zakazy i regulacje jakby temat się urodził dzisiaj a z przykrością trzeba stwierdzić, że od lat był uciążliwy. Niedawno jeszcze można było kupić jedynie kotły dolnego spalani i nie były to niskie koszty, które ponosili właściciele jednorodzinnych domów. Dzisiaj się ich kara za używanie tych kotłów (które mają 3-5 lat) i zmusza do wymiany tzw. kopciuchów na automatyczne. Owszem problem jest, ale on był i nikt nie obarcza się odpowiedzialnością za taki stan. Niemoralne zaś jest dzisiaj karanie i przerzucanie obowiązków jedynie na właścicieli posesji. Niestety walka ze smogiem to proces jak każdy inny i wymaga czasu, czasu którego jest mało, a im go mniej tym większy powinien być udział władz w tym przedsięwzięciu, zarówno lokalnych jak i centralnych. Ludzie posiadają zapasy paliwa do takich kotłów niejednokrotnie na okres 2 a nawet 3 lat, jest to zwykle węgiel kamienny a niejednokrotnie nawet brunatny oraz drewno (dobrze jak liściaste bo iglaste kopci lepiej od węgla). Okresu przejściowego nie da się uniknąć jedynie można skrócić ale szeregowi obywatele sami sobie z tym nie poradzą bez finansowego wsparcia. Owszem można się zgodzić z kontrolami i karami pod warunkiem określenia czasu przejściowego i wprowadzenia programu wsparcia finansowego. Kto w tym okresie nie wykona zaleceń powinien się liczyć z konsekwencjami.

Soltys 30.01.2020 08:39
Co innego jak ktoś kupuje smieciucha i robi to z premedytacją !!! Tak jak pan Władysław K.

Palacz c.o. 30.01.2020 09:41
Przecież nie ma żadnych kar za palenie w piecu dolnego spalania gdy palisz węglem czy drewnem. Kara jest za palenie śmieci (plastik,szmaty,buty,meble itp).

Soltys 29.01.2020 07:19
Pojedźcie do Siekierczyna do K*****. sterty śmieci którymi pali i drzewem z rozbiórki. Na przeciwko skupu złomu facet zbiera śmieci którymi pali całymi tygodniami, szczególnie jak jest taka pogoda . Macie informacje więc wykorzystajcie bo tylko w szerz rosniecie

Nadsołtys 30.01.2020 09:44
A co lubańska Straż Miejska ma do Siekierczyna?.

Rafał 28.01.2020 21:24
Popieram kontrolę ale zastanawiam się jaka jest podstawa prawna że, mam wpuścić strażników.

obserwator 29.01.2020 00:29
Wcale wpusczac ich nie musisz.. Praktycznie powinni przyjsc z nakazem a jak nie to z policja, ktora taki nakaz tez musialaby miec. Robia co chca..

Do obserwatora 29.01.2020 09:38
Mylisz się kolego i nie masz racji. Art. 379 ustawy o ochronie środowiska z 27 .04. 2001 r. jest podstawą prawną, na mocy której strażnicy gminni mogą wchodzić do domów. art. 225 Kodeksu karnego, który mówi, że osoba, która udaremnia lub utrudnia przeprowadzenie kontroli upoważnionemu podmiotowi kontrolującemu podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech. Na podstawie wyżej wymienionych art. maja prawo wejść do domu i przeprowadzić kontrole

Mauer 29.01.2020 11:13
Jasne, że nie musisz ich wpusczac. Przyjedzie potem policja ale po ciebie art. 225 kodeks karny

Cepcepacepem 28.01.2020 21:04
No dobrze - rozpalić od góry od biedy można, ale co potem, kiedy trzeba podłożyć - i wtedy paliwo rzucone na żar pali się jak zwykle, czyli od dołu?

ILI 29.01.2020 06:02
Jak ja rozpale w piecu od góry o 17:00, to do 5:00 mam żar w piecu i ciepło w mieszkaniu. Wychodząc do pracy, otwieram piec by reszta węgla się wypaliła, rozszczelniam okna, bądź nawet niektóre uchylam. Po powrocie do mieszkania (przy takiej zimie jak ta) mam w nim okolo 19-21 stopni. Uważam, że podkładanie nie ma sensu, nawet przy moim małym piecu i 63 m2 mieszkania. Ale to moje subiektywne zdanie.

Wojtek 29.01.2020 08:55
Jak większy mróz, to ładujesz więcej węgla. Jak jest cieplej, to mniej. Trochę wprawy i nie trzeba nic robić do kolejnego rozpalenia. A jak jednak jest żar to tak jak wspomniał/a ILI otworzyć i przerusztować albo żar odsunąć np. na prawo, a węgiel np. na lewo. Wszystko jest na zdjęciach instruktażowych. To naprawdę działa i nie trzeba wielkich nakładów, tylko trochę chęci.

rerere 29.01.2020 17:49
Paląc od góry nie trzeba podkładać już wcale. Wystarczy dać odpowiednią ilość opału i ciepło trzyma przez cały dzień a nawet rano kaloryfery są jeszcze ciepłe a dymu z komina prawie wcale nie ma... i jaka oszczędność.

Zdjihu 28.01.2020 20:36
A z jakiej racji ma mi chodzic obcy gosc po domu? Tu juz nie trzeba nakazu czy cos ktos pominal?

Kierowca 28.01.2020 20:29
A moze by tak skontroloeac autobusy miejskiego PKS kopca przepalaja olej jazda na murzynku to codzienność

Rumun 28.01.2020 17:08
Uniegoszcz potrzebuje kontroli

wujt 28.01.2020 20:06
Wezwij policje tam miejskiej nima

Reklama
Reklama
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
ReklamaPowiat Lubań
Reklama