Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 19 kwietnia 2024 20:29
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama

Spotkanie Ludzi Gór

Już po raz czternasty w gościnnych progach turystycznego szałasu "Sielanka" Państwa Sieleckich w Szklarskiej Porębie, spotkali się Ludzie Gór - których praca, służba i pasje związane są z Karkonoszami i Górami Izerskimi.
  • Źródło: 24jgora.pl
Spotkanie Ludzi Gór

Autor: 24jgora.pl

W poniedziałkowy wieczór 20 stycznia 2020 r. przewodnicy Sudeccy, ratownicy GOPR, przedsiębiorcy branży turystycznej, przyrodnicy, samorządowcy i przedstawiciele środowisk, którzy swe życie związali z górami spotkali się przy wodospadzie Kamieńczyka na dorocznym spotkaniu Ludzi Gór.

Spotkanie Ludzi Gór to spotkanie przyjaciół. To jeden z niewielu dni w których ci ciężko pracujący ludzie mogą się ze sobą spotkać w tak licznym gronie. Charakter spotkania kształtują ludzie, którzy sie tu spotykają. To ludzie rozumiejący się nawzajem, rozumiejący góry, ludzie identyfikujący się ze środowiskiem naturalnym i działający na rzecz  jego zachowania, nastawieni na życie w zgodzie i harmonii z prawami natury, ludzie o wysokiej wrażliwości i otwarci  na drugiego człowieka. Niezwykłość naszych spotkań polega na tym, że zawsze mamy o czym rozmawiać, że wnosimy w nie nowe wartości. Tu krzyżują się różne punkty widzenia. Rodzą się nowe pomysły i inicjatywy. Realizujemy podjęte tu zamierzenia. - tak o corocznym spotkaniu mówił burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf.

Spotkania tradycyjnie rozpoczęła wspólna modlitwa prowadzona przez Biskupa Seniora Stefana Cichego. Inicjatorem noworocznych i jednocześnie opłatkowych spotkań Ludzi Gór jest ksiądz kanonik Bogusław Sawaryn z parafii Św. Maksymiliana. Ich początek wiąże się z górską kolędą, podczas której biskup Stefan Cichy odwiedzał schroniska.  

Kiedy ksiądz biskup przybył na te tereny, szczególnie ukochał Karkonosze i Szklarską Porębę - wspominał ksiądz Bogusław. I to wówczas powstał pomysł aby spotykać się i dzielić opłatkiem z Ludźmi Gór.

Spotkanie było także okazją do wręczenia Ducha Gór -  nagrody miasta Szklarska Poręba, przyznawanej w uznaniu zasług w zakresie promocji miasta i regionu w Polsce i na arenie międzynarodowej.

W tym roku otrzymała ją piosenkarka Ania Rusowicz.

Jest takie miejsce u podnóża Karkonoszy, mój drugi dom, jest nim Szklarska Poręba. Tak mówisz bliskim, na antenie radiowej, widzom i swym fanom. Nie ma wątpliwości, że to prawda, bowiem duchem jesteś tu zawsze. Wszak miejscowe lasy, góry i rzeki nosisz w sercu od dziecka, kiedy nasze góry ujrzałaś jako pierwsze w życiu. Twoja gwiazda błyszczała na karkonoskim śniegu, a skomponowane przez Ciebie utwory ilustrowane są tutejszymi krajobrazami. Jesteś niekłamaną Ambasadorką Szklarskiej Poręby, rozsławiającą ją daleko we świecie i całkiem blisko, nad Wisłą. Wyczekiwane i uwielbiane koncerty, które nam dajesz, prędko stały się jednym z symboli miasta. Jesteś mistrzynią sztuki kochania Szklarskiej Poręby. Choć na Twej półce stoi osiem Fryderyków i Superjedynka, takiego wyróżnienia jeszcze nie masz. Hej, dziewczyno, hej, masz w sobie Ducha Gór! Aniu Rusowicz — zapraszamy do zacnego grona laureatów nagrody Ducha Gór za promocję Szklarskiej Poręby - mówił podczas laudacji burmistrz Mirosław Graf.

Aby nie było tak łatwo i tradycji stało się zadość Ania Rusowicz przejść jeszcze musiała przez cztery próby walońskiej celebry.

Podczas spotkania wręczono jeszcze jedną nagrodę. Przemysław Wiater otrzymał nagrodę literacką im. Władysława Krygowskiego czyli nagrodę „Wierchów”. To nagroda zarządu głównego PTTK. W intencjach jej inicjatorów honorować ma osoby szczególnie zasłużone dla kultury polskiej w związku z ich dokonaniami w dziedzinie literatury górskiej we wszystkich jej przejawach.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
ReklamaPowiat Lubań
Reklama