Chmieleń. Zablokowali drogę

  • 20.01.2020, 12:50 (aktualizacja 20.01.2020, 13:01)
  • red. /Lwówecki.info
Chmieleń. Zablokowali drogę Lwówecki.info

Podziel się:

Oceń:

Mieszkańcy położonej przy drodze krajowej nr 30 miejscowości Chmieleń mają dość. W sobotę wyszli na ulicę blokując przejazd zmotoryzowanym. Postulaty protestujących są od lat niezmienne. Domagają się od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poprawy bezpieczeństwa i budowy chodnika.

Mieszkańcy Chmielenia (gm. Lubomierz) od lat proszą o budowę ciągu pieszego we wsi, w staraniach wspierają ich samorządowcy, którzy wysyłają oficjalne prośby do zarządcy drogi, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, jednak jak dotąd GDDKiA była głucha na te prośby i poza wybudowaniem niewielkiego odcinka chodnika oraz obietnicami, że kiedyś to Chmieleń będzie miał nawet obwodnicę nie widać kontynuacji inwestycji, dlatego zdesperowani mieszkańcy ponownie postanowili wyjść na ulicę.

W sobotę 18 stycznia 2020 roku mieszkańcy Chmielenia wyposażeni w transparenty i gwizdki zablokowali krajową 30-stkę chodząc po przejściu dla pieszych.

„Chmieleń protestuje, chodnika oczekuje”, „Chcemy bezpiecznie żyć, chodnik musi być!”, „Taki jest nasz los człowiecze, droga przez wieś średniowiecze”, „Żądamy chodników” … to tylko niektóre z haseł, jakie mogli zobaczyć kierowcy przejeżdżający droga krajową nr 30 w Chmieleniu.

Na miejscu nie pojawili się przedstawiciele zarządcy drogi, mimo, że jak zapewnia Dariusz Pękala Sołtys Chmielenia, Radny Gminy Lubomierz i organizator protestu, zostali o nim powiadomieni.

Kilkanaście dni temu Magda Szumiata z GDDKiA w odpowiedzi na zadane przez redakcję Lwówecki.info pytania poinformowała, że „Trzydzieska” będzie przebudowana a Chmieleń zyska obwodnicę. Niestety, nie wiadomo tylko, kiedy to nastąpi.

„… informujemy, że droga krajowa nr 30 jest przewidziana do kompleksowej przebudowy/rozbudowy w ramach dostosowania sieci dróg krajowych w Polsce do przenoszenia obciążeń 11,5 t/oś, wraz z przebudową skrzyżowań, budową chodników i ścieżek rowerowych, przejść dla pieszych itp. Na etapie prac projektowych będą uwzględnione wnioski lokalnej społeczności oraz samorządów dotyczące poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ze względu na stosunkowo gęstą zabudowę w bezpośredniej bliskości jezdni, uniemożliwiającą rozbudowę drogi, w planach GDDKiA ujęto budowę obejścia miejscowości. GDDKiA widzi potrzebę przebudowy/rozbudowy DK30. Niestety, na tę chwilę nie jesteśmy w stanie podać terminu realizacji tej inwestycji. Jednocześnie dodam, że do czasu rozpoczęcia inwestycji, GDDKiA wykonuje oraz będzie wykonywała prace doraźne na poboczu drogi, finansowane ze środków bieżących przeznaczonych na utrzymanie drogi w danym roku, dostosowując je do bezpieczniejszego ruchu pieszego”.

Wraz z mieszkańcami w proteście uczestniczył Adam Skrzydłowski Wiceburmistrz Lubomierza, który przypomina, iż jeszcze przed EURO2012 mówiło się o budowie obwodnicy Chmielenia. Mijają kolejne lata a ani obwodnicy, ani chodników nie widać. Z podobną sytuacją jak Chmieleń boryka się także sąsiedni Pasiecznik, w którym również brakuje chodników.

 

Mieszkańców w ich staraniach o poprawę bezpieczeństwa wspiera Poseł RP Robert Obaz, który podkreśla, iż w pełni rozumie protestujących, bo jeszcze niedawno temu on i jego sąsiedzi byli w podobnej sytuacji zabiegając o budowę ronda w Goduszynie. Dziś Poseł mówi, iż podjął już rozmowy z dyrekcją GDDKiA i ma nadzieję, że zarządca drogi poważnie podejdzie do kwestii poprawy bezpieczeństwa w Chmieleniu.

Protestujący podkreślają, iż będą tak długo protestować, aż GDDKiA dostrzeże problem i weźmie się za poprawę bezpieczeństwa w Chmieleniu. Jeżeli sobotni protest nic nie da, to mieszkańcy już zapowiadają, iż na wiosnę zorganizują kolejny - jeszcze większy protest i ponownie zablokują „trzydziestkę”.

 

 

red. /Lwówecki.info

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kamizelka
kamizelka 27.01.2020, 00:25
Nie dawajcie się. Macie prawo protestować, zasłaniajcie twarze, bądźcie upierdliwi, protestujcie nie tylko na drodze ale i w siedzibie GDDKiA i powiadamiajcie media, w tym społecznościowe bo telewizję ogląda juz tylko 13% społeczeństwa - dinozaury.
Śmiało wyciągacie stare obietnice, z nazwiskami urzędników na froncie. Niech się tłumaczą.

Za te drogi płacimy podatki. Nikt nie oteruje rozwiązań alternatywnych - np. skoro GDDKiA sobie nie radzi to może teren wydzierżawić, pozwolić prywatnym developerom i inwestorom zbudować obwodnicę i płacić im za użytkowanie drogi aż do czasu gdy się nie zamortyzuje. Metody są.
Nie dajcie się zepchnąć na jakieś półśrodki - niech robią normalną obwodnicę - to jest ważna droga krajowa i bez niej ekonomia całego regionu upadnie. Nie może być na niej ograniczeń do 40, a miasto rozjechane tirami też nigdy nie osiągnie swojego potencjału - wartość nieruchomości, lokali a nawet szkół idze na pysk przez tę drogę.
jakmar
jakmar 20.01.2020, 22:30
następnym razem (już w lutym), transparenty jak najbardziej, fajnie napisane, radzę zamiast tych balonów,maseczki do oddychania, w geście protestu co do braku obwodnicy( spaliny). Upokarzające jest to jak nas traktują samorządy, jak nie potrafią nas wesprzeć w takiej sprawie to może czas ustąpić miejsca tym którzy dadzą radę?
jakmar
jakmar 20.01.2020, 21:46
super, ludzie nie dajcie się , ja byłam mieszkanką Biedrzychowic, obiecywali obwodnicę a potem piętrzyli problemy które im uniemożliwiają budowanie obwodnicy tj. brak funduszy, lub brak miejsca. Mieszkałam tuż przy krajowej 30. dom się trząsł od tirów autobusów,smród spalin, tyle że tam chociaż łaskawie zrobili chodnik

Pozostałe