Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 20 kwietnia 2024 04:29
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Miliony e-recept dziennie

Po tygodniu od wprowadzenia obowiązku, codziennie wystawia się 2 mln e-recept. To jeszcze nie wszystkie, ale Ministerstwo Zdrowia już liczy korzyści - donosi w dzisiejszym wydaniu “Puls Biznesu”.
Miliony e-recept dziennie

Lata 20. XXI wieku w polskiej ochronie zdrowia zaczęły się od rewolucji, polegającej na tym, że aptekarze nie muszą już odszyfrowywać wypisanych przez lekarzy recept. Od 8 stycznia wszyscy lekarze mają obowiązek wystawiać recepty w formie elektronicznej.

– Liczymy, że w połowie lutego przekroczymy poziom 90 proc. recept w postaci elektronicznej, a recepty papierowe będą już wystawiane tylko w wyjątkowych przypadkach – mówi “Pulsowi Biznesu” Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Obecnie wystawia się ponad 2 mln e-recept dziennie, a system działa stabilnie. 

- To bardzo ważne m.in. dlatego, że system zasili wiele nowych i przydatnych dla lekarzy informacji. Do tej pory mieliśmy oczywiście wiedzę na temat leków refundowanych i tego, jakie recepty są refundowane, ale teraz wiemy dodatkowo to, które recepty nie są realizowane, czy pacjenci kupują tańsze zamienniki, będziemy też mogli lepiej interpretować interakcje między lekami. Z punktu widzenia zdrowia obywateli to cenna wiedza – mówi Janusz Cieszyński.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy 2019 r. resort zdrowia we współpracy z NFZ intensywnie promował e-receptę, informując o niej m. in. w spotach telewizyjnych i radiowych. Pacjenci mogą otrzymać ją w postaci wydruku informacyjnego, mogą też – o ile mają Internetowe Konto Pacjenta (IKP) – dostać esemesa lub e-maila, którego wystarczy okazać w aptece (w przypadku esemesa wraz z numerem PESEL), by dostać lek. 

E-recepty to element tzw. projektu e-zdrowie (P1), czyli współfinansowanego przez Unię Europejską programu stworzenia elektronicznej platformy gromadzenia, analizy i udostępniania danych. Program oficjalnie wystartował w 2007 r., ale widoczne dla pacjentów efekty pojawiły się dopiero niedawno. Kolejnym krokiem po e-receptach mają być elektroniczne skierowania. Więcej czasu będzie potrzebne na wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej.

Źródło: Puls Biznesu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Korina 16.01.2020 12:19
PiS-Żont szuka czym by zatkać dziurę powstałą z rozdawnictwa 500+ i innych wyborczych parówek - niebawem wprowadzi podatek od cukru, czyli wszelkich słodyczy. Tym razem Ministerstwo Zdrowia wprowadzi nowe zasady i stawki opłaty cukrowej. Już planuje zmiany w projekcie. Jak wynika z informacji resort wysłuchał próśb producentów napojów słodzonych. Zmiany obejmą model pobierania opłat, będą nowe stawki i progi. Czyli nowy - ukryty w słodkościach - podatek

? 16.01.2020 15:21
Wprowadzom podatek cukrowy z troski o zdrowie ale dostęp do profesjonalnego dietetyka na nfz jaki jest?. Do innych lekarzy? Coraz to dłuższy i trudniejszy. Szybciej nas wykończy złe leczenie brak diagnozy niż ten batinik. Aaaa miało nie być wzrostów podatków a tu co jest?

Adam 17.01.2020 06:31
Dodanie nowego podatku to nie jest wzrost podatków, stare podatki są na takim samym poziomie jak były....

Konrad 16.01.2020 17:07
Ten komentarz nijak się ma do powyższego artykułu.W dobie cyfryzacji e-recepta to raczej ponad podziałami na pis czy sld i tak by weszła.A z tym cukrem no cóz ostrożnie to mniej recept bedzie

Becia 16.01.2020 11:58
No niestety w jednym z ośrodków zdrowia w powiecie lubańskim kadra recepcji nie ma pojęcia o takiej możliwości i dalej wystawiają lekarze recepty papierowe. Ośrodek, który jako pierwszy na Dolnym Śląsku wystawiał komputerowo recepty- o dziwo.

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Wszystko 3x drożej wykonane , na ulicach syf , menele w rynku i gowniane parki, które już wyglądają jak zapomniane.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:56Źródło komentarza: Co łączy leśniańskich samorządowców z wyborami w Olszynie?Autor komentarza: KtośTreść komentarza: Kandydat, który zadaje się z PIGI bez żadnego doświadczenia i z tym towarzystwem z Leśnej dosyć tego.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:55Źródło komentarza: W niedzielę druga tura wyborów. Od północy cisza wyborczaAutor komentarza: JaxxxTreść komentarza: Nie wiem czy się śmiać czy płakać ze słów urzędującego jeszcze pana B: "Planowany budynek przy ulicy Zawidowskiej ma projektowany niezależny wjazd bezpośrednio z ul. Zawidowskiej". Pan od wielu lat planuje i projektuje obwodnice miasta i ani widu ani słuchu. Planuje pan rondo na styku Kopernika z JPII i tak samo i tak można by wymieniać. Był pan mistrzem projektowania. A teraz coś co nas dotyczy a pokazuje jak wygląda realizacja. Miasto sprzedało nam działki na Osiedlu Ptasim czyli tam z drogami dojazdowymi - ZAPROJEKTOWANYMI. Tak się dzieliliście pieniędzmi że zabrakło na te drogi i musieliśmy zapłacić za wybudowanie dróg drugi raz żeby z projektowanych stały się wykonane. Myśleliśmy że to koniec ale nie na tym kończy się tragikomedia. Teraz to za co zapłaciliśmy dwa razy oferujecie inwestorowi jako droga dojazdowa do placu budowy a w przyszłości blokowiska nie licząc się z nami. Zwyczajnie brak mi słówData dodania komentarza: 19.04.2024, 23:42Źródło komentarza: Petycja. Niskoczynszowe mieszkania nie dla wszystkich szczęśliweAutor komentarza: JasiuTreść komentarza: Karol nie pij tyle.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:29Źródło komentarza: Co łączy leśniańskich samorządowców z wyborami w Olszynie?
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama