Lubań ma mniej niż 20 tys. mieszkańców

  • 14.01.2020, 09:46
  • Red.
Lubań ma mniej niż 20 tys. mieszkańców Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Lubań obecnie liczy mniej niż 20 tys. mieszkańców. W 2019 roku urodziło się mniej dzieci niż w roku poprzednim. Za to zawarto więcej związków małżeńskich, ale Urząd Stanu Cywilnego zanotował również więcej rozwodów. W Lubaniu przybywa też obcokrajowców.

Jak wynika ze statystyk Urzędu Stanu Cywilnego w Lubaniu, w naszym mieście w 2019 roku na świat przyszło 522 dzieci. To o 45 urodzeń mniej niż w roku poprzednim. Spośród 522 urodzonych, 138 to mieszkańcy naszego miasta. Na świat przyszło również więcej chłopców (268) niż dziewczynek (254). 

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek: Zofia, Hanna, Lena, Zuzanna, Julia, Maja, Pola, Maria, Oliwia, Amelia.
Najpopularniejsze imiona dla chłopców: Mikołaj, Bartosz, Jakub, Franciszek, Jan, Antoni, Wiktor, Igor, Tymon, Oliwier;
Wśród najbardziej oryginalnych imion wymienić można: Gaja, Mia, Colin, Nataniel, Jeremi, Gustaw, Darina, Jordan, Siana, Liam.

Urząd Stanu Cywilnego w Lubaniu odnotował w minionym roku również wzrost zawartych małżeństw -  173, to o 8 więcej niż w 2018 roku, z tego:
88 to małżeństwa zawarte w USC; 59 to małżeństwa konkordatowe; 26 małżeństw zawarto poza granicami kraju i zarejestrowano w Polsce. Niestety zarejestrowano też 78 rozwodów czyli o 9 więcej niż w 2018 roku.

Zarejestrowano 382 zgony, o 4 mniej niż w 2018 roku - z tego zmarło 278 mieszkańców naszego miasta.

Miasto obecnie liczy 19909 mieszkańców.  W Lubaniu w 2019 roku zameldowało się na pobyt czasowy lub stały 898 obcokrajowców, głównie z Ukrainy i Białorusi.

Jeżeli spadkowy trend dotyczący ilości mieszkańców się nie zmieni oznaczać to będzie spore zmiany dla lubańskiego samorządu. Od przyszłych wyborów w radzie miasta zasiądzie jedynie 15 radnych, a nie jak dotychczas 21. Zmieni się też metoda głosowania z systemu proporcjonalnego na jednomandatowy.

Red.

Komentarze (35)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

sadam
sadam 15.01.2020, 17:52
TO dobrze. Po co państwo ma utrzymywać tylu radnych? Cały rząd (wszyscy ministrowie) w Szwajcarii liczy mniej osób. Ale nie uważam aby w Lubaniu źle się żyło. Wiadomo jak ktoś leminguje i liczy na kase na etacie to nich sobie narzeka że tu nie ma pracy. To miasto jest dobre dla przedsiębiorców i freelancerow
Andrzej
Andrzej 15.01.2020, 08:43
15 radnych zamiast 21. Gratulacje. To będzie dokładnie tyle ile w Los Angeles. Tylko, że tam jest 4 miliony mieszkańców.
upadek
upadek 15.01.2020, 08:33
Powiat lubań najgorszy w Polsce wszyscy uciekają brak perspektyw rozwojowych tanich mieszkań itp Starcy i ukraincy no i koniec powiatu brawo wy
Sławek
Sławek 15.01.2020, 08:28
Coś te msze nie pomagają.
Żadne czary nie pomogą.
Rządzący do rzyci, i takie są efekty.
500+ też nic nie pomogło.
Morell
Morell 15.01.2020, 17:37
A czy kiedykolwiek jakiekolwiek szamaństwo mszalne komuś w czymś pomogło? Ostatnio nawet najświętszy sakrament stracił moc cudowania bo go na wały przy zagrożeniach powodziowych nie wystawiają.
logikaekonomika
logikaekonomika 15.01.2020, 07:20
W myśl uchwały za sprawą której powstała Straż Miejska w Lubaniu,powinien być jeden strażnik na pięć tysięcy mieszkańców. Tymczasem ilu ich mamy?Wystarczy spojrzeć ile miasto wydaje rocznie na utrzymanie SM.Napewno znalazłby sie lepszy sposób na wydanie tych środków.
tobi
tobi 16.01.2020, 08:59
Straż Miejska jak i wiele innych sztucznych etatów to typowe ukrywanie bezrobocia i ciepłe posadki dla swoich.
Janek. B
Janek. B 14.01.2020, 21:44
Arek. S wiedz że to twoja zasługa.
Młody
Młody 14.01.2020, 21:02
Panie Burmistrzu, niech Pan coś w końcu zrobi aby młodzież pozostała w Lubaniu, a nie wyjeżdżała do Zgorzelca/Jeleniej/Wrocławia... Ja sam jako osoba ucząca się, nie wiąże żadnej przyszłości z Lubaniem, nie ma tu żadnych perspektyw, miasto i tak już się wyludnia a co będzie w najbliższych latach... katastrofa...
Merynos
Merynos 15.01.2020, 17:39
A co on może zrobić? Przecie to klasyczny przykład nieudacznictwa administracyjnego.
Młody
Młody 15.01.2020, 21:19
Może jakbyśmy wybrali p. Chojnackiego w ostatnich wyborach to coś by się zmieniło...
Ja sie zastanawiam jakim cudem Pan A.S wygrał ostatnio, ludzie zapomnieli o jego wysokich wynagrodzeniach dla Tomiczka i tej całej bandy urzędowej? Nie wspominając o jego braku umiejętności w zarządzaniu takim małym miastem....
Gavin
Gavin 14.01.2020, 19:36
zaraz gryfów będzie mieć więcej mieszkańców niż Lubań, brawo dla władz lubania, bo od bardzo dawna nic nie jest robione, aby ktoś młodych został w tym mieście
Pol
Pol 14.01.2020, 17:38
To już niedługo wybory na sołtysa. W tym tempie miasto się wyludnia.
Dna
Dna 14.01.2020, 16:41
Hm. To z kąd ceny nieruchomości?
Polon_esko
Polon_esko 15.01.2020, 17:41
Jak to z kąd - a no z tąd... Albo z tamtąd!
Mmm
Mmm 14.01.2020, 15:31
Dzięki naszym włodarzom to sie uwsteczniamy zamiast sie rozwijac. Może wkońcu to lubanianom da do myślenia, że ten burmistrz i zastępca wraz z niektórymi radnymi rozwalaja nasze miasto żadnych inwestycji, zadnych pozyskanych inwestorów. Tylko pozbywanie się publicznych budynków im wychodzi
xyz
xyz 14.01.2020, 14:35
Jedyna dobra wiadomość, to ta, że będzie mniej radnych, a 15 radnych to i tak za dużo, wystarczyłoby 10.
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 14.01.2020, 17:56
Dwunastu (12) radnych ma Los Angeles przy liczbie ludności (dane z 2010) - około 12 800 000 osób. A tam nie rządzi PiS to z pewnością aglomeracja się nie wyludnia. Zatem w Lubaniu należałoby w ogóle z rady zrezygnować a skoro już musi być ustawowo - to trzech radnych by wystarczyło. Trzech ale mądrych!
Andrzej
Andrzej 15.01.2020, 09:14
Skąd te dane? Los Angeles ma 4 miliony mieszkańców. Co oczywiście nie zmienia faktu kolosalnych dysproporcji ilości radnych do ilości mieszkańców.
On
On 14.01.2020, 21:21
Olszyna 15 radnych + obsługa i utrzymanie.Takie Bizancjum.
Antares
Antares 14.01.2020, 13:51
Budownictwo komunalne leży - ale mamy za to gwarantowane miliony na remont rudery zwanej domem solnym i inne miejskie fanaberie. Niestety jak na ten czas - św. Magdalena jakoś cudować nie zamierza, czyli ten patronat wyraźnie nie trafiony.
lellum
lellum 14.01.2020, 20:53
Dom Solny to nie rudera i fanaberia, tylko zabytek. Natomiast fanaberiami są pomysły Słowińskiego, to nie ulega wątpliwości.
Demonides
Demonides 14.01.2020, 13:24
W latach PRL-u i powszechnego kryzysu, niemalże klęski, kiedy był przejściowo tylko ocet na półkach a reszta na kartki w Lubaniu mieliśmy 24 860 mieszkańców - zaś w czasach po transformacji, a dobrobytu w okresie "dobrej zmiany" - taki spadek...?
Hogsofwar
Hogsofwar 14.01.2020, 15:39
Nie ma czegoś takiego jak dobra zmiana !!! To tylko propaganda i zamykanie oczu . Poczekaj parę lat aż przyjdzie rząd i powie że pieniądze się wydało , że infrastruktura do remontu , że środowisko zanieczyszczone i podnosimy wszystkie podatki bo w kasie nie ma . I wtedy się obudzimy i będziemy płakać i płacić !!!
Optymista
Optymista 14.01.2020, 13:00
Jedyne co w tym dobrego to to że liczba radnych-bezradnych się zmniejszy.
SAMIR.
SAMIR. 14.01.2020, 11:57
Popieram to co pisze ZXCV wynajm mieszkan w naszym miescie stal sie czystym biznesem dlatego ceny sa tak wysokie. Mlodzi ludzie teraz pracuja na wynajm rachunki i nic poza tym. Ja naszczescie juz kupilem swoje mieszkanie a to nie bylo takie proste bo ceny sa wysokie jak na takie miasto a i wybierac niema w czym bo wiecej jest mieszkan na wynajm niz do sprzedania. Wynajmowalem mieszkanie przez 8 lat i z roku na rok coraz wiecej placilem. Ale udalo mi sie wkoncu kupic swoje ciesze sie bo wynajm to dramat mam rate kredytu o prawie polowe mniejsza niz placilem wynajm.
XD
XD 18.01.2020, 18:25
Latwo pisać, kup mieskzanie wyremontuj i wynajij za bezcen. Wszystko drożeje mieszkania na wynajem też... Pensje jak by nie patrzeć tez rosną:)
🤑
🤑 19.01.2020, 22:42
To wynajmij mieszkanie za najnizsza oplac rachunki i zyj dalej zobaczymy jak dlugo pociagniesz.
Lubaniak
Lubaniak 14.01.2020, 12:46
Jak nie ma tanich mieszkań na wynajem czy sprzedaż z programu "Mieszkanie+" to nie dziwota że wynajmujący zdzierają bo chętnych bardzo dużo. Rynek kształtuje cenę.
Ciekawe dlaczego Lubań nie przystąpił do budowy mieszkań z programu "Mieszkanie+"?. Władze Lubania jak zwykle bezradne.
ZXCV
ZXCV 14.01.2020, 11:23
niech mieszkania będa jeszcze droższe to z pewnością bdzie więcej mieszkańców;/

ceny wynajmowanych mieszkań nie są adekwatne do tutejszych zarobków ZWŁASZCZA DLA MŁODYCH LUDZI !!!!
Mieszkaniec
Mieszkaniec 14.01.2020, 11:07
Z czego 1/4 jeszcze jest tylko tu zameldowana trzeba dodać
Cezary Cezary
Cezary Cezary 14.01.2020, 10:50
Toć już dawno jest mniej jak 20.000, tyle że się nie wymeldowali ;-)
Tupolew
Tupolew 14.01.2020, 10:46
Jak na takie małe miasto jak Lubań to ukr-ów jest tu dużo. Ich zachowanie też pozostawia wiele do życzenia. Szkoda, że policja nie publikuje statystyk ilu z nich popełnia przestępstwa.
lellum
lellum 14.01.2020, 20:55
Ukraińcy - zawsze wielką literą. Twój komentarz pozostawia wiele do życzenia. Policja powinna się zająć tymi, którzy sieją nienawiść.
Janek
Janek 16.01.2020, 09:05
Tupolew ma racje, to co do nas przyjechało ze wschodu to dzicz, mi np okradli mieszkanie

Pozostałe