Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 19 kwietnia 2024 19:59
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak funkcjonuje lubańska strefa ekonomiczna

W trakcie listopadowej sesji Rady Miasta Lubań salę rajców odwiedził Tadeusz Rycharski, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości w Kamiennej Górze, aby przybliżyć radnym sposób funkcjonowania strefy pod rządami nowych przepisów.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Strefy ekonomiczne działają w Polsce od 1994 roku. Kamiennogórska powstała w 1997 roku i działa na terenie 17 podstref, głównie w subregionie jeleniogórskim.

Podstrefa lubańska to obszar 26 ha i została zagospodarowana w 72%. Do dziś inwestorzy wnieśli nakłady przekraczające 150 mln zł. W Lubaniu strefa gospodaruje w czterech obszarach - przy ul. Gazowej, Wrocławskiej, Jeleniogórskiej i Papieża Jana Pawła II, gdzie tereny nie są jeszcze zagospodarowane. Zatrudnienie znalazło w niej blisko 1300 osób. Specjalne strefy ekonomiczne miały istnieć do 2016. W roku ubiegłym rząd przyjął ustawę o wspieraniu inwestycji i tym samym rozpoczął się nowy rozdział działania wszystkich 14 stref w całej Polsce.

Na terenie lubańskiej strefy ekonomicznej wciąż są dwa budynki, które nie znalazły inwestora. Jest to wciągnięta na listę zabytków lokomotywownia i budynek biurowca po byłych Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego. Wciągnięcie lokomotywowni na listę zabytków w perspektywie czasu okazało się podpisaniem na nią wyroku, a budynek biurowca w przyszłym roku ma zostać rozebrany.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ggg 27.11.2019 20:48
Jaka władza taka strefa. Lepiej niech Bvc i trawę posieją, ruiny straszą miasto.

Felix J 27.11.2019 19:20
Prawdopodobnie włodarze miasta przespali możliwość zaadoptowania biurowca na lokale socjalne dla potrzebujących. Budowa lokali socjalnych przy ul Fabrycznej to był drogi i kiepski pomysł celował w nim Zieliński którego niektórzy traktowali jak złotoustego a to zwykły karierowicz i nie wizjoner. ten tzw biurowiec miał całkiem niezła infrastrukturę i aż prosiło sie aby go. wykorzystać ale to kolejny przypadek nieudolności władz miasta tak jak i basen na Kamiennej Górze

Lukrecja 27.11.2019 18:48
Lubańska strefa tak funkcjonuje jak niebawem zafunkcjonuje państwo PiS. Marek Belka o braku zaufania do państwa. Były minister finansów porównuje 13. emeryturę do plastra. Mówi o braku pieniędzy w ZUS i nowej fali biedy, która uderzy w kobiety przechodzące na emeryturę po obniżce wieku emerytalnego. Tłumaczy też, czemu Polacy rezygnują z PPK.Dlaczego sprowadzono złoto do polski?Zacznie się wyprzedaż – czymś „dobra zmiana” musi zaklajstrować dziurę w budżecie i chroniczny deficyt. Nawet za tow. Gierka i pana generała Jaruzelskiego – towar na kartki a w sklepach był ocet – ale złota nie wyprzedawano. W razie wojny tym razem stracimy wszystko.wiadomosci.wp.pl/polskie-zloto-wrocilo-do-nbp-bartlomiej-sienkiewicz-zupelny-absurd-6450604382980225v

Stop Bajkopisarzom 28.11.2019 08:52
Wierzysz w te bajki Belki i Sienkiewicza?. Taka śpiewka o tym że czeka nas kataklizm pod rządami PiS słyszymy od pięciu lat,a jak widać Polakom żyje się coraz lepiej. A totalni ciągle kraczą i wieszczą armagedon. Całe szczęście że coraz mniej ludzi już nabiera się na te bajki o finansowej katastrofie.

Kantor 28.11.2019 13:01
No jak to powiadał nasz przyjaciel ze Wschodu: pożijom - uwidim! Na razie czerpią z zapasów z lepszych czasów. Prawda też, że co nieco uszczelnili szarą strefę. Trzeba by teraz śledzić po ile jest zlot i ile niebawem ze skarbca wypłynie. Przecież nie po to je sprowadzili żeby je sidolem polerować i oglądać.

Obywatel lubania 27.11.2019 17:55
Znowu nie gospodarność naszych włodarzy. Mogli rozebrac przed wciągnięciem na listę zabytków i na działkę by szybciej jakis inwestor się znalazł a tak czekać jak sam się rozsypie. Brawo

Belferka 28.11.2019 13:07
Jeżeli nie gospodarność - to znaczy gospodarność. Czy może miało być niegospodarność. Co? Obywatelu Lubania a nie lubania.

Ja 27.11.2019 16:15
Dobrze ze biurowiec będzie rozebrany.

Krzysztof 27.11.2019 20:13
Obecnie jest to schronienie dla bezdomnych, mają gdzie chociaż gdzieś spać i nikomu nie przeszkadzają. Nie wadzą.

gbur 28.11.2019 08:36
Tylko że ci bezdomni ***ą tam gdzie śpią. Jak się wchodzi do budynku to ciężko wytrzymać, taki smród kału a przy drzwiach ściany oszczane, jakby na powitanie (albo odstraszenie). W jednym pomieszczeniu zrobili sobie wysypisko śmieci, w innym był pożar, w kilku gówna jak w starym szambie. Tyle w temacie bezdomnych...

Pan Herakliusz 28.11.2019 13:13
Już tam się ma wybrać rada parafialna na czele z proboszczem. Do świąt problem bezdomności zostanie w Lubaniu rozwiązany. Mają za dewizę słowa Zbawiciela: Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie". "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili".

Ja_cuś 28.11.2019 13:08
A co na plebaniach lubańskich nie ma miejsca? Wprawdzie co nieco śmierdzą - ale przecież ciepłą wodę i szare mydło chyba tam mają.

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
Reklama