Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 25 kwietnia 2024 14:09
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama

Tajemnice podziemnego Lubania. Będzie ciąg dalszy!

Przedstawiciele Zakładu Robót Górniczych i Wysokościowych AMC spod Krakowa gościli na Kamiennej Górze. To jasny sygnał, że odkrycie tajemnic podziemnego Lubania staje się coraz bardziej realne.
Tajemnice podziemnego Lubania. Będzie ciąg dalszy!

Autor: Sebastian Terenda

Nie tak dawno Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc zorganizowało konferencję. Dotyczyła odkrytych przed kilku laty bazaltowych sztolni pod parkiem na Kamiennej Górze. O wydarzeniu pisaliśmy tutaj. Po części merytorycznej członkowie stowarzyszenia przechodzą do konkretów. Mowa o wizycie przedstawicieli Zakładu Robót Górniczych i Wysokościowych AMC spod Krakowa (o usługach oferowanych przez firmę można przeczytać (tutaj). To pierwszy poważny krok do rozszyfrowania największej zagadki dotyczącej Kamiennej Góry.

Ze względu na stopień skomplikowania prac pod Kamienną Górą, a co za tym idzie dużymi kosztami, projekt „Tajemnice podziemnego Lubania” został podzielony na dwie fazy. Celem poniedziałkowego spotkania było ustalenie jakie zezwolenia będą potrzebne do wykonania przekopu oraz sporządzenia przez firmę spod Krakowa pomiarów i dokumentacji do wykonania kosztorysu zbudowania obudowy wyrobiska. Jest on niezbędny jako załącznik do wniosku o dotację zewnętrzną na realizację fazy pierwszej.

- Faza 1 ma polegać na przygotowaniu dokumentacji, kosztorysu, znalezienia wykwalifikowanej firmy do wykonania prac, a także pozyskania funduszy na realizację oraz wykonania przekopu w celu wejścia do sztolni i wykonania wewnątrz inwentaryzacji archeologiczno-geologiczno-budowlanej, która pozwoli na wycenę realizacji fazy 2 - napisał na swoim profilu na facebook’u Sebastian Terenda, miłośnik lokalnej historii i członek SMGŁ.

Faza 2, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przyniesie ciąg dalszy eksploracji. Na podstawie uzyskanego kosztorysu w fazie 1 mają zostać pozyskane potrzebne środki na przystosowanie sztolni dla zwiedzających i realizacja prac mających na celu uruchomienie sztolni jako obiektu turystycznego.

- Faza 1 da nam odpowiedź na pytania co się znajduje w środku, w jakim stanie są korytarze, jaką mają całkowitą długość, czy przystosowanie ich do zwiedzania jest możliwe, a jak tak to za jaką kwotę. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to naturalną kontynuacją będzie faza 3 - czyli stworzenie infrastruktury turystyczno-rozrywkowej na Kamiennej Górze - czytamy na facebookowym profilu Tomasza Bernackiego ze Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc.

Autorzy przedsięwzięcia zawiązali ścisłą współpracę z Łukaszem Tekielą, dyrektorem Muzeum Regionalnego w Lubaniu, który zaoferował także nadzór archeologiczny nad wykonywanymi pracami.

Na zdjęciach znajduje się miejsce zapadliska wejścia do sztolni 1, na planie z kolei widać odcinek do wykonania przekopu fazy 1.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Sebuś 20.11.2019 08:55
Wygląda na to, że w reszcie światło dzienne ujrzy Bursztynowa Komnata. Szkoda że nie ma szans na "Złoty Pociąg" bo i te sztolnie za małe w gabarytach.

Sebastian T. 21.11.2019 00:23
Zobaczymy. Za jakiś czas dowiemy się co tam jest, jeśli nic to chociaż żeby nadawały się do udostępnienia turystom, to już będzie duże coś ?

Dolny Slask 19.11.2019 23:34
W lubaniu nic nie znajdą oprócz korytarzy ale jakaś atrakcje będzie, a odnośnie Leśnej, dlaczego są kraty i nic nigdy tam nie robiono ponieważ ktoś trzyma na tym łapę a dlaczego bo coś tam jest i dopóki tam będzie a po cichu ciężko coś wynieść przy głównej drodze od Świecia, Wolimierza, Pobiednej, ewentualny odwiert od góry i wejścia w ten sposób ale taki sprzęt to nie igła w sianie. Tajemnica pozostanie tam długo jeszcze...a szkoda...

emerytka 19.11.2019 19:37
Dlaczego ktoś się interesuje podziemnym Lubaniem a tym co na ziemi już mniej. Wydajecie publiczne pieniądze na sztolnie które tak naprawdę nikomu nie będą potrzebne, a jest tyle pięknych obiektów w Lubaniu które wymagają remontu np.szkoła muzyczna tylko patrzeć jak się zawali a przecież służy naszym dzieciom. Może warto na to pozyskać pieniądze.

Lubaniak 20.11.2019 10:32
Jakie publiczne pieniądze?. Ile budżet Lubania dał kasy na sztolnie?. Jak na razie zero. A budynek szkoły muzycznej należy do Powiatu,nie do miasta. ps. Jak powstanie podziemna trasa turystyczna w tych sztolniach to będzie przyciągało zwiedzających i będą dudki. Takie podziemne trasy cieszą się sporym zainteresowaniem.Turysta musi coś zjeść,kupić jakieś pamiątki itp.

emeryt 21.11.2019 10:21
Dobrze, że są jeszcze takie osoby które się czymś interesują a nie tylko narzekaniem ....

Pamiętaj 19.11.2019 12:56
W Leśnej istnieją sztolnie zupełnie nie zbadane drążyli je więźniowie kilkadziesiąt lat temu postawiono kraty i tablicę czy nie można by było zbadać, wyczyścić i żeby upamiętnić ludzi którzy stracili życie otworzyć i pokazać a zwłaszcza młodym żeby nie uległa pamięć po tych co zginęli?

Andrzej A. Maciaszczyk 19.11.2019 20:36
Sztolnie w Leśnej były badane już kilka ładnych lat temu . Szeroko opisane wyniki w różnych publikacjach między innymi w książce ,, Tajne Zakłady Zbrojeniowe III Rzeszy w Powiecie Lubańskim ''. Pozdrawiam

Pamiętaj 20.11.2019 20:22
Przepraszam ale publikaacje Pana Wołoszańskiego są dla mnie bardzo nirwiarygodne jeździł tylko po całym Dolnym Śląsku i szukał skarbów i złota są to tylko "jego przypuszczenia" Natomiast wiem że sztolnie są nie zbadane w moim komentarzu rozchodzi się o pamięć o tych ludziach co stracili życie i pokazaniu innym za co to życie stracili.

Krzysiek 20.11.2019 06:34
Wszystkie podstawowe potrzeby społeczeństwa mamy już zaspokojone. Nie ma problemu w obecnym stanie budynków, dróg, gospodarce śmieciowej, opiece zdrowotnej, smogu, ... Pozostało tylko postawić wisienkę na torcie i będzie jak w raju. Kolejny pomnik, to jest właśnie to. Zalecam mniej telewizji "publicznej".

Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: arlekinTreść komentarza: Co za ***a wymyślił określenie cyklostrada, są to przygotowania strategiczne, a jak rowerzyści chcą ścieżek rowerowych, za maczety i samemu sobie wydeptać. To co w ostatnich czasach wypisujecie na tym portalu, może doprowadzić do poluzowania zwieraczy, dla jednych ze śmiechu, innych (myślących) z rozpaczy.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 07:24Źródło komentarza: Nowe odcinki lubańskiej pętli rowerowejAutor komentarza: magdaTreść komentarza: W takich miejscach swoje sypialnie mają nieszczęśliwi bezdomni, siłą rzeczy znajduje się tam sporo łatwopalnych rzeczy, a jakich, logicznie myślący doskonale wiedzą. Wystarczy niedopałek, jest jednak alternatywa w postaci przyćpanych małolatów ze spranymi mózgami.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 07:12Źródło komentarza: Lubań. Podpalenie w dwóch pustostanachAutor komentarza: ZosiaTreść komentarza: A jakiego bajzlu przy okazji zrobili to szok. Droga na garaże przy wjeździe na dzialki zniszczona, droga gruntowa służąca pieszym i jako dojazd do działek rozjeżdżona, wokół krajobraz księżycowy. Żadnej nawet ninimalnej kosmetyki. A do odbioru zadania już, niedaleko 😉Data dodania komentarza: 25.04.2024, 07:09Źródło komentarza: Nowe odcinki lubańskiej pętli rowerowejAutor komentarza: magdaTreść komentarza: Policja ma daleko i głęboko "seniorkę" i jej oszczędności, jednak jak jakiś frustrat narobi rabanu, to chciał nie chciał muszą zareagować, chociaż trafia ich z powodu pisaniny która ich czeka.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 07:04Źródło komentarza: Oszuści w Lubaniu. Seniorka "wygrała" na loterii 120 tys. zł
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama