Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 26 kwietnia 2024 20:08
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Projekt „E-aktywni mieszkańcy Gminy Miejskiej Lubań”

Rozpoczyna się nabór na szkolenia podnoszące kompetencje cyfrowe mieszkańców Lubania. Szkolenia będą realizowane w Szkole Podstawowej nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Lubaniu, Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lubaniu oraz Ośrodku Wsparcia Dziennego.
Projekt „E-aktywni mieszkańcy Gminy Miejskiej Lubań”

Lubań otrzyma środki na szkolenia dla mieszkańców w ramach projektu grantowego „E-aktywni Mieszkańcy Województwa Dolnośląskiego i Lubuskiego” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Celem projektu pn. „E–aktywni mieszkańcy Gminy Miejskiej Lubań” realizowanego w mieście, jest podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych niezbędnych do skutecznego korzystania z mediów cyfrowych w celach zawodowych, edukacyjnych i rekreacyjnych. W ramach projektu będą prowadzone szkolenia w następujących blokach tematycznych „Rodzic w Internecie”, „Moje finanse i transakcje w sieci”, „Działam w sieciach społecznościowych” oraz „Kultura w sieci” w wymiarze 12 godzin zajęć, w grupach do 12 osób.

"Moduł „Rodzic w Internecie” adresowany do rodziców/opiekunów poświęcony jest przygotowaniu rodzica do roli przewodnika dziecka w zakresie bezpiecznego i „mądrego” korzystania z sieci i reagowania na sytuacje zagrożenia. Rodzic/opiekun pozna źródła wartościowych i pochodzących z legalnych źródeł treści dla dziecka. Zrozumie, jak zapewnić bezpieczeństwo dziecku w sieci, jak również nauczy się korzystać z podstawowych usług e-administracji skierowanych do rodzin, takich jak złożenie wniosku Rodzina 500+, uzyskanie Karty Dużej Rodziny i wielu innych. Zawarte w module elementy szkoleniowe służyć mają podniesieniu kompetencji w zakresie korzystania z kultury i z zasobów edukacyjnych w Internecie, co służy niwelowaniu barier i przeciwdziałaniu wykluczeniu kulturowemu.

"Moduł „Moje finanse i transakcje w sieci” przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcieliby nauczyć się załatwiać skutecznie sprawy prywatne, biznesowe, finansowe i urzędowe za pośrednictwem Internetu. Po zakończeniu szkolenia każdy uczestnik będzie potrafił zarządzać kontem bankowym, dokonywać płatności, realizować zakupy, rezerwować podróż, płacić podatki oraz nauczy się jak korzystać z podstawowych usług e-administracji m.in. wnioskując o zaświadczenia, świadczenia czy też występując o dowód osobisty – wszystko w sposób elektroniczny, szybko i bezpiecznie.

"Moduł „Działam w sieciach społecznościowych” przeznaczony jest dla osób, które chcą poznać filozofię i sposób funkcjonowania sieci społecznościowych oraz wykorzystać je w działalności na rzecz swojej społeczności lokalnej lub prywatnie. Uczestnicy po zakończeniu szkolenia nabędą umiejętności pozwalające na bezpieczne poruszanie się w sieciach społecznościach, w tym m.in nauczą się nawiązywać i kontynuować swoje znajomości, kształtować swój wizerunek, wykorzystywać i dzielić się swą twórczością oraz korzystać z cudzej ze szczególnym uwzględnieniem regulacji prawa autorskiego, współdziałać z innymi. Ponadto nauczą się jak korzystać z podstawowych usług e-administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego.

"Moduł „Kultura w sieci” przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się, gdzie w Internecie szukać ciekawych i przydatnych zasobów szeroko pojętej kultury i zasobów edukacyjnych z legalnych źródeł oraz jak wykorzystywać je do nauki lub własnej twórczości. Uczestnicy szkolenia zapoznają się z ogólnodostępnymi portalami prezentującymi dorobek polskiej kultury (Ninateka – Filmoteka Narodowa, Polona, Encyklopedia Teatru Polskiego, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina). Poznają praktyczne podstawy prawa autorskiego, niezbędne do korzystania z kultury w sieci i zdobędą umiejętność wyszukiwania legalnych źródeł kultury, w tym korzystania z Bazy Legalnych Źródeł. Uczestnicy dowiedzą się jak odtworzyć historię własnej rodziny, miejscowości czy regionu bazując na informacjach z sieci i jak stworzyć drzewo genealogiczne.

Jednostki będą realizowały szkolenia w następujących blokach tematycznych:

Szkoła Podstawowa nr 4 im.  Kawalerów Orderu Uśmiechu w Lubaniu

  • Moje finanse i transakcje w sieci,
  • Rodzic w Internecie,
  • Działam w sieciach społecznościowych.

Kontakt: [email protected], tel. 75 722 22 32

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaniu

Działam w sieciach społecznościowych,

Kultura w sieci.

Kontakt: [email protected], tel. 75 722 24 69 w. 11

Ośrodek Wsparcia Dziennego

Moje finanse i transakcje w sieci,

Działam w sieciach społecznościowych.

Kontakt: [email protected], tel. 75 722 39 69

Szkolenia przeznaczone są dla osób, które ukończyły 25 lat. Warunkiem wzięcia udziału w szkoleniu jest posiadanie adresu zameldowania w Lubaniu. Każda osoba może wziąć udział w projekcie tylko raz, tzn. uczestniczyć w szkoleniu z jednego wybranego przez siebie modułu. Na szkolenie można zapisać się e-mailowo (w treści należy podać imię i nazwisko, telefon kontaktowy, tytuł szkolenia), telefonicznie lub osobiście. Zajęcia rozpoczną się w grudniu i są nieodpłatne. Liczba miejsc jest ograniczona. Zapraszamy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama