Obchody 80. rocznicy napaści ZSRR na Polskę

  • 19.09.2019, 08:48 (aktualizacja 21.09.2019, 16:24)
  • ŁCR
Obchody 80. rocznicy napaści ZSRR na Polskę ŁCR

Podziel się:

Oceń:

Jak co roku w Lubaniu obchodzono rocznicę napaści sowieckiej na nasz kraj, Dzień Sybiraka, a przy tej okazji także 30. rocznicę powstania Koła Związku Sybiraków w Lubaniu.

Uroczystości miały miejsce 18 września w Kościele pw. świętej Jadwigi Śląskiej i rozpoczęły się zbiórką pocztów sztandarowych przed kościołem, mszą w intencji Ojczyzny i Sybiraków. Odbyła się też część patriotyczna przygotowana przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej oraz apel poległych.

Zarówno posłanka Zofia Czernow, Starosta Powiatu Lubańskiego Walery Czarnecki, Prezes Oddziału ZS w Jeleniej Gorze Jarosław Trościanko jak i inni zaproszeni goście w swoich wystąpieniach dziękowali lubańskim Sybirakom za ich 30 lat pracy na rzecz ocalenia od zapomnienia tej tragicznej historii naszego narodu, związanej ze zsyłką, nierzadko śmiercią i wreszcie powrotem z "nieludzkiej ziemi".

Prezes lubańskich Sybiraków dziękował osobom, które przyczyniły się do powstania związku w naszym mieście 2. czerwca 1989 roku.

- Dziś obchodzimy 30-tą rocznicę powstania naszego koła. Przez te lata ogromnym poświęceniem i zapałem wykazało się wielu lubańskich Sybiraków. Wszystkim należą się szczególne wyrazy uznania i podziękowania - mówił Romuald Karczewski.

Dzięki staraniom lubańskiego koła powstały symboliczne znaki pamięci m.in. Izba Pamięci w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej, symboliczna mogiła na lubańskim cmentarzu, wotum dziękczynne w Kościele pw. świętej Jadwigi Śląskiej czy nazwa ulicy Sybiraków w Lubaniu.
Lubańscy Sybiracy również prowadzą działalność edukacyjną. Od wielu lat organizują dla uczniów konkursy z wiedzy o Sybirakach, opracowują i wydają książki o tematyce sybirackiej.
Obecnie Związek Sybiraków, Koło Lubań liczy 146 członków.

Na prośbę lubańskich Sybiraków obchody miejskie odbyły się 18. września, tak by dzień wcześniej Sybiracy mogli uczestniczyć w uroczystościach Oddziału Związku Sybiraków w Jeleniej Górze.

ŁCR

Zdjęcia (40)

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

zzuza
zzuza 19.09.2019, 15:39
zd.9 i 23. Otwieasz lodówke,a tam ona
???
??? 20.09.2019, 01:24
Ktoś ją zaprosił...

Pozostałe