Koniec współpracy na linii Świeradów-Zdrój - Szklarska Poręba

  • 10.09.2019, 11:41
  • red. /Notatnik Świeradowski
Koniec współpracy na linii Świeradów-Zdrój - Szklarska Poręba Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Władze Świeradowa-Zdroju wypowiedziały umowę Szklarskiej Porębie w sprawie stworzenia systemu komunikacyjnego. Jak twierdzą to efekt bierności w działaniu drugiej strony.

- Ciągle  pracujemy  nad  rozwojem  świeradowskiej  komunikacji miejskiej. Przed nami kilka zmian. Składamy wypowiedzenie Szklarskiej Porębie i przestaniemy obsługiwać w weekendy połączenie autobusowe z tą miejscowością. Niestety, samorząd Szklarskiej Poręby nie uruchomił swojej komunikacji miejskiej, w ramach której miały być dwa połączenia w sobotę i niedzielę do Świeradowa - wyjaśnił na łamach Notatnika Świeradowskiego Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa-Zdroju.

Jednocześnie władze Świeradowa-Zdroju analizują inne koncepcje, które będą miały za zadanie otworzyć komunikacyjnie miejscowość na świat. W niedługim czasie mają zostać uruchomione połączenia weekendowe z Mirskiem. Obie rady miast podjęły intencyjne głosowania tej w sprawie.

- Z początkiem 2020 roku podejmiemy próbę włączenia w nasz system komunikacji autobusowej prywatnych przewoźników, szczególnie tych, którzy obsługują połączenia autobusowe z Lubaniem i Jelenią Górą. To innowacyjne rozwiązanie będzie polegało na tym, że autobus do Jeleniej Góry będzie rozpoczynał kurs z Czerniawy. Gmina zapłaci przewoźnikowi około 4 zł za kilometr przejechany po terenie naszego miasta, ale pod warunkiem, że wszyscy pasażerowie na odcinku Świeradów-Czerniawa mają bezpłatny przejazd. Oczywiście, jeśli ktoś będzie chciał jechać do Jeleniej Góry, będzie kupował normalny bilet. Analogicznie będzie na trasie Świeradów-Lubań - zapowiada Roland Marciniak.

Dzięki takiemu rozwiązaniu mieszkańcy Czerniawy zyskają bezpośrednie połączenie do Jeleniej Góry i Lubania, natomiast gmina Świeradów nie będzie musiała rozwijać komunikacji miejskiej swoimi siłami. Taki mieszany system zarządzany przez samorząd znacząco poprawi dostępność komunikacyjną wszystkich mieszkańców do większych ośrodków miejskich. Szczególnie zyskają na tym uczniowie szkół ponadpodstawowych. Komunikacja miejska w Świeradowie przewozi grubo ponad sto tysięcy pasażerów rocznie. - Połączenie ze Szklarską Porębą jest tylko dla turystów, a miało też służyć mieszkańcom. Nie udało się. Więc trzeba podjąć próbę zarządzania połączeniami autobusowymi z Lubaniem i Jelenią Górą na bazie prywatnych przewoźników - kończy Roland Marciniak.

 

red. /Notatnik Świeradowski

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Izery
Izery 11.09.2019, 09:55
Komunikacja w Świeradowie zjada własny ogon i nie tylko. Więc zaczynają się ograniczenia w wykorzystywaniu własnego taboru. Stąd próby oparcia się na PKS Voyager z Lubania czy też PKS Tour Jelenia Góra. Burmistrz Marciniak chciał złapać zbyt wiele srok za ogon. Gdyby połączenie Szklarska Poręba - Świeradów miało komercyjny potencjał już dawno jeździłby tam PKS. Tak jak na trasie Szklarska - Karpacz które sezonowo bije rekordy popularności. Burmistrz Świeradowa chciał komunikacyjnymi mackami opleść okoliczne miejscowości (Mirsk czy nawet Szklarska) by podbierać pracowników, podbierać dzieci do szkół i darmo ich dowozić. Sam przyznaje, że wożenie turystów między kurortami go nie interesuje. - Połączenie ze Szklarską Porębą jest tylko dla turystów, a miało też służyć mieszkańcom. Nie udało się. -
Smutny
Smutny 11.09.2019, 00:41
Polska,mieszkam w Polsce,mieszkam tu tu tu.
Gasik
Gasik 10.09.2019, 19:39
Urzędnicy SzP i ich podejście do standardowych wymagań mieszkańców i turystów co do wyglądu miasta oraz obsługi klienta w urzędzie to jakaś kpina. Widać to jak podróżuje się po Polsce . Karpacz to w porównaniu do wsi SzP to stolica .
Urzędnicy SzP zostali w czasach „ komuny” i chyba im to pasuje- chodzą do pracy a Wy ludzie coś chcecie od nich .... szkoda gadać
m.m
m.m 10.09.2019, 18:37
cóż..tak bywa , zawsze traci pasażer.Polaczenia JELENIA -ŚWIERADÓW sa przez Mirsk..ale w weekendy to juz problem.. Szkoda ..bo Szklarska Poręba-Świeradów to dobry pomyl... był!!! ale godziny byly takie nue bardzo..za późno wyjazd a piwrot za wcześnie.. o ile zwiedza sie miasto to było wystarczajace...wypad na Stog Izerski to juz inna bajka.Jest jak jest..a mialo byc tak fajne..
xyz
xyz 10.09.2019, 17:58
tragiczne jest to, że w weekend z Lubania do Świeradowa i w drugą stronę nic według rozkładów nie jeździ...zarówno pks jak i prywaciaże...
Turysta
Turysta 10.09.2019, 17:29
Kiedy będzie odbudowa mostu między Chatką Gorzystow a Orłem.Na początku sierpnia Horska służba nie dojechała do Chatki na czas.Wstyd wlodarze
Mieszkaniec
Mieszkaniec 10.09.2019, 17:24
W Szklarskiej Bierność nie dziwi mnie to.Mamy kolejnych rządzących bez wizji na przyszlosc
😁
😁 10.09.2019, 14:49
Można można. Burmistrz to ma jednak głowę od myślenia a nie uśmiechania się przed wyborami.
Lampkin
Lampkin 10.09.2019, 21:10
Jaja na bok , który burmistrz?

Pozostałe