Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 20 kwietnia 2024 10:04
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama

Kommen und Gehen

W Miejskim Domu Kultury w Lubaniu miało miejsce niemiecko-polskie spotkanie muzyczne Kommen und Gehen. Słuchacze doświadczyli całego spektrum muzyki, od folkloru po elektronikę. Obok wiolonczeli, akordeonu czy fortepianu na lubańskiej scenie pojawił się theremin. Było iście muzycznie.
Kommen und Gehen

Autor: ŁCR

18 sierpnia w niedzielne popołudnie lubanianie mieli szansę wyruszyć w muzyczną podróż wzdłuż Via Regia. Był to ostatni muzyczny przystanek w ramach „Kommen und Gehen“, czyli Festiwalu Górnołużyckiego Związku Sześciu Miast. Trasa koncertowych wrażeń wiodła przez miasta: Gröditz - Königshain – Krobnitz - Lubań.

W Lubaniu wydarzenie otworzył Zastępca Burmistrza Miasta Lubań, Mateusz Zajdel. Przewodnikiem po świecie muzyki był dla słuchaczy Bartosz Kuświk, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury  Lubaniu.
Na scenie wystąpili Tobias Vethake: (wiolonczela/elektronika), Kiki Bohemia (śpiew), Marta Uchmanowicz (akordeon), zespół akordeonowy „Dziurawe Miechy”, chór „Złote nutki”. Gwiazdami wydarzenia byli Carolina Eyck (theremin) oraz Konstantin Dupelius (fortepian, elektronika).
Solo oraz w duecie muzycy zaprezentowali kilka utworów. Carolina Eyck opowiedziała przy tym o grze na niecodziennym instrumencie jakim jest theremin - jeden z pierwszych instrumentów elekronicznych, wynaleziony na początku ubiegłego stulecia. Dźwięk tego instrumentu wydobywany jest za pomocą ruchu dłoni wokół dwóch czułych na ruch anten.

„Kommen ung Gehen” został zainicjowany w Euroregionie Neisse-Nissa-Nysa, jako miejsce spotkań pomiędzy muzykami a mieszkańcami tego regionu. W jednym miejscu każdy może spotkać się z muzyką klasyczną, pop jak i muzyką nowoczesną.  Można posłuchać, porozmawiać i zagrać.
Główną cechą wpisaną w koncepcję festiwalu jest współpraca pomiędzy przedstawicielami instytucji kulturalnych a administracją Niemiec, Czech i Polski.
Tegoroczne działania są kontynuacją zeszłorocznej współpracy przy realizacji dwóch polsko-niemieckich spotkań koncertowych w Löbau i Lubaniu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: zygzakTreść komentarza: u no to teraz przez zieloną granicę pewnie nawet mysz się nie prześliźnie, a na wschodzie bez zmian, brak skuteczności i pomysłu na skuteczną ochronęData dodania komentarza: 20.04.2024, 09:26Źródło komentarza: Pierwszy raz powołano kobietę na stanowisko komendantaAutor komentarza: SławekTreść komentarza: Nie pierwszy raz. Podpułkownik Halina Panczenko był Komendantem Ośrodka Tresury Psów Służbowych Straży Granicznej w Lubaniu. Kierowała tą jednostką od kwietnia do października 2009 r.Data dodania komentarza: 20.04.2024, 09:23Źródło komentarza: Pierwszy raz powołano kobietę na stanowisko komendantaAutor komentarza: czujny żurawTreść komentarza: od mieszania herbaty, nie robi się ona słodsza, to zwykłe mieszanie powietrza, a granica z Białorusią nadal dziurawa i Niemcy w ramach readmisji wciąż przekazują stronie polskie setki nielegalnych migrantów, bo urzędnicy za biurkami nie potrafią zapewnić skutecznej ochrony mimo olbrzymich nakładów na sprzęt, infrastrukturę i etaty,Data dodania komentarza: 20.04.2024, 09:22Źródło komentarza: Pierwszy raz powołano kobietę na stanowisko komendantaAutor komentarza: cywilTreść komentarza: "Maryjan" rusz dupę poza granicę i zobaczysz jak wygląda demokracja taka prawdziwa nie ta zbudowana przez PiS, w gazetach i radiu lokalnym co tydzień są komunikaty gdzie i w jakich godzinach będą ustawione mierniki prędkości. I jakoś to nie niweczy pracy policji tylko działa prewencyjnie.Data dodania komentarza: 20.04.2024, 09:21Źródło komentarza: Jutro policyjna akcja "Prędkość"
ReklamaPowiat Lubań
Reklama