Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 29 marca 2024 16:31
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kommen und Gehen

W Miejskim Domu Kultury w Lubaniu miało miejsce niemiecko-polskie spotkanie muzyczne Kommen und Gehen. Słuchacze doświadczyli całego spektrum muzyki, od folkloru po elektronikę. Obok wiolonczeli, akordeonu czy fortepianu na lubańskiej scenie pojawił się theremin. Było iście muzycznie.
Kommen und Gehen

Autor: ŁCR

18 sierpnia w niedzielne popołudnie lubanianie mieli szansę wyruszyć w muzyczną podróż wzdłuż Via Regia. Był to ostatni muzyczny przystanek w ramach „Kommen und Gehen“, czyli Festiwalu Górnołużyckiego Związku Sześciu Miast. Trasa koncertowych wrażeń wiodła przez miasta: Gröditz - Königshain – Krobnitz - Lubań.

W Lubaniu wydarzenie otworzył Zastępca Burmistrza Miasta Lubań, Mateusz Zajdel. Przewodnikiem po świecie muzyki był dla słuchaczy Bartosz Kuświk, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury  Lubaniu.
Na scenie wystąpili Tobias Vethake: (wiolonczela/elektronika), Kiki Bohemia (śpiew), Marta Uchmanowicz (akordeon), zespół akordeonowy „Dziurawe Miechy”, chór „Złote nutki”. Gwiazdami wydarzenia byli Carolina Eyck (theremin) oraz Konstantin Dupelius (fortepian, elektronika).
Solo oraz w duecie muzycy zaprezentowali kilka utworów. Carolina Eyck opowiedziała przy tym o grze na niecodziennym instrumencie jakim jest theremin - jeden z pierwszych instrumentów elekronicznych, wynaleziony na początku ubiegłego stulecia. Dźwięk tego instrumentu wydobywany jest za pomocą ruchu dłoni wokół dwóch czułych na ruch anten.

„Kommen ung Gehen” został zainicjowany w Euroregionie Neisse-Nissa-Nysa, jako miejsce spotkań pomiędzy muzykami a mieszkańcami tego regionu. W jednym miejscu każdy może spotkać się z muzyką klasyczną, pop jak i muzyką nowoczesną.  Można posłuchać, porozmawiać i zagrać.
Główną cechą wpisaną w koncepcję festiwalu jest współpraca pomiędzy przedstawicielami instytucji kulturalnych a administracją Niemiec, Czech i Polski.
Tegoroczne działania są kontynuacją zeszłorocznej współpracy przy realizacji dwóch polsko-niemieckich spotkań koncertowych w Löbau i Lubaniu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: OKOTreść komentarza: Zagłosuję na Pana, czas na radykalne zmiany, Inni też tak powinni pomyślećData dodania komentarza: 29.03.2024, 15:47Źródło komentarza: McDonald’s Polska odniosło się do "awantury o łóżka"Autor komentarza: 😡Treść komentarza: No i co Panie Komendancie nie ma się czym teraz pochwalić. Gdyby Pan Jaworski dalej pracował już byś skrobał artykuł a w twej sytuacji nie masz nic. Zrobiliście pokazowy patrol na mieście, wszystkie siły wyszyły na ulicę a i tak to nic nie dało. Naciesz się jeszcze tym stołkiem bo za dwa tygodnie w do pośredniaka trafiszData dodania komentarza: 29.03.2024, 15:42Źródło komentarza: Lubań. Były strażnik miejski pomógł złapać złodziejaAutor komentarza: DominikaTreść komentarza: BRAWO Panie Krzysztofie Obywatelskiej Postawy. Kiedy Pan w końcu wróci do pracy.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 15:22Źródło komentarza: Lubań. Były strażnik miejski pomógł złapać złodziejaAutor komentarza: xyzTreść komentarza: Stawiam na to, że taki komentarz mógł wysmarować tylko gość w siatkowym podkoszulku, białych skarpetkach i klapkach. Zapomniałbym jeszcze o słomkowym kapeluszu. A co do samego zdarzenia, dobrze, że znalazł się ktoś, kto zablokował to auto. Jakby ten jadący pod prąd 'kierowca' chciał sobie zrobić krzywdę, to jego sprawa, ale dlaczego chciał wmieszać w to jeszcze kogoś jadącego z naprzeciwka, to tego nie jestem w stanie zrozumieć, jakie procesy pseudomyślowe zachodzą pod deklem delikwenta, decydującego się na jazdę pod prąd.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 14:19Źródło komentarza: [WIDEO] Corsą pod prąd na lubańskiej dwupasmówce
Reklama
Reklama
Reklama