Wakacje w mieście

  • 14.08.2019, 11:25 (aktualizacja 14.08.2019, 11:43)
  • ŁCR
Wakacje w mieście OWD, MiPBP, ŁCR

Podziel się:

Oceń:

Zwiedziły kosmos i podwodny świat, a nawet spotkały dinozaury. Wirtualne podróżowały w czasie i przestrzeni. Odwiedziły też najciekawsze miejsca w okolicy, ale przede wszystkim w kreatywny sposób spędziły letni czas. Jak co roku jednostki miejskie umożliwiły dzieciom z Lubania aktywny wypoczynek.

Ośrodek Wsparcia Dziennego w Lubaniu w lipcowej ofercie wakacyjnej miał wiele atrakcji. Każdy dzień niósł nowe wrażenia i pozwolił młodym uczestnikom półkolonii w bardzo twórczy sposób spędzić wakacje. Na dobry początek dzieci wzięły udział w cyklu zajęć profilaktycznych z Jackiem Grondowym, aktorem Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze. Następnie uczestniczyły w warsztatach dotyczących współpracy rówieśniczej oraz dbałości o bezpieczeństwo, rozwijania inteligencji emocjonalnej i twórczego myślenia. Dodatkowo podczas pobytu w Ośrodku dzieci miały możliwość skorzystania z programu wczesnej profilaktyki pod tytułem „Cukierki”. Zajęcia warsztatowe były finansowane ze środków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Urzędu Miasta Lubań. Oprócz możliwości rozwijania zdolności życiowych nie brakowało też dobrej zabawy. "Witraż" z makaronu do lasagne, butelkowe stempelki, tajemniczy kufer, „cztery światy, cztery kolory” rozwijały twórczość, ale przede wszystkim pozwalały na beztroskę i ubarwienie letnich chwil poza domem. W międzyczasie dzieci zobaczyły spektakl teatralny „Dzwonnik z Notre – Dame”. Lipiec obfitował również w liczne wyjazdy. Żywe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000 „Izerska Łąka” w Świeradowie Zdroju czy Ranczo Grappa w Nowych Łąkach pokazały dzieciom nasz region z bardzo ciekawej strony. Bez wątpienia sierpień też będzie miesiącem obfitującym w niezapomniane wrażenia.

Gwarem, śmiechem i dziecięcą radością w czasie wakacji wypełniona była także Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaniu. Tutaj oprócz poruszania się po świecie twórczości literackiej dzieci posmakowały wirtualnej rzeczywistości. ActionTrack czy Quiver to aplikacje otwierające przed najmłodszymi możliwość zabawy w najnowszym wydaniu. Gry mobilne cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Podobnie jak kodowanie robotów Photon, konstruowanie robotów Lego WeDo 2.0 czy rozgrywanie gier opartych na kodach QR. Okulary VR 3D Google pozwoliły zobaczyć dinozaury, podwodny świat i przepiękną noc. Jednak to książka była punktem wyjścia dla większości kreatywnych zajęć. W oparciu o kontakt z literaturą dzieci rozwijały zdolności plastyczne i manualne, ale też podróżowały. Książka „Afryka Kazika” opisująca ciekawe i barwne przygody podróżnika Kazimierza Nowaka, który swym rowerem przejechał Afrykę bardzo spodobała się słuchaczom. Zwłaszcza, że można było jej posłuchać leżąc na leżakach przy miejskiej fontannie. Poza tym młodsza grupa uczestników zajęć wybrała się w podróż dookoła świata za sprawą wystawy Wydawnictwa Dwie Siostry pod nazwą "Mapy". Dzieci odkryły wówczas najciekawsze zakątki świata. Nie zabrakło też rozmów o podróżach i malowania kuli ziemskiej. Ponadto w ramach półkolonii organizowanych przez bibliotekę podopieczni zwiedzili Komendę Powiatowej Policji w Lubaniu, uczestniczyli w warsztatach w Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu oraz wzięli udział w zajęciach z edukatorem leśnym z Nadleśnictwa Świeradów. Co jeszcze działo się w bibliotece miejskiej? Dzieci pracowały nad książkami dla maluchów, bawiły się z chustą animacyjną, wykorzystywały materiały recyklingowe, grały w gry planszowe, poznawały magię teatrzyku Kamishibai, tworzyły plakaty, lepiły z plasteliny, grały w wykonane przez siebie gry planszowe i oglądały filmy. Było bajkowo i kolorowo.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Lubaniu zapraszała dzieci do udziału w LETNIEJ Akademii Terapeutyczno-Profilaktycznej. Pod hasłem „Poznaj swoją przeszłość, oceń teraźniejszość i zaplanuj przyszłość” odbywały się zajęcia indywidualne i grupowe oraz zajęcia profilaktyki uzależnień i promocji zdrowia. Nie zabrakło gier, zabaw i innych atrakcji.

Wakacje jeszcze trwają. OWD i MiPBP nadal prowadzą zajęcia, a Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lubaniu do końca sierpnia przez siedem dni w tygodniu zaprasza na Wodny Plac Zabaw, gdzie w gorące letnie dni można skorzystać z wodnych natrysków i zjeżdżalni.

ŁCR

Zdjęcia (14)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe