Uwaga! Plaga wyłudzeń

  • 13.08.2019, 14:57
  • red.
Uwaga! Plaga wyłudzeń Obraz Darwin Laganzon z Pixabay.com

Podziel się:

Oceń:

Nasi czytelnicy informują o kolejnych próbach wyłudzeń. Tym razem złodzieje powołują się na Krajową Radę Komorniczą. Niestety metod i prób oszustw jest coraz więcej.

Pan Łukasz przed kilku dniami otrzymał SMS-a informującego o wszczęciu postępowania w związku z nieuregulowaniem spłaty zadłużenia w wysokości 2,37 PLN. W wiadomości znajduje się link przekierowujący do strony z komunikatem i przycisk do uregulowania płatności.

Nie dajcie się nabrać! Złodzieje liczą na to, że za 2 PLN nikt nie będzie zawracał sobie głowy sprawdzaniem zaległości i wpłaci żądaną kwotę.

Na swoich stronach Krajowa Rada Komornicza informuje, że to próba oszustwa.

W związku z licznymi zgłoszeniami dotyczącymi otrzymania sms o treści: “Krajowa Rada Komornicza informuje o wszczęciu postępowania z tytułu nie uregulowania spłaty zadłużenia 2,58 PLN. Prosimy o wpłatę /tu link odsyłający komornik-gov(…)/” Po kliknięciu na link, pojawia się następująca informacja:

Biuro Krajowej Rady Komorniczej ostrzega, iż działanie takie jest próbą wyłudzenia i oszustwa – należy je niezwłocznie zgłosić do organów ścigania.

Krajowa Rada Komornicza jest organem samorządu zawodowego. Nie jest organem egzekucyjnym, którym jest komornik sądowy.

Krajowa Rada Komornicza nie prowadzi postępowań egzekucyjnych, nie wysyła sms ani maili wzywających do zapłaty.

 

To kolejne próby wyłudzeń. W ostatnim czasie Krajowa Rada Gospodarcza informowała o e-mailach rzekomo pochodzących od warszawskiego Komornika Sądowego z plikiem Wezwanie.PDF.js, który zawierał trojana infekującego komputer. Czy też wiadomościach SMS  informujących o wszczęciu egzekucji przez Komornika Sądowego, gdzie mechanizm wyłudzeń był łudząco podobny do opisywanego na wstępie.

W ubiegłym tygodniu Krajowa Administracja Skarbowa informowała również o podejrzanych wiadomościach e-mail, w których nadawca przesyła wezwanie do uiszczenia zaległego podatku VAT wraz z numerem konta, na które należy wpłacić należności. W tym przypadku również wydano komunikat, że tego typu wiadomości są fałszywe i nie zostały wysłane z serwerów Krajowej Administracji Skarbowej.

Przypominamy. Otwieranie linków lub załączników zamieszczonych w takich wiadomościach, jak również wysyłanie odpowiedzi do nadawcy, jest niebezpieczne, ponieważ może spowodować zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem i przekazanie naszych danych nieuprawnionym osobom.

Apelujemy o nieotwieranie linków i załączników z e-maili od nieznanych nadawców, a także nieodpowiadanie na takie wiadomości.

 

 

red.

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

samuraj
samuraj 13.08.2019, 23:18
to niech ci komornicy zastanowią do czego są powołani a nie zabierać dla sąsiada sprzęt i nie bandytyzm prowadzićbo jestem komornikiem i ja mam prawo i jaszcze policje wziąść na ochrone niech taki domnie przyjdzie nawet z policją to wyniosą go na marach wraz z jego ochroną

Pozostałe