Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 28 marca 2024 16:33
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ilu cudzoziemców pracuje w powiecie?

W ocenie jednej z mieszkanek Wykrot, mieszka tam więcej Ukraińców niż Polaków. To rewelacje podane przez portal WP.pl. Sprawdziliśmy jak sytuacja wygląda w powiecie lubańskim.
Ilu cudzoziemców pracuje w powiecie?

Autor: pixabay.com

Jak czytamy w materiale WP, zmienia się oblicze Dolnego Śląska, szczególnie w pobliżu dużych miast, gdzie występują niedobory pracowników i te uzupełniane są Ukraińcami. Mieszkańcy podwrocławskich miejscowości korzystając z nadarzającej się okazji wynajmują całe domy emigrantom ekonomicznym zza wschodniej granicy. W efekcie całe miejscowości zamieniają się w noclegownie ze wszystkimi plusami i minusami tej sytuacji.

Podobnie ma być w pobliżu wszystkich stref ekonomicznych w tym tej w Wykrotach. Według jednej z mieszkanek, z którą rozmawiali dziennikarze WP, w sąsiadujących ze strefą Wykrotach, 80% mieszkańców to obywatele Ukrainy. Do plusów tej sytuacji należy rozwój wsi, w ciągu kilku lat w wiosce przybyło sklepów i pensjonatów. Pracownicy zza wschodniej granicy nie są uciążliwi skupiają się na pracy, a w weekendy co niektórzy starają się nawet integrować z lokalną społecznością.

Według oficjalnych danych w Wykrotach mieszka 1700 mieszkańców, jednak napływ cudzoziemców nie jest odnotowany w gminnych statystykach... oficjalnie zameldowanych jest tam 11 Ukraińców.

Okazuje się, że dane meldunkowe w żaden sposób nie odzwierciedlają faktycznej liczby cudzoziemców mieszkających w regionie. W miarę precyzyjny sposób liczby te pokazują natomiast statystyki Powiatowych Urzędów Pracy, bowiem zdecydowana większość obcokrajowców pracuje u nas na biało, więc te dane można przyjąć za najbliższe prawdzie.

Według danych uzyskanych w lubańskim PUP w pierwszym półroczu 2019 roku do tutejszego urzędu wpłynęły 1402 oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.

Według Katarzyny Hudymy, dyrektor PUP w Lubaniu w chwili obecnej na terenie powiatu pracować może około 80% z tej liczby, czyli około 1120 osób.

Wynika to z tego, że osoby chcące podjąć zatrudnienie muszą mieć czas na dojechanie, a niektórzy z nich nie dojeżdżają w ogóle więc te 20 % wniosków jest w zawieszeniu – wyjaśniała nam dyrektor PUP.

Co ciekawe liczba złożonych w tym roku oświadczeń jest zdecydowanie mniejsza niż za ten sam okres w rok ubiegłym. Wówczas do 30 czerwca wpłynęło ponad 1700 takich oświadczeń.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
DJ666 22.07.2019 02:52
Tylko przeznich na strefie są coraz mniejsze płace a jeżeli chodzi o sklepy to wykupują podstawowe produkty czasami w wykrotach brakuje chleba pojedzcie pod Dino w sobotę około godziny 10 parking fulll a w sklepie kolejki zapomni o kupnie 2 czy 3 produktów no chyba że ktoś lubi stać 30 min w kolejce ale mam nadzieję że to tylko do czasu do czasu jak otworzą im granice na Niemcy i pujda jak burza i wtedy może nas prawdziwych Polskich pracowników doceni ta strefa wyzyskiwaczy jak niebedzie komu robić pozdro DJ 666

kajko 21.07.2019 13:03
Wielu ukrainców jest tu nie legalnie przedłużają sobie popbyt Straż Graniczna do roboty Policja do karania patologi z ich strony

wołciu 20.07.2019 15:51
Pozdrowienia dla Ciebie Smoku wielki cenzorze, ten komentarz też nie udostępniaj jak moje inne poprzednie a następnych moich już nie będzie, bo nawet nie będę zaglądać na elubań.I wbij sobie do swojej "rozczochranej" redaktorskiej głowy, że lata cenzury powinniśmy mieć dawno za sobą.

Olo 20.07.2019 11:04
Po co bijecie pianę o te bzdury ! Jakim cudem 80procent mieszkańców Wykroty to Ukraińcy ??? 1300 ?? A sklepów to raczej ubyło niż przybyło i na pewno nie ma 7 sklepów w Wykrotach Ta Pani która rzekomo udzieliła tego wywiadu to lekko rozminęła się z prawdą a cytują ja wszystkie portale. Jeżeli wszystkie informacje tak wyglądają to szkoda czytać bo sama lipa.

mirek 19.07.2019 22:34
Gdzie kontrole straży Granicznej

wołciu 19.07.2019 17:52
Jeśli prawdą jest, że firma,która obecnie mieści się po byłej przędzalni LZPB na ul.Jeleniogórskiej zwolniona jest z podatków od gruntów i nieruchomości a jej pracownicy to głównie Ukraińcy wysyłający zarobione pieniądze do domu czyli na Ukrainę a żywność na swoje potrzeby kupują w niepolskich marketach (również zwolnionych z podatków) one też wysyłają zyski do swoich krajów - Niemcy (Lidl,Netto), Francja (Inter marche), Portugalia ( Biedronka ) zaś właściciel w/w firmy jest Niemcem i zyski z produkcji i sprzedaży zabiera do własnego kraju to po co ta firma mieści się w Lubaniu i komu jest tutaj potrzebna. Może się mylę takie tylko naszły mnie przemyślenia.

pawel 22.07.2019 10:08
Bo trzeba gdzieś zostawić ogromne ilości śmieci

RST 19.07.2019 17:46
Niby nie sa uciazliwi ale... Mieszkalem rok i mialem ich za sasiadow pod spodem. Codzienne glosne rozmowy do godzin nocnych, weekendowe spotkania z innymi ukraincami i spiewy... W dluzszej perspektywie uciazliwe.

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama