×

Komunikat dotyczący dostępności do leków

  • 11.07.2019, 14:16
  • Ministerstwo Zdrowia
Komunikat dotyczący dostępności do leków MZ
Podziel się:
Oceń:
Ministerstwo Zdrowia otrzymuje sygnały o tymczasowym wstrzymaniu w obrocie niektórych leków, a także o występujących lokalnie brakach ich dostępności. Warto zauważyć, że problem ten dotyczy nie tylko Polski, ale jest problemem globalnym i dotyczy także innych krajów europejskich.

Dlatego też Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym podejmuje interwencje, które skutkują wznowieniem dostępu do tych leków. Tak jest miedzy innymi w przypadku leku Euthyrox. Z przeprowadzonej analizy raportów zgłaszanych do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi wynika, że stany magazynowe leku Euthyrox na dzień 10  lipca b.r. wynoszą u producenta: 123 351 opakowań, w hurtowniach: 958 650  opakowań, w aptekach: 806 257 opakowań. 

Aby ułatwić Pacjentom dostęp do informacji, gdzie można kupić lek, którego aktualnie brakuje w danej aptece, pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego będą od poniedziałku (15.07.) udzielać informacji za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta, dostępnej pod bezpłatnym numerem 800 190 590. Będą również udzielali informacji o dostępności zamienników leków. 

Wbrew niektórym doniesieniom prasowym, publikowane cyklicznie obwieszczenie dotyczące wykazu leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce nie stanowi wykazu leków, których brakuje w aptekach. Lista, publikowana w postaci ogłaszanego co najmniej raz na 2 miesiące obwieszczenia, stanowi instrument walki z nielegalnym wywozem leków. Trafiają na nią pozycje, do których problemy z dostępem zgłasza zaledwie 5% aptek w danym województwie. Lek umieszczony na liście nie może być bez poinformowania Głównego Inspektora Farmaceutycznego sprzedany poza granice kraju. Priorytetem dla krajowych hurtowni farmaceutycznych powinno być przede wszystkim zaopatrzenie w leki Polaków. 

Należy także przypomnieć, że za część braków na rynku aptecznym odpowiadają mafie lekowe, które sprzedają podmiotom zagranicznym leki, które mają trafić do polskich pacjentów. Przyczyną tego zjawiska są przede wszystkim istotne różnice w cenach, które w Polsce są często nawet kilka razy niższe niż w innych krajach europejskich. W ramach walki z tym procederem rząd kilkukrotnie nowelizował przepisy, w wyniku czego leki są objęte systemem monitorowania przewozu towarów (SENT), a kary za udział w wywozie leków zostały istotnie zaostrzone. 

Ministerstwo Zdrowia

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

wołcu
wołcu 11.07.2019, 21:58

Leki jak nazwa wskazuje mają za zadanie leczyć, ale tak naprawdę jest zupełnie inaczej. Gigantyczny przemysł farmaceutyczny zarabia niewyobrażalne pieniądze, który nie wacha się wpędzić ludzi w choroby, żeby tylko zarabiać jak najwięcej. Norma poziomu cholesterolu w Polsce jest mocno zaniżona. Polak którego poziom kształtujący się na poziomie 250-300 jest uznany przez lekarza za chorego i otrzymuje on receptę na statyny specyfik szkodliwy i bardzo niebezpieczny, natomiast Anglik czy Niemiec z tym samym poziomem cholesterolu uznany jest za całkowicie zdrowego. Lekarze muszą pracować zgodnie z procedurami czyli leczyć ale nie wyleczyć.Kolejnym skandalem jest zakaz sprzedaży w UE ziół : dziurawiec , wrotycz , kozłek lekarski , szpinak , a zamknięcie przez prokuraturę firmy Vinsanto produkującej doskonałe ziołowe suplementy diety jest niewyobrażalnym draństwem, natomiast światowe koncerny farmaceutyczne pławią się w luksusie - Bayer AG (IG Farben producent cyklonu b) , Monsanto producent wielu szkodliwych specyfików np: rakotwórczy Aspartam , nie biodegradowalny herbicyd glifosat Roundup. Monsanto jest także producentem zmodyfikowanego genetycznie ziarna siewnego, kontrolując od 70 do 100% rynku

Pozostałe