"Pomóż nam uporządkować świat" - to jakaś kpina

  • 09.07.2019, 18:41 (aktualizacja 09.07.2019, 19:09)
  • red.
"Pomóż nam uporządkować świat" - to jakaś kpina

Podziel się:

Oceń:

Bałagan, porozrzucane ubrania i napis na pojemniku, wokół którego jest ten bajzel - „Pomóż nam uporządkować świat”. To widok, do którego wciąż nie mogą przywyknąć mieszkańcy ul. Robotniczej w Lubaniu i klienci Biedronki, przy której stoi od kilku miesięcy nieopróżniany kontener na używaną odzież.

Przed kilku tygodniami jeden z mieszkańców sąsiadującego z kontenerem bloku nie wytrzymał i uprzątnął teren, wywiózł do lubańskiego PSZOK-u porozrzucane szmaty, dzięki czemu na kilka dni w miejscu tym zapanował ład i porządek. Niestety już po kilku dniach ubrań zrobiło się jeszcze więcej. Najprawdopodobniej mieszkańcy Lubania sami dokonali tego dzieła, przywieźli kolejną odzież, a śmietnikowi szperacze rozwlekli ubrania tworząc jeszcze większy bałagan.

Sprawdziliśmy jaka jest sytuacja wciąż stojących w Lubaniu pojemników na odzież używaną. Okazuje się, że sprawa nie jest prosta. Pojemniki rozmieszczone na terenie Lubania należą do rożnych firm, które w również różnym stopniu radzą sobie z ich opróżnianiem. Na przykład te przy parkingu na ul. Kopernika (zarządzane przez Polski Czerwony Krzyż) ze zmienną częstotliwością, ale wciąż są opróżniane.

Niestety szczęścia tego nie mają mieszkańcy ul. Robotniczej, bo spółka Global Tex z Nowogrodźca, która odpowiadała za opisywany pojemnik numer telefonu zmieniła ponad dwa lata temu, a ostatnie sprawozdanie finansowe spółka złożyła w 2017 roku. Pojemnik w tym czasie zapewne zmienił właściciela i wciąż jest czyjąś własnością, bo jeszcze w ubiegłym roku był opróżniany. Niestety nowy właściciel, albo o pojemniku zapomniał, albo postanowił pozostać anonimowym, by nikt nie nękał go telefonami dotyczącymi bałaganu wokół kontenera.

Z prawnego punktu widzenia za porządek wokół kontenera odpowiada zarządca terenu. Tu sprawa również jest pogmatwana, jak nam wyjaśnia radny Michał Kraska, który interweniował w tej sprawie – Biedronka twierdzi, że do niej należy sam parking, a kontener stoi na terenie zielonym przyległym do parkingu i od sprawy się odcina.

Sytuacja wydaje się patowa, bowiem nikt do kontenera i terenu się nie przyznaje, a bałagan robiony przez samych mieszkańców z dnia na dzień jest większy.

Jedynym rozsądnym rozwiązaniem wydaje się komisyjne zabezpieczenie kontenera w miejscu, gdzie znajdujące się w nim „skarby” pozostaną bezpieczne. Problem w tym, że będzie musiał tam stać do czasu gdy znajdzie się właściciel, który odbierze kontener i zapłaci stosowaną opłatę za zanieczyszczanie miasta i przechowanie kontenera. Czyli najprawdopodobniej nigdy.

Przy okazji podpowiadamy, że jeżeli płacicie za wywóz nieczystości, ubrania których nie używacie równie dobrze możecie bezpłatnie wywieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych na ul. Bazaltowej w Lubaniu, gdzie przyjmowane tekstylia są przerabiane między innymi na paliwo alternatywne.

red.

Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Cezary Cezary
Cezary Cezary 10.07.2019, 18:20
Już tłumaczę i objaśniam.
Te kontenery nie są polskiego czerwonego krzyża.
Pewne firma kupiła ich znak firmowy i pod szyldem zbiera ciuchy które trafiają do Second Hendów i wasze dzieci później mają kurteczkę za 20zł.
{kurtyna]
anka
anka 10.07.2019, 18:08
Ludzie przecież to Wy sami to robicie !!! Nie koty nie psy tylko sami ludzie to robią !!!
Gość
Gość 10.07.2019, 13:35
Po telefonie do PCK z informacją o rozrzuconych ubraniach, dwa dni później było posprzatane.Niestety nie na długo.
W mieście niemal przy każdym pojemniku jest syf.
Lepiej chyba ubrania wyrzucić do śmietnika niż do tych kontenerów bo na końcu i tak tam lądują
Jose
Jose 10.07.2019, 10:06
Sprawa prosta. Miasto teraz niech sprzątnie kontener i rzeczy, a jeśli odezwie się rzekomy "właściciel" obciążyć go kosztami sprzątania oraz usunięcia i zutylizowana kontenera. Co w tym trudnego?
aadwadsw
aadwadsw 10.07.2019, 09:13
Przecież kontenery na parkingu Kauflandu było to samo

https://iv.pl/images/919178717…

cygańska galeria została okradziona.
Rozbawiony
Rozbawiony 10.07.2019, 08:39
Śmiechu warte. Mają problem aby sprawdzić na czyim terenie stoi kontener?. To takie trudne?. Po drugie,czy te kontenery można tak sobie ustawiać bez zgody właściciela?,chyba nie. Ktoś musiał wydać taką zgodę. A jeżeli stoją nielegalnie,to sprzątnąć ten złom i po problemie. Nawet w tak błahej i prostej sprawie nasi radni są bezradni.
.  ....
. .... 09.07.2019, 22:49
A może PCK powinno czesciej oprozniac te kontenery,dlaczego ludzie mają to sprzątać ja bym patykiem nie tknela bo wiadomo że zule w tym grzdbali. Rozwiązanie jest ale trzeba pomyśleć, bo nie sztuka jest rostawic pełno tych pomników źle zamkniętych, dobrze by było zrobić jeden wiekszy punkt który będzie otwarty w wyznaczonych godzinach. Może byłby porządek.
inga
inga 09.07.2019, 22:42
swolocz po alkocholu szuka perelek do paczek na ukrajne bylam swiatkiem jak sortowali inga
iwo
iwo 09.07.2019, 22:36
tylko durnie daja rozkladac pojemniki po calym lubaniu zrobic jeden punkt na placu kto ma oddac ubrania to podwiezie ta jak jest w europie
ktoś
ktoś 09.07.2019, 22:13
Jaki tam pat, Biedronka faktycznie nie jest właścicielem terenu, tylko dzierżawcą, ale kontener stoi na działce 18/11 a zarządcą jest pewnie Wspólnota s.c. ze Spółdzielczej i to pewnie do nich trzeba by się zgłosić, niech się zastanawiają kto posprząta ten teren. Ktoś się zgodził na postawienie kontenera, więc teraz niech się zainteresuje jego usunięciem. A ciuchy faktycznie więcej zrobią dobrego spalając się, niż gnijąc w kontenerach z których nigdy nie trafią do potrzebujących.
wołciu
wołciu 10.07.2019, 09:41
Ciuchy nie trafiają do potrzebujących jak wszyscy myślą, ale do sortowni a później do lumpeksów i na pocięcie na paski jako czyściwo przemysłowe to nie jest żadna pomoc społeczna lecz czysty interes
ZiZu
ZiZu 09.07.2019, 21:14
Przy sklepie Kaufland ta sama sytuacja.
S
S 09.07.2019, 20:04
Przecież to Manhattan! Tu prawie sama patologia mieszka! Może w końcu ktoś się zainteresuje tymi terenami Lubania, cudzysłowiowym okręgiem pierwszym i zaczął to zwalczać? Burmistrz w końcu stąd kandydował na mandat radnego! Jak i również pewna radna z opozycji, która pierwsza drze mordę na Facebooku, jak nasz AS z ich "klubu radnych bezradnych" zażartuje na obradach.
Won
Won 09.07.2019, 21:56
Patologia to osobie mówisz , nie obrażaj ludzi którzy tam mieszkają, bo to co wypisujesz świadczy o tym jak płytki jesteś. Zdjęcie jakoś nie pasuje do tamtego rejonu, przy parkingu biedronki nie ma tylu drzew.
Mieszkaniec Manhattanu
Mieszkaniec Manhattanu 09.07.2019, 20:53
Obrażasz całą rzeszę porządnych ludzi którzy mieszkają na Manhattanie, więc może odrobinę umiaru w tych prostackich osądach. ..... poza tym ten bałagan, o ile potrafisz myśleć, robią ludzie na pewno nie z Manhattanu, ponieważ sami tę odzież przekazali dla tych co jej potrzebują - z osiedla Piastów raczej nikt nie przyjechał tu oddać swoje niepotrzebne rzeczy potrzebującym .
pijak z kultura
pijak z kultura 09.07.2019, 23:11
popieram pana kometarz tylko tych smakoszy nalewek co zajmuja lawki na placu zabaw trzeba eksmitowac na inne tereny nabrzerza kwisy ze soba maja posjadac torebki na puste butelkii ije utylizowac w poiemikach na szklo
Mieszkanka
Mieszkanka 09.07.2019, 19:49
Na osiedlu na parkingu biedronki jest dokładnie to samo.
Teresa
Teresa 09.07.2019, 19:16
Przecież to sam KRASKA uprzatnal ten teren. To chyba może ponownie
Weronika
Weronika 09.07.2019, 22:07
A może tak Pani ruszy swoje cztery litery? Jeśli to prawda, że radny Kraska uprzatnął teren z własnej inicjatywy to chwała mu za to. Wcale nie musiał, to nie jego rola. Idiotyczny komentarz z Pani strony "może to zrobić ponownie" wrrr...
50
50 09.07.2019, 20:00
Przyda się do czegoś w końcu radny bezradny .
Weronika
Weronika 09.07.2019, 22:10
Brawo za jakże twórczy komentarz... Mieszkańcy sami robią bajzel i nikomu nie przyjdzie do głowy, żeby ogarnąć cokolwiek wokół siebie.
Teresa
Teresa 10.07.2019, 09:06
Święta Weronika

Pozostałe