Stypendia dla przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy

  • 28.06.2019, 14:05
  • UMDW
Stypendia dla przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy pixabay.com

Podziel się:

Oceń:

Dane statystyczne są alarmujące. W całej Polsce brakuje pielęgniarek i pielęgniarzy. Młodzi absolwenci tego kierunku nie podejmują pracy w zawodzie, a pracująca kadra systematycznie się zmniejsza.

Samorząd województwa chce zachęcić studentów pielęgniarstwa do podejmowania pracy w zawodzie. Już jesienią do najlepszych z nich trafią stypendia. O nowej inicjatywie poinformowali wczoraj marszałek Cezary Przybylski oraz wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

- Statystyki informują, że zaledwie 1/3 studentów pielęgniarstwa podejmuje pracę w wyuczonym zawodzie. Wobec dzisiejszych potrzeb to stanowczo za mało i chcielibyśmy to zmienić. Dlatego jako pierwsi w kraju proponujemy pilotażowy program stypendialny – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

Wg danych podawanych przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych w 2016 roku średnia wieku pielęgniarki wynosiła ponad 50 lat, czyli o ponad 6 lat więcej niż w roku 2008. Obecnie około 86% osób posiadających kwalifikacje wymagane do wykonywania zawodu pielęgniarki i pielęgniarza osiągnęło wiek powyżej 40 roku życia, a największa czynna zawodowo grupa mieści się w przedziale od 46 do 55 lat. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w ciągu najbliższych trzech lat uprawnienia emerytalne uzyska niemal 40 tysięcy pielęgniarek i położnych, co stanowi blisko 1/3 obecnie zatrudnionych.

- Mamy do czynienia z problemem w skali ogólnopolskiej. Nasz wskaźnik ilości pielęgniarek na 1000 mieszkańców jest jednym z najniższych w Europie i z prognoz wynika, że w ciągu najbliższych lat jeszcze spadnie. Chcemy temu przeciwdziałać, stąd nasza propozycja stypendiów. Projekt konsultowaliśmy z Dolnośląską Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu, dla której  jest to bardzo dobra idea i z chęcią  będzie  nas wspierać w realizacji tego przedsięwzięcia – dodaje wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Program stypendialny skierowany będzie do najlepszych studentów na trzecim roku studiów na kilku dolnośląskich uczelniach kształcących przyszłe pielęgniarki i pielęgniarzy. Samorząd województwa przeznaczy na ten cel w tym roku 69 tysięcy złotych, a w przyszłym roku niemal 140 tysięcy złotych.

UMDW

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gość
Gość 30.06.2019, 12:10
Pielęgniarka to bardzo ciężka praca za marne pieniądze. W pogardzie i poniżeniu
Pielegniarka ewa
Pielegniarka ewa 30.06.2019, 10:40
Polska ksztalci pielegniarki i lekarzy a po skonczeniu nauki pouszczaja kraj Kiddys jak hcialo sie po studich wyjechac nalezalo zaplacic za nauke A TERAZ DROGA WOLNA
Chichot losu
Chichot losu 29.06.2019, 08:49
Hahaha 2 stówy, a potem do ŁCM i walczyć o przetrwanie za jałmużnę.. Epoka Judymów odchodzi w zapomnienie. Teraz biją na alarm🤔a gdzie są ci "politycy", samorządowcy, dyrektorzy placówek med. z bożej łaski, którzy w latach 90ych,kiedy zwalniano pielęgniarki, bo było ich za dużo🙄mówili, że jeśli się którejś nie podoba, to za drzwiami już czeka masa nowych pielęgniarek????!!!!! Teraz żebrzą, żeby emerytki pozostawały czynne zawodowo, bo jakoś tych nowych nie widać.. No niestety, pora przyjąć do wiadomości, że pielęgniarka to też niezależny zawód, a Ochrona Zdrowia, to nie tylko lekarze... Odsyłam do źródeł i radzę zapoznać się ze znaczeniem słowa zespół terapeutyczny. Pozdrawiam.


Studenten
Studenten 28.06.2019, 15:50
Stypendium 200 zł przez rok i konieczność odpracowania tego w szpitalu przez 5 lat za najniższą krajową :D
To ja podziękuję chyba, lepiej się nie uczyć tego wcale, albo prosto za granicę wyjechać.
Setka
Setka 29.06.2019, 00:38
Są miasta które oferują 1000zl- może tam warto się zatrudnić?
Skoro ktoś się uczy za "państwowe" to może niech też pracuje "państwowo".
Brakuje lekarzy, pielęgniarek, presonelu mgedycznego.
A jak potrzebna pomoc medyczna to każdy psy wiesza na służbę zdrowia.Tylko czyja to wina? Osób wykształconych, które chcą godnie zarabiać czy systemu, ktory od lat kuleje i nie widać poprawy?

Pozostałe