Radni chcą świateł na DK30

  • 26.06.2019, 18:03
  • red.
Radni chcą świateł na DK30 eLuban.pl

Podziel się:

Oceń:

Lubańscy radni na czele z Tomaszem Ottonem domagają się, by na skrzyżowaniu DK30, a więc miejscu gdzie bardzo często dochodzi do kolizji, powstała sygnalizacja świetlna.

Tomasz Otton złożył interpelację by na drodze krajowej nr 30 powstała sygnalizacja świetlna. Chodzi o skrzyżowanie, gdzie bardzo często dochodzi do zdarzeń drogowych, których uczestnicy często tracą zdrowie i mienie.

- Najprawdopodobniej nigdy nie doczekamy się w tym miejscu ronda, a to swego rodzaju czarny punkt na drogowej mapie Lubania. Dlatego montaż sygnalizacji świetlnej wydaje się najlepszym rozwiązaniem. - usłyszeliśmy od radnego wnioskodawcy.

Radzie Miasta pomysł spodobał się. W związku z tym lubańscy rajcy wspólnie wystosowali apel do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (oddział we Wrocławiu).

- Rada Miasta działając w interesie lokalnej wspólnoty samorządowej apeluje w sprawie budowy sygnalizacji świetlnej w mieście Lubań na skrzyżowaniu drogi krajowej DK nr 30 Jędrzychowice - Jelenia Góra - ul. Papieża Jana Pawła II z ulicami: Mikołaja Kopernika (ciąg drogi powiatowej nr 2431D) oraz Cmentarną (droga gminna nr 109016D) - czytamy.

Jak podkreślają w apelu radni wspomniana lokalizacja to jedno z trzech najbardziej istotnych skrzyżowań na miejskim odcinku DK30 i jedyne nie posiadające sygnalizacji świetlnej, której brak powoduje duże utrudnienia dla płynności, a co ważniejsze, bezpieczeństwa ruchu drogowego.

- W miejscu tym dochodzi regularnie do niebezpiecznych zdarzeń drogowych, w tym poważnych wypadków - argumentują radni i kontynuują: - Budowa sygnalizacji świetlnej wyposażonej w liczniki czasu oczekiwania oraz jej odpowiednia synchronizacja, z już istniejącymi sygnalizacjami na DK30 z pewnością polepszy poziom bezpieczeństwa kierujących oraz poprawi płynność ruchu drogowego na tej drodze.

Czy apel Rady Miasta i jej argumenty spowodują, że GDDKiA zdecyduje się na budowę sygnalizacji świetlnej? Czas pokaże...

red.

Komentarze (49)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Piast
Piast 29.06.2019, 08:34
żeby nie p a n radny Wisłocki dawno by była obwodnica ! To on zablokował jej budowę,bo miała iść ul.Jadwigi !
Kierowca
Kierowca 28.06.2019, 11:06
Tylko zeby na tych swiatlach zrobili osobny pas do skretu w prawo od kazdej strony i warunek na stale wtedy duzo plynniej bedzie szlo bo kolo strazy skret w prawo jest tylko przy dwoch mozliwosciach a przy netto tylko 1 a mozna zrobic na stale jak czesto spotyka sie u zachodnich sasiadow
Sprawiedliwy
Sprawiedliwy 28.06.2019, 07:05
Sprawa skrzyżowania Kopernika - Jana Pawła II (DK 30) - Cmentarna to koszmar od czasu wybudowania 30. Mieszkam w pobliżu tego skrzyżowania i pokonuję je kilka razy dziennie. Kiedyś bywały tam bardzo rzadko sytuacje kolizyjne, ale od czasu gdy GDDiA zrobiła tam pomiar ruchu i w efekcie tych pomiarów założono światła włączane przez pieszych i zamontowano barierki energochłonne zaczął się horror. Ograniczona widoczność przez barierki oraz sygnalizacja niepracująca cyklicznie doprowadzają coraz częściej do kolizji i to dużo poważniejszych niż wcześniej. Należy wspomnieć, że wyżej przy zajezdni PKS gdzie piesi nie mają świateł było już kilka śmiertelnych potrąceń pieszych. Niestety kto chce cokolwiek załatwić w GDDKiA musi się liczyć, że w tej instytucji dla interesantów i jakichkolwiek zmian na drogach przez nich zarządzanych drzwi są i zawsze będą zabetonowane. Ogólna niechęć urzędników do ludzi i zmian. Sądzę, że nie ważne czy będzie rondo, czy światła ważne aby było bezpiecznie. Oczywiście dla płynności ruchu kołowego lepsze jest rondo ale trzeba się zastanowić co z pieszymi. Najgorsze jest to, że na DK 30 przejścia dla pieszych udających się z osiedla do marketów lub idących na lub z cmentarza są od siebie znacznie oddalone i usytuowane w dziwnych miejscach.
Ania
Ania 27.06.2019, 12:43
rondo, ale jak nie to chociaż te światła
asdsae
asdsae 27.06.2019, 12:43
Brakuje marketów w Lubaniu te obecne są wiecznie zapchane ludźmi brakuje konkurencji... od lat nie powstał żaden nowy market.
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 27.06.2019, 12:05
Rondo czy światła - sprawa drugorzędna. Ważne aby to skrzyżowanie było bezpieczne. Zdarzają się - jak zawsze - uwagi i postulaty durnowate, ale cóż... Gdyby dureń zrozumiał, że jest durniem, automatycznie przestałby być durniem. Z tego wniosek, że durnie rekrutują się jedynie spośród ludzi przekonanych, że nie są durniami.
Rozbawiony
Rozbawiony 28.06.2019, 12:31
Samokrytyka?.
ccccc
ccccc 27.06.2019, 11:51
ta radni.... ludzie od lat chcą zmian na tym skrzyżowaniu przy kauflandzie o to aby coś zrobić (światła albo rondo), a teraz się okazuje, że cudowni radni chcą tych zmian. Ciekawe czy dadzą liczniki czy zrobią fuszerę jak na skrzyżowaniu co zrobili światła zgorzlecka / ratuszowa
Remik
Remik 27.06.2019, 12:35
Radni proszą aby liczniki były. Poza tym, liczniki na dwóch skrzyżowaniach w mieście pojawiły się po złożeniu w tej spr wniosku przez właśnie pana Ottona
Rafał
Rafał 27.06.2019, 11:12
Ludzie, zrozumcie wreszcie, to jest droga Krajowa! Radni miasta nie mają do niej nic!!! A wy piszecie "niech zrobią rondo" jak by to była droga gminna. W tym kraju są kategorie dróg i warto w końcu to zrozumieć. Krajowe, wojewódzkie, powiatowe, gminne a nawet prywatne i każda ma swojego właściciela i zarządcę. Dla miasta w tej chwili jedyne najważniejsze rondo, które powinno powstać to te przy zjeździe w kierunku autostrady. Miasto ma tam działki inwestycyjne, do których nie może zrobić dojazdu bo GDDKiA uważa, że jedyne możliwe wpięcie nowej drogi do DK30 to wpięcie przez rondo, a nie chce go wybudować. Więc jeśli od lat trwają starania i rozmowy z GDDKiA o budowie najważniejszego dla miasta ronda i "Wrocław" nie podejmuje żadnych działań, to tym bardziej nie będzie ronda koło Kauflandu. A ja osobiście wolę postać 2/3 minuty na światłach i bezpiecznie wjechać na skrzyżowanie, niż stać 5/10 minut i czaić na szybki wjazd. Starzy radni nie robią nic i źle, młody chce coś zrobić, też źle. Rondo pewnie było by lepsze, ale wole bezpieczne światła niż to co tam jest teraz.
123
123 27.06.2019, 12:15
Już na bezpiecznych światłach w centrum miasta pod jego okiem doszło do wypadku z udziałem pieszego. Uważasz że śwatła problem rozwiążą to się grubo mylisz.
Belial
Belial 27.06.2019, 11:57
Zrobić to nie znaczy fizycznie wykonać. Należy podjąć stosowne działania w tym kierunku i od tego jest władza odpowiedniego szczebla. To znaczy burmistrz i rada miasta przy wsparciu starosty. Co to znaczy że droga krajowa? To już niemoc lokalnych zarządców w mieście aby ten temat wzruszyć? Jak nie u wojewody to u pana ministra - "dobrej zmiany" zresztą...
Anka
Anka 27.06.2019, 09:25
Jak to w życiu bywa zrobią światła wydadzą kase a oczywiście nie będzie efektu i wróci sprawa ronda!
Heniek
Heniek 27.06.2019, 11:00
Nie wróci bo nikt sie nie przyzna do błędu a kasa pójdzie.. już jedna patologia jest koło rynku i co.. jest lepiej bo nikt tamtędy nie jeździ..
Zxc
Zxc 27.06.2019, 08:40
Czy w tym mieście są mądrzy radni? Mieszkańcy od lat apelują o zrobienie ronda, a jeden ***** z drugim dalej po swojemu. Kilku ******* będzie decydować za całe miasto.
Fallento
Fallento 27.06.2019, 11:16
a wolisz 20 lat apelować o rondo do generalnej, czy starać się o sygnalizacje, na którą są większe szanse? Dobrze robią.
Qwer
Qwer 27.06.2019, 12:19
Zgorzelec ma rondo, Bolesławiec też i nie musieli czekać 20 lat. Tylko nikomu się d..y ruszyć nie chce i załatwić ronda, najlepiej po cichu przesiedzieć kadencję i dietę do kieszeni zgarnąć .
avanti
avanti 28.06.2019, 01:27
A Koscielnik i Nowogrodziec ronda nie maja i jakos zyja! Rozsmieszaja mnie ci ludzie z wielkomiejskimi ambicjami licytujacy sie na ronda jakby tylko od tego zalezala jakosc zycia.
Rond sie nie "zalatwia", pomylily Ci sie czasy troche. Nikt nie bedzie burmistrza z koniakiem w aktowce do Wroclawia posylal. Jak skonczy mu sie kadencja i zechce startowac na urzad senatorski i go wybiora to moze bedzie za rondem lobbowal. Powodzenia! :)
fasdf
fasdf 27.06.2019, 10:18
Właśnie dlatego wybiera się radnych żeby decydowali za innych.
Vx
Vx 27.06.2019, 12:16
Mamy ***ch radnych, tylko kopa w d.. wypalić i na kosmos.
xxx
xxx 27.06.2019, 14:52
To dlaczeg takich wybrales?
Hans
Hans 27.06.2019, 08:27
o rany !!! ile razy można przerabiać temat ronda w Lubaniu, na całym świecie najtańsze i najlepsze rozwiązanie na tego rodzaju skrzyżowaniach ,tylko nie w Polsce !!! jak mamy ludzi zarządzajacych w sferach publicznych, niekompetentnych,ignorantów i z nadania ? to czego oczekujemy ?. Ja takiego ronda nie załatwię ale władze naszego miasta już tak,chyba że z jakiegoś powodu nie chcą .Nastawiajcie wszędzie sygnalizacji na pewno upłynni to ruch na drodze i sprawi że będzie bezpieczniej,dziwnymi drogami kroczy umysł naszych włodarzy.
Rozbawiony
Rozbawiony 27.06.2019, 08:09
Żadne światła nie usprawnią tam ruchu,tylko rondo. Już wiadomo jak się korkuje ul.Zgorzelecka na światłach przy wjeździe na Podwale,gdyby tam było rondo ruch byłby płynny. Są ronda w Zgorzelcu,są w Bolesławcu,tylko w Lubaniu nie ma. Trzeba walczyć o rondo,tylko że miasto musiałoby zachęcić GDDKiA jakimś własnym wkładem finansowym,może powiat też by się dołożył. Niestety miasto biedne,nie ma nawet kasy na paliwo do kosiarek aby skosić miejską trawę to o czym tu mowa?. Zobaczymy tam światła,a na moście jeleniogórskim podwieszoną kładkę dla pieszych jak świnia niebo. Już widzę jak biurokraci z GDDKiA przejmą się apelem lubańskich radnych. Śmiech na sali i tyle w temacie.
Mariusz
Mariusz 27.06.2019, 06:14
Jaka synchronizacja? gdzie wy ją macie. chyba u siebie w głowie. Szkoda mi was radni bezradni 3 razy przerabiać skrzyżowanie... Wasza pomysłowość aż poraża proponuje wstawić światła jeszcze koło składu opału i koło zajezdni pks a dodatkowo postawić ekrany przeciw słońcu bo jadać o pewnych godzinach nie widać nikogo na pasach. a i pamiętajcie przy każdym liczniku czasowym budka z Alkoholem dla oczekujących na zsynchronizowaną zmianę oświetlenia. Żenada
masak
masak 27.06.2019, 02:10
synchronizacja? Ten człowiek wg wie co to?
Aaa
Aaa 26.06.2019, 22:19
Popieram. Jeśli jest problem żeby wybudować rondo, to niech chociaż będą światła. Korków wprawdzie nie rozładuje ani rondo, ani światła, ale przynajmniej będzie można bezpiecznie wjechać na skrzyżowanie.
Bbb
Bbb 27.06.2019, 11:18
I o to chodzi, bo teraz tam jest dramat.
heniek
heniek 26.06.2019, 21:49
Sprawdźcie Milton Keynes w Wielkiej Brytanii. To jest miasto rond, nigdzie indziej nie widziałem tylu rond. Popatrzcie na google mapie.
kierowca
kierowca 26.06.2019, 21:33
Dlaczego w tym mieście nie ma rond? Bezsensowna sygnalizacja przy Urzędzie Skarbowym, niedziela święta- działa i blokuje ruch. Podobnie na DK 30. Po co światła, rondo jest tańsze w dłuższej perspektywie. Lubań to małe miasto, radni chyba nie podróżują skoro wszędzie stawiają światła. Zupełna bzdura.
Rab
Rab 26.06.2019, 21:06
Już widzę tą płynność ruchu jak piesi odpala zielone koło Kaufland i koło Orlenu, ani wjechać ani zjechac bo pewnie synchronizacji będzie zero
Bar
Bar 27.06.2019, 08:31
Nie będą wówczas (przy regulacji na skrzyżowaniu) piesi odpalać "zielonego" - system będzie sam sterował ruchem pieszych. Chyba to jest logiczne - przynajmniej dla tych co posiedli zdolność myślenia.
Aśka
Aśka 27.06.2019, 11:21
Poczytaj większość komentarzy, połowa jest pisana bez logicznego myślenia. Gościu wpadł na dobry pomysł, nie chcecie zrobić ronda to zróbcie chociaż światła. A tu taki hejt! Masakra.
X
X 26.06.2019, 20:36
Będą światła z licznikiem ?
Ko
Ko 26.06.2019, 20:36
Po prostu zróbcie ronda. A otton sygnalizację niech se wstawi w domu.
Łoś
Łoś 27.06.2019, 11:23
Kto ma zrobić ronda? Miasto? na nie swojej drodze?

Pozostałe