Upały na Dolnym Śląsku

 • 26.06.2019, 10:11
 • eLuban pl
Upały na Dolnym Śląsku

Podziel się:

Oceń:

Zgodnie z prognozą IMGW w ciągu najbliższych dni na obszarze Dolnego Śląska będzie utrzymywała się bardzo wysoka temperatura. W regionie temperatury maksymalne mogą wynieść nawet 31 stopni. Służby apelują do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Utrzymywanie się wysokiej temperatury powietrza może mieć negatywne skutki dla zdrowia i życia ludzi, ruchu kołowego i szynowego, funkcjonowania systemu elektroenergetycznego i sieci wodociągowej, a także  dla zagrożenia pożarowego w lasach. Należy pamiętać, że upały są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i osób w podeszłym wieku, chorych na cukrzycę, nadciśnienie i mających problemy z sercem.

Rekomendacje:

 • unikaj wychodzenia na zewnątrz w najgorętszej porze dnia (między 10:00 a 17:00);
 • unikaj nadmiernego nasłonecznienia, opalania, używaj kremów ochronnych;
 • chroń dzieci przed nadmiernym przegrzaniem, nasłonecznieniem i odwodnieniem;
 • w upalne dni nie zostawiaj w samochodzie dzieci, zwierząt, materiałów łatwopalnych;
 • jeśli musisz przebywać na zewnątrz noś przewiewne ubranie, zakrywające możliwie największa powierzchnię skóry, nakrycie głowy, przewiewne obuwie, okulary słoneczne;
 • pij regularnie duże ilości płynów, unikając napojów zawierających cukier lub alkohol, spożywaj lekkie posiłki, zwracając uwagę na ich świeżość (zwłaszcza nabiału, lodów mrożonek);
 • unikaj dużego wysiłku fizycznego;
 • korzystaj z chłodnych (temperatura pokojowa) pryszniców i kąpieli, pamiętaj że zimny prysznic po przebywaniu w upale może spowodować szok termiczny 
 • unikaj dużych różnic temperatur między klimatyzowanymi pomieszczeniami i autami, a temperaturą panującą na zewnątrz;
 • utrzymuj chłód w pomieszczeniach: w ciągu dnia zamykaj i zasłaniaj okna po stronie nasłonecznionej, otwieraj okna, gdy temperatura jest niższa; zamykaj drzwi i okna w pomieszczeniach klimatyzowanych;
 • przebywaj w najchłodniejszym pomieszczeniu mieszkania, szczególnie nocą;
 • dbaj o zwierzęta: zabezpiecz je przed bezpośrednim nasłonecznieniem, zapewnij nieograniczony dostęp do wody pitnej, wietrz pomieszczenia w których przebywają;
 • obserwuj reakcje swojego organizmu podczas upałów – w przypadku złego samopoczucia zwróć się o pomoc do lekarza.

Poniżej publikujemy poradnik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa "Jak przygotować się na upał"

eLuban pl

Załączone pliki do pobrania (1)

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Milwa
Milwa 27.06.2019, 08:40
Od najbliższej niedzieli nadchodzi kolejna fala opałów. Może by tak w Urzędzie Miasta (wzorem innych) pomyśleli o zwierzątkach bożych (psy, koty, ptaki - dachowe zasrańce - skoro już są) i poustawiali miseczki z wodą? A może i raz dziennie jakąś wodną pomywaczką w środku miasta przejechać?
Melba
Melba 27.06.2019, 11:12
Tylko misieczki niech w ZGiUK-u trwale osygnują firmowym znaczkiem bo na drugi dzień (po nocy) już żadnej nie będzie.
Hera
Hera 27.06.2019, 08:21
Panie Herakliuszu Bog nie lubi murzynow ,bo tyvh to ciagle w piekarniku trzyma a Polakow od czasu do czasu griluje ! Rasista czy co ?😲😲😲
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 27.06.2019, 11:18
Wasza Czcigodność!
Murzynów... tfu! Afro..... przy stwarzaniu osadził na gorącym kontynencie i odpowiednio przystosował. Gorzej z nami o jasnej karnacji bo mu się coś w tej klimatologii zamieszało. Chyba że złośliwiec jeden taki ma plan i tylko patrzeć jak im tam nad równikiem jakaś śnieżną zawieruchę pośle.
Niezbadane są wyroki boskie.
Hera
Hera 27.06.2019, 16:06
Herakliuszu zgadzam sie z Toba ze przy stwarzaniu murzynow osadzil ich na goracym kontynencie, ale dlaczego podczas stwarzania do prochow troche sadzy dosypal, skoro do czarnego sloneczko bardziej lgnie .Nie ,nie nie ,to musi byc zlosliwiec, murzynow zamrozi a nas ugotuje innej opcji nie ma .!
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 27.06.2019, 22:20
Tego to nawet nie wie najwyższy i nieomylny autorytet - czyli Pan na Watykanie. Kwalifikuje się to do kolejnej tajemnicy ich wiary. Może genetyka coś pojaśni skoro Pismo zwane Świętym w tym zakresie milczy.
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 26.06.2019, 19:12
Na jednym z forum jest temat "Bóg nie lubi Polaków". Wygląda na to że tak. Można zrozumieć, że posłał tropikalne afrykańskie fronty na bezbożną a często heretycką zachodnią Europę - ale na katolicką do "bulu" Polskę? To chyba jakaś boża pomyłka. Jak nie potop to susza, jak nie lanie to tajfuny. Naród regionalnie rozmodlony - a im bardziej tym bardziej doświadczany. Szamani - jak ten nasz rząd, rżną głupa i udają, że nic nie kojarzą - w swoich homiliach o tym zjawisku ani mrukną.
A owieczki od wieków czekają na "cót" - i kiedy w końcu zstąpi i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!
PS. A póki co Rodacy - zimne piwo, a dla abstynentów woda z mięta i cytryną. Nie dawajcie się ogłupiać.. tfu... odwodniać.
Hera
Hera 27.06.2019, 00:10
I jak tu modlic sie "OJCZE NASZ " skoro Ojciec pastwi sie nad nami . Taki opiekunczy ojciec dostaby od Ziobry dozywocie .

Pozostałe