Badanie KE: takie samo opakowanie, różny skład produktów

  • 26.06.2019, 08:30
  • Żródło: Kurier PAP
Badanie KE: takie samo opakowanie, różny skład produktów

Podziel się:

Oceń:

Niemal co trzeci produkt spożywczy oferowany na terenie UE oznaczony jest w identyczny lub podobny sposób, a różni się pod względem składu - wynika z opublikowanego w poniedziałek przez Komisję Europejską badania.

Działający przy KE instytut naukowy – Wspólne Centrum Badawcze – przeanalizował prawie 1400 próbek pochodzących ze 128 różnych produktów spożywczych, w tym 113 produktów markowych. Próbki dostarczyło 19 krajów UE, w tym Polska. Produkty zostały wybrane w oparciu o sugestie państw członkowskich, po otrzymaniu skarg przez organy lub stowarzyszenia ochrony konsumentów.

Z badania wynika, że 9 proc. porównywanych produktów różni się pod względem składu, chociaż opakowania są z przodu identyczne. Kolejne 22 proc. produktów o różnym składzie miało podobną przednią część opakowania. 23 proc. produktów miało identyczną przednią część opakowania i taki sam skład, a 27 proc. produktów miało inną przednią część opakowania informującą o ich różnym składzie w różnych krajach UE.

W przypadku produktów o różnym składzie nie stwierdzono istnienia spójnego schematu geograficznego stosowania tych samych lub podobnych opakowań. Ponadto różny skład badanych produktów niekoniecznie stanowił różnicę w ich jakości.

Za podwójną jakość produktów KE wzięła się w 2017 roku. Pojawiły się wówczas przepisy określające kiedy podwójna jakość produktów jest wprowadzającą w błąd praktyką i wprowadzono wspólną metodykę badania. W poniedziałek Komisja Europejska ogłosiła nowe zaproszenie do składania wniosków w sprawie testowania produktów i identyfikowania wprowadzających potencjalnie w błąd praktyk. Organizacje konsumenckie mogą liczyć na 1,26 mln euro wsparcia. Termin zgłaszania wniosków upływa 6 listopada.

Odpowiedzialny za Wspólne Centrum Badawcze komisarz do spraw edukacji, kultury, młodzieży i sportu Tibor Navracsics przypomniał, że niektórzy Europejczycy narzekają, że produkty spożywcze niektórych marek są inne, gorsze, w porównaniu z produktami dostępnymi gdzie indziej. Komisja poprosiła swoich badaczy naukowych o pomoc w obiektywnej ocenie stopnia, w jakim takie różnice występują na jednolitym rynku. "Jestem zadowolony, że w składzie markowych produktów spożywczych nie znaleziono żadnych dowodów na podział na Wschód i Zachód, ubolewam jednak, że prawie aż jedna trzecia zbadanych produktów różniła się składem, mimo iż były one identycznie lub podobnie oznakowane" - dodał.

Źródło: Kurier PAP

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Aga
Aga 26.06.2019, 12:52
Ciekawi mnie co myśleli głosując przeciw, może że Polacy to są gorsi i niech kupują i się trują, biorąc jeszcze pod uwagę ceny tych "produktów" jako, że w Polsce są większe co jest nieporównywalne w stosunku do zarobków! Niech również wezmą się za sprawdzanie produktów chemicznych tj. proszków do prania płynów itp.
marc55
marc55 26.06.2019, 10:41
Parlament Europejski w Strasburgu poparł w środę 17.04.2019 przepisy zakazujące sprzedaży produktów podwójnej jakości. Nowe przepisy zostały zatwierdzone przez Izbę przy 474 głosach za, 163 przeciw i 14 wstrzymujących się. Przeciwko byli europosłowie PO: Jerzy Buzek, Danuta Jałowiecka, Barbara Kudrycka, Janusz Lewandowski, Jan Olbrycht, Julia Pitera, Marek Plura, Bogusław Sonik, Adam Szejnfeld, Róża Thun i Bogdan Zdrojewski. Również przeciwko wypowiedzieli się europosłowie PSL Krzysztof Hetman, Jarosław Kalinowski i Czesław Siekierski.
Jeszcze jakieś pytania ?????
Barum
Barum 26.06.2019, 14:23
Przecież wiadomo od dawna jak działają tylko mają swoich wyborców, którzy ich w POlsce popierają. Ostatnio "wybitny", były już dyrektor Teatru we Wrocławiu niejaki Mieszkowski Bez Studiów zagłosował za tym żeby Rosja znów miała prawo głosu w Europarlamencie. Tym samym sankcje za aneksję Krymu są zniesione.
Asia
Asia 26.06.2019, 18:29
No i słusznie - niech ma Rosja prawo głosu. Większe szanse na utrzymanie pokoju - polityczne bezmózgi!
marc55
marc55 26.06.2019, 21:29
Z Rosją można rozmawiać tylko i wyłącznie z pozycji siły, okazywanie gestów przyjaźni odbiera jako słabość drugiej strony. Tę lekcję odrobiło już kilka państw. Niestety poprawność polityczna zabija trzeźwy osąd sytuacji. Potem może być już za późno. Śmiem twierdzić że w 2021 będzie w Europie gorąco jak puszczą gaz w NS2. Ukraina wpadnie w łapy Putina.
Bella
Bella 26.06.2019, 09:08
cyt. ... w składzie markowych produktów spożywczych nie znaleziono żadnych dowodów na podział na Wschód i Zachód...
==============
To na jakiej podstawie PiS euro-posłowie "dobrej zmiany" siali propagandę anty-unijną, że na Wschód wysyła się produkty gorszej jakości?
Barum
Barum 26.06.2019, 14:27
To kup sobie niemiecką kawę w Polsce i taką samą w Niemczech lub inny taki sam produkt, a potem porozmawiamy.
Przecież robili badania składu produktów stąd te wprowadzane przepisy. Niestety twoja wypowiedź potwierdza to, że są tacy na których gdy się pluje mówią, że deszcz pada.
Bella
Bella 26.06.2019, 18:32
.... jaja jak birety... Specjaliści nie znaleźli żadnych dowodów.. Pan Barum znalazł. Wyślij im do Strasburga te swoje ekspertyzy.
Barum
Barum 26.06.2019, 20:59
A po co mam wysyłać? Oni wiedzą swoje.

Pozostałe