Lubań. Koniec z nocną prohibicją

  • 25.06.2019, 23:48 (aktualizacja 26.06.2019, 07:51)
  • red.
Lubań. Koniec z nocną prohibicją

Podziel się:

Oceń:

Po roku obowiązywania nocnej prohibicji lubańscy radni podjęli decyzję o uchyleniu uchwały ograniczającej w mieście sprzedaż alkoholu między godzinami 22. a 6 rano.

Pierwszą próbę uchylenia zakazu nocnej sprzedaży alkoholu na terenie Lubania podjęto już w grudniu ubiegłego roku. Wówczas propozycję radnych klubu Nowy Lubań zdjęto z porządku obrad ustalając, że projekt pod obrady powróci po roku obowiązywania, gdy będzie można przeprowadzić analizę jej skuteczności.

Obecny zakaz nie przyniósł znaczącej poprawy bezpieczeństwa w okresie jej funkcjonowania. Uchwała spowodowała natomiast rozwój szarej strefy, gdzie sprzedaż wyrobów alkoholowych odbywa się poza kontrolą. Również istniejący zakaz powoduje uprzywilejowaną pozycję podmiotów gospodarczych, które w bezpośredniej bliskości granic administracyjnych miasta masowo sprzedają alkohol, bez żadnych ograniczeń, co dodatkowo uszczupla dochody miasta z wpływów podatkowych. - pisali w uzasadnieniu do uchwały znoszącej zakaz radni klubu Nowy Lubań.

Przed głosowaniem nad uchwałą wywiązała się dyskusja na temat zasadności bądź nie, wprowadzonego zakazu. Konkluzją było, że potrzebna jest edukacja i korzystanie z środków, które miasto już posiada, czyli kontrolowanie sprzedawców czy nie sprzedają alkoholu nieletnim bądź osobom pod jego wpływem.

Jeśli jakiś sprzedawca w wyniku kontroli straci koncesję, gwarantuję, wszyscy będą przestrzegali przepisów - mówił radny Robert Daszkiewicz. - Nie wiem czy Państwo zapoznali się z materiałami, ale w ubiegłym roku na terenie miasta takich kontroli przeprowadzono tylko 8.

Padały również argumenty, że nawet jeśli jedna osoba zostanie tą uchwałą uratowana warto ją podtrzymać. Czy też, że zakaz sprzedaży alkoholu w nocy jest wybawieniem dla rodzin dotkniętych chorobą alkoholową. Dyskusja zaczęła robić się gorąca i coraz częściej odnosiła do emocji niż faktów.

Ta dyskusja prowadzi tylko do kłótni, nic nowego nie wprowadzi i ma znamiona wywierania nacisku na radę. Każdy z nas wie o co chodzi i ma na ten temat wyrobione zdanie. O czym tu mówimy? Może zlikwidujmy fabrykę samochodów, bo ludzie się zabijają. Głosujmy i nie traćmy czasu, bo to co tu się odbywa to zwykła demagogia. - podsumowywał pod koniec dyskusji radny Wiesław Wydra.

Ostatecznie w głosowaniu jawnym uchwalę uchylono 12 głosami za przy 7 przeciw i 1 wstrzymującym się. Co ciekawe podział głosów w radzie niemal dokładnie pokrył się z wynikami przeprowadzonej przez nas ankiety na 3440 głosów 60% było za zniesieniem uchwały, 30% przeciw, a 10% ankietowanych było to obojętne.

W głosowaniu nad uchwałą nie obowiązywała dyscyplina klubowa i każdy rany głosował zgodnie z własnym sumieniem. Przegłosowana uchwał wejdzie w życie w dwa tygodnie po opublikowaniu jej przez wojewodę w dzienniku uchwał, stanie się to najprawdopodobniej w połowie lipca.

red.

Zdjęcia (2)

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

alkoholik
alkoholik 27.06.2019, 04:51
nareszcie melaż bez ograniczeń parki gdzie sie da super decyzja
Alkoholik
Alkoholik 26.06.2019, 22:15
Całe szczęście że to zlikwidowali. Miałem dosyć biegania na jałowiec. Teraz z czystym sumieniem będę mógł isc kupić browara w nocy na lubaniu. Jestem tak szczęśliwy że aż chyba zaraz wezme flache i pójdę na mogiły to opić
T.
T. 26.06.2019, 15:13
ksiądz proboszcz, no ten najbardziej wygadany, co listu o pedofilii nie chciał przeczytać nie będzie zadowolony, więc na miejscu radnych z jego parafii spodziewałbym się co najmniej publicznej nagany podczas kazania
Hera
Hera 26.06.2019, 13:50
A nie lepiej pod Baszta Bracka postawic beczkowoz z wodka (a moze i dwa, bo te moczymordy potrafia wydoic ) ,to jednej nocy pozbedziemy sie alkoholikow .Oczywiscie ,picie prosto z rury a nie na wynos . Mysle ze warto zainwestowac w taka akcje ,bo tylko wtedy Luban bedzie bezpieczniejszym miastem .


Freud
Freud 26.06.2019, 10:49
"Obecny zakaz nie przyniósł znaczącej poprawy bezpieczeństwa w okresie jej funkcjonowania". Na jakiej podstawie wyciągnięto takie wnioski? "Uchwała spowodowała natomiast rozwój szarej strefy, gdzie sprzedaż wyrobów alkoholowych odbywa się poza kontrolą". Pytanie tak jak powyżej. Na ilość spożywanego alkoholu bezpośredni wpływ ma jego dostępność i reklama. Jeśli nam nie zależy na zdrowiu własnym i innych o skutkach społecznych nie wspominając to wracamy do punktu wyjścia...
Gosciu
Gosciu 26.06.2019, 15:39
Wracając nocą przez Lubań nie miałem problemu z zakupem alkoholu na jednej z licznych stacji benzynowych. Więc zakaz dotykał tylko nielicznych i dodatkowo napychał kieszenie właścicieli stacji z jałowca i nowej karczmy.
Rybus
Rybus 26.06.2019, 09:04
Teraz tych siedmiu maniaków prohibicjonistów obciążyć solidarnie wartościami jakie do kasy miasta przez ten rok nie wpłynęły z tytułu należnych podatków. Nauczą się na przyszkolny myśleć odpowiedzialnie a nie pod dyktando kościelnych agitatorów.
Lysy
Lysy 27.06.2019, 06:28
Aktorów i ministrantów
Spragniony
Spragniony 26.06.2019, 10:06
Dobrze prawi, dać Mu wina!

Pozostałe