×

Likwidacja Miejskiego Zarządu Wspólnot Mieszkaniowych w Lubaniu

  • 17.06.2019, 11:45
  • ŁCR
Likwidacja Miejskiego Zarządu Wspólnot Mieszkaniowych w Lubaniu ŁCR
Podziel się:
Oceń:
1 czerwca rozpoczęto działania mające na celu likwidację Miejskiego Zarządu Wspólnot Mieszkaniowych. Jakie konsekwencje niesie za sobą likwidacja zakładu? Co w tej sytuacji powinni wiedzieć właściciele nieruchomości związani z MZWM?

Miejski Zarząd Wspólnot Mieszkaniowych (MZWM) jest zakładem budżetowym Gminy Miejskiej Lubań obsługującym 269 wspólnot mieszkaniowych. Zarząd przez ostatnich 10 lat kierował sprawami wspólnot mieszkaniowych i reprezentował je na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali. Dbał przy tym o należyty stan techniczny, prawidłowe zabezpieczenie i funkcjonowanie nieruchomości wspólnych i znajdujących w nich lokali oraz wykonywał inne zadania z zakresu zarządu zasobem nieruchomości Gminy Miejskiej Lubań. Na majowej Sesji Rady Miasta Lubań radni przyjęli Uchwałę nr XI/64/2019 dotyczącą likwidacji zakładu. Wiąże się to ze zmianami, jakie zaszły w przepisach prawa.

- Zgodnie z Ustawą z dnia 20 grudnia 1996 roku o gospodarce komunalnej działalność MZWM w Lubaniu wykracza poza zadania o charakterze użyteczności publicznej i nie może być prowadzona w formie zakładu budżetowego - wyjaśnia Marta Stępień, Kierownik Miejskiego Zarządu Wspólnot Mieszkaniowych. - Ponadto w oparciu o Ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (obecnie Prawo przedsiębiorców), zarządca musi być przedsiębiorcą, czyli prowadzić działalność gospodarczą ze wszystkimi prawnymi tego konsekwencjami.

MZWM przestanie istnieć z dniem 30 września 2019 roku. Jednak właściciele nieruchomości w budynkach wielolokalowych zarządzanych do tej pory przez zakład mogą być spokojni.

- Będziemy się starać, aby wszystkie wspólnoty mieszkaniowe przeszły do już istniejącej spółki miejskiej, to jest Lubańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. - nadmienia M. Stępień. - Od 1 października to właśnie ta jednostka będzie realizowała nasze dotychczasowe zadania. Dla przeciętnego właściciela nieruchomości jest to tak naprawdę tylko kwestia podpisania umowy o zarządzanie nieruchomością wspólną. Nie niesie to za sobą żadnych podwyżek, ani innych diametralnych zmian. Stanowczo stwierdzam, że powyższe zmiany nie będą w żaden sposób finansowo i organizacyjnie obciążały członków wspólnot mieszkaniowych - kontynuuje przedstawicielka MZWM.

Lubańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (LTBS) poza obsługą swoich nieruchomości będzie również świadczyć usługi związane z zarządzaniem nieruchomościami. Zawarcie umowy z LTBS będzie możliwe zaraz po wypowiedzeniu umowy przez MZWM. O szczegółach nowej sytuacji osoby zainteresowane zostaną poinformowane na zebraniach. Tam oprócz otrzymania porcji praktycznych wiadomości, będzie można rozwiać swoje dotychczasowe wątpliwości.

- Dla osób do tej pory korzystających z naszych usług istotne jest to, że nowa sytuacja nie pociąga za sobą podwyżek i innych większych zmian - raz jeszcze zaznacza przedstawicielka MZWM. - Tak naprawdę, większość czynności i pracy leży po naszej stronie. W zasadzie ta zmiana skutkuje dla dotychczasowego zarządcy, a nie dla właścicieli. Wszelkie czynności, które wykonywaliśmy zgodni z umową, pozostają bez zmian. Opłata za usługę zarządzania, eksploatację czy fundusz remontowy, również się nie zmienią - uspokaja M. Stępień.

Rachunek bankowy, na który trafiały opłaty pozostanie ten sam. Pracownicy, którzy pracują teraz w MZWM, będą również pracownikami LTBS-u i będą obsługiwali swoich dotychczasowych klientów. Prawdopodobnie nie zmieni się też siedziba zakładu.

- Są to głównie zmiany organizacyjne po stronie zarządcy nie powodujące zmian w funkcjonowaniu wspólnot mieszkaniowych - powtarza Kierownik MZWM. - Serdecznie zapraszam na spotkania informacyjne i mam nadzieję, że wszystkie nasze wspólnoty zdecydują się na dalszą współpracę już w nowej jednostce, jaką  jest Lubańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. - podsumowuje M. Stępień.

ŁCR

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Bartosz M
Bartosz M 19.06.2019, 21:30
Zmiany w prawie, to jakiś pokretny argument. MZWM jako jddnostka budżetowa miasta kiepsko działa.Prace jednostki nadzoruje burmistrz, a to mu nie wychodzilo, wręcz przeciwnie. Teraz będzie problem z glowySTAN
STAN 19.06.2019, 02:06
A CO NIE JEST PRZEKRĘTEM?
KAŻDA ŚWINIA PRZY KORYCIE KOMBINUJE JAK WYGRYZĆ INNĄ.
lubanianka
lubanianka 18.06.2019, 09:33
Wszędzie, tylko nie do Pani Alekasndry D.
w69
w69 17.06.2019, 18:24
TBS to dziwny twór jest powołany do prowadzenia wcześniej wybudowanych zasobów mieszkaniowych.Żadna tajemnica że ceny w TBS są bardzo wysokie.Dziwi mnie po co przystępować do czegoś co jest gorsze od MZWM, chyba tylko po to żeby dać zatrudnienie byłym pracownikom MZWM i za parę miesięcy płacić więcej za administrację.Jestem pewny że tak się stanie niebawem.Znam TBS szczególnie lubański,to jest jakiś przekręt.
Logik
Logik 18.06.2019, 11:10
Przecież tu się nic nie zmieni,dalej e same osoby i w tym samym miejscu co teraz będą rozliczać wspólnoty mieszkaniowe,tylko nie pod szyldem MZWM a LTBS.
Wdzięczny
Wdzięczny 17.06.2019, 14:48
Na szczęście mogą wybrać inną firmę zarządzająca, bo to, co się działo w MZWM - masakra - reprezentowanie wspólnot? Chyba interesów firm wykonujących usługi na rzecz tych wspólnot.

Pozostałe