Kariera zawodowa – marzenia do spełnienia

  • 11.06.2019, 08:05
  • Powiat Lubań
Kariera zawodowa – marzenia do spełnienia Powiat Lubań

Podziel się:

Oceń:

05 czerwca 2019 roku w auli Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu odbyła się Powiatowa Debata zawodowa – „Kariera zawodowa – marzenia do spełnienia”. Organizatorem debaty był Powiat Lubański – Powiatowe Centrum Edukacyjne w Lubaniu, które wspólnie z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych im. Adama Mickiewicza jest realizatorem projektu – ,,Mickiewicz zawodowo”.

Budżet projektu przekracza kwotę miliona złotych z czego wkład własny Powiatu Lubańskiego to  ponad 57 tysięcy złotych. Projekt rozpoczął się 3 grudnia ubiegłego roku, a zakończy się 30 listopada 2020 roku.

To właśnie dzięki realizacji tego projektu uczniowie mają możliwość odbywania staży zawodowych, ale też biorą udział w kursach na prawo jazdy oraz wycieczkach na wyższe uczelnie.

Ponadto najzdolniejsi uczniowie w przedmiotach zawodowych otrzymują roczne stypendia naukowe.  Dzięki realizacji projektu szkoła zyska nowoczesny sprzęt komputerowy wysokiej jakości, a nauczyciele przedmiotów zawodowych będą mieli możliwość  aktywnego uczestnictwa w szkoleniach zawodowych.

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego  na lata 2014 – 2020, a wszystko po to aby  podnieść efektywności kształcenia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu w obszarze zawodów: technik informatyk i technik ekonomista.

W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście z organu prowadzącego, dyrektorzy placówek oświatowych, przedstawiciele pracodawców z branży ekonomicznej i informatycznej oraz uczniowie technikum. Podczas spotkania nagrodzono również laureatów konkursu pn. „PIT przez Internet”, który zorganizowany został przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lubaniu we współpracy z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu.

Nagrody wręczone zostały przez Grażynę Markowską-Trypka, kierownika działu Czynności Analitycznych i Sprawdzających oraz Identyfikacji Podatkowej Urzędu Skarbowego w Lubaniu oraz Aleksandrę Wojtkowiak-Odrzygóźdź, nauczycielkę przedmiotów ekonomicznych. Była to już czwarta edycja tego konkursu.

Spotkanie otworzył Konrad Rowiński, wicestarosta lubański, który odpowiadał również na pytania młodzieży. Następnie, Katarzyna Hudyma, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Lubaniu,  dokonała analizy aktualnej sytuacji na lubańskim rynku pracy.

Podczas debaty dokonano analizy sześciu obszarów tj. systemu kształcenia zawodowego, lokalnego i regionalnego rynku pracy, poszukiwania pracowników, współpracy szkoły z pracodawcami, kariery edukacyjno-zawodowej, jak i losów absolwenta szkoły.

Zanim jednak doszło do analizy poszczególnych zagadnień, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, których organem prowadzącym jest powiat - przedstawili ofertę edukacyjną swoich szkół oraz kierunki kształcenia zawodowego. Po tej prezentacji wszyscy zgodnie stwierdzili, że szkoły w naszym powiecie podejmują kształcenie zawodowe zgodnie z zapotrzebowaniem rynku pracy.

Uczniowie do każdego obszaru zadawali nurtujące ich pytania, a uczestniczący w debacie goście odpowiadali merytorycznie na wszystkie zagadnienia.

Debata okazała się doskonałym miejscem, podczas którego można było rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące wyboru zawodu, odnalezienia się na rynku lokalnym jako pracownik, szukania pracy, korzystania z ofert wsparcia Powiatowego Urzędu Pracy. Stwierdzono również, że absolwent współczesnej szkoły zawodowej powinien charakteryzować się otwartością, wyobraźnią, zdolnością do ciągłego kształcenia i doskonalenia oraz umiejętnością oceny swoich możliwości. W związku z powyższym szkolnictwo zawodowe powinno nie tylko przygotować absolwenta poprzez zajęcia specjalizujące do pracy na dziś, ale także przekonać go do potrzeby ciągłego zdobywania nowych umiejętności.

Przypomnijmy, że projekt Mickiewicz Zawodowo – adresowany jest 80 uczniów i uczennic, 6 nauczycieli i nauczycielek przedmiotów zawodowych z Technikum w zawodach: technik informatyk, technik ekonomista. Jego założenia są oparte na organizacji praktycznej nauki zawodu dla uczniów. Projekt jest odpowiedzią na diagnozę potrzeb edukacyjnych tej szkoły, jej uczniów i nauczycieli.

Jednym z priorytetów, zawartych w projekcie jest doprowadzenie do wyraźnego wzrostu zatrudnienia absolwentów lubańskich szkół zawodowych. Ponadto realizacja działań projektowych ma przyczynić się do zwiększenia zarówno wiedzy, jak i umiejętności odnajdywania się absolwenta na rynku pracy.

Oby zdobyte dzięki udziałowi w projekcie kompetencje spowodowały zarówno wzrost konkurencyjności ucznia oraz zwiększą jego pewności siebie, kreatywność i przyczynią się do skuteczniejszego znalezienia pracy.

Powiat Lubań

Zdjęcia (11)

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Cepcepacepem
Cepcepacepem 01.07.2019, 19:58
Jarozbaw jest chory
i leży w łóżeczku
I przyszedł ortopedał
- "się masz mój Jareczku"!!
"Zbyt długo w Toruniu
klęczałem - do rana
i ...ebnęły panewki
co je mam w kolanach.
Wodziłem miesięcznice-
-Wa-wy męczennice
Wodziłem swych wyznawców
przez Wa-wy ulice
teraz złożon niemocą
tydzień, dniem i nocą
Domu, kota pozbawion
leżę we w Klinice.
Śmiech szyderczy z Stolicy
wietrzyk mi przynosi
Że niby "Antek strzela
- Jarek kule nosi..."

Kwękaczyński jest chory
i leży w klinice
tamoj mu usługują
siostrzyce-dziewice...
Odstawiony od domu
starych kątów, kota
nienawistnego w Sejmie
anty-PO bon mota...
Różni mu dopiekają
polityczni dranie
- dostanie'ci on, Panie
full odszkodowanie!
-------------------------------
Jarozbaw podleczony wrócił ze szpitala
by w te pędy Polakom w życie się wp...lać.
Tylko Pan Kot go witał szczerze a wylewnie
kamaryla - kwiatami, w lansadach a rzewnie.

Opozycji tak radej z chwilowej banicji
spadło w sondażach, wzrosło zaś PiSodalicji.
Ci Spółk'ując z kasiorą jak PKiN ogromną
O niepełnosprawnych przez litość(!) nie wspomną...

Kwękaczyński był chory, wrócił już z kliniki
wprost w objęcia stęsknionej KaMarylki-kliki
W Sejmie - moc zaległości...czy On je obejmie?
W Senacie - richtig, nawał podobny jak w Sejmie.

Kuchciński i Terlecki dwoją się i troją
i jak mogą z "trybuny" opozycję gnoją...
Nadzieja, że pan Prezes pięknie opatrzony
wolny od zobowiązań, dzieci, wnuków, żony

rzuci się w orkan pracy dla "kochanej mamy"
- dojnej krowy-Rz'plitej - Matki Dojnej Zmiany...
Panewki - wymienione, olej, "inne płyny"
- czuj duch! nadobni chłopcy, i wolne dziewczyny(?)
Poldek
Poldek 29.06.2019, 14:41
Kariera...? Któż by nie chciał zrobić kariery?
Wierna partii od zawsze. Gdy skończyła 20 lat, przyjechała z rodzinnego Opatowa do Warszawy, podejmując pracę w Klubie Parlamentarnym PiS. Później przy Nowogrodzkiej pilnowała m.in. by fuhrer Jarosław Kaczyński był wizualnie przygotowany do wywiadów. Konkretnie - chodziła z kuferkiem pełnym kosmetyków i jako malowanka robiła prezesowi makijaż. Dziś ma 33 lata i właśnie objęła dyrektorskie stanowisko w MSWiA.
Tak się robi karierę!
++++++++++++
Ani słowa o kompetencjach. Prawdopodobnie I poziom kształcenia zaliczyła.
"Z dniem 5 czerwca 2019 r. na stanowisku Szefa Gabinetu Politycznego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w pełnym wymiarze czasu pracy została zatrudniona p. Natalia Grządziel, ur. 30 kwietnia 1986 r." – czytamy w suchym komunikacie zamieszczonym na stronach ministerstwa.
Cepcepacepem
Cepcepacepem 01.07.2019, 19:45
U Prezia Jarozbawa podobno kobitka to raczej "przez łoże"kariery zrobić nie może, prędzej przez zabawę pędzlem i innymi makijaż-utensyliami kariery stoją nomen omen otworami przed kobitami i - podobno - "męcziznami...".
Jacek
Jacek 11.06.2019, 16:32
Kaczka, to max co może z Ciebie być.

Pozostałe